Jak sprawić, by zęby się nie psuły? Zaskakujące sposoby na piękny uśmiech

zdrowie.interia.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Zdrowy i ładny uśmiech to nie tylko nasza wizualna wizytówka, ale inwestycja w zdrowie całego organizmu. choćby pozornie niegroźne choroby dziąseł i przyzębia mogą skutkować poważnymi konsekwencjami, takimi jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, a choćby schorzenia neurodegeneracyjne. Od leczenia efektów próchnicy i innych chorób jamy ustnej znacznie lepsza jest profilaktyka. Poznaj kilka prostych i skutecznych metod na zdrowy i piękny uśmiech.


Wymień szczoteczkę do zębów


Badania potwierdzają, iż najlepsze efekty przynosi używanie szczoteczek elektrycznych, zwłaszcza tych z czujnikiem nacisku. Pamiętaj też o regularnej wymianie końcówek - najlepiej raz na trzy miesiące lub wcześniej, jeżeli zauważysz uszkodzenia włókien. Ogromne znaczenie ma także odpowiednie szczotkowanie obu stron jamy ustnej. Osoby praworęczne mają np. tendencję do lepszego szczotkowania lewej strony jamy ustnej, a leworęczni odwrotnie. Szczególnie zwracaj uwagę na mycie zębów tuż przy granicy z dziąsłami. Lekarze podkreślają, iż delikatnie szczotkować powinno się też dziąsła, bo tam także gromadzą się bakterie. Reklama


Nie myj zębów od razu po posiłku


Zębów wcale nie powinno się myć od razu po posiłku. Nasz organizm został wyposażony w wiele mechanizmów obronnych - jednym z nich jest zawartość śliny, która jest naturalnym "środkiem czyszczącym". Znajdujący się w niej wapń i fosforan pomagają zreminalizować szkliwo, które staje się twardsze w ciągu ok. 30 minut. Właśnie po tym czasie najlepiej umyć zęby. W szczególności należy pamiętać o myciu zębów przed snem, ponieważ, gdy śpimy, zmniejsza się ilość wydzielanej śliny, co sprzyja pogarszaniu się kondycji zębów.


Ogranicz cukier w diecie


Nic nie jest dla zębów tak szkodliwe jak cukier. W momencie, gdy na skalę przemysłową zaczęto używać rafinowanego cukru, doszło do rozwoju epidemii próchnicy. Cukier jest pożywką dla bakterii, które znajdują się w jamie ustnej i wydzielają kwasy uszkadzające szkliwo. Dlatego im bardziej ograniczymy cukier w diecie, tym większą mamy szansę na zdrowe zęby. Szczególnie niebezpieczne jest podjadanie między posiłkami - każda przekąska pomiędzy głównymi posiłkami to także pożywka dla bakterii w jamie ustnej.


Licz czas podczas mycia zębów


Podczas mycia zębów nie liczy się jedynie dokładne ich szczotkowanie, ale także czas trwania tej czynności. Większość osób myśli, iż myje zęby wystarczająco długo, w rzeczywistości to niecała minuta. Optymalny czas to dwie minuty. Wiele szczoteczek elektrycznych ma wbudowany timer, o którym nie mamy pojęcia. Dopiero po dwóch minutach dźwięk wydawany przez szczoteczkę się zmienia.


Sprawdź skład pasty do zębów


Niektórzy producenci w odpowiedzi na strach przed toksycznym działaniem fluoru na ludzki organizm usunęli go ze swoich past. Niestety nie spełniają one wtedy swojej podstawowej roli, jaką jest ochrona przed próchnicą. Lekarze uspokajają, iż mycie zębów dwa razy dziennie pastą z choćby wysokim stężeniem fluoru nam nie zaszkodzi. W przypadku małych dzieci ważne jest, by używać małych ilości pasty z fluorem (do trzech lat to jedynie smuga na szczoteczce, u starszych wystarczy ilość odpowiadająca wielkości ziarenka grochu).


Nie płucz ust


Częstym błędem jest płukanie ust po myciu zębów. Specjaliści podkreślają, iż zmniejszamy wtedy skuteczność pasty do zębów. Po szczotkowaniu nie należy też stosować płynów do płukania jamy ustnej, ponieważ zawierają one mniejsze stężenia fluoru niż pasta. Szkodliwe jest także moczenie szczoteczki przed nałożeniem pasty. Powoduje to jej większe pienienie się, przez co wypluwamy więcej pasty, która powinna pozostać na naszych zębach.


Zaprzyjaźnij się ze szczoteczką międzyzębową


Nawet dokładne szczotkowanie zębów szczoteczką nie jest wystarczające. Przynajmniej raz dziennie (przed snem) należy użyć nici dentystycznych, by usunąć resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Wiele osób unika tej czynności ze względu na krwawienie dziąseł, ale lekarze podkreślają, iż jest to efekt stanu zapalnego dziąseł, a nie nitkowania. Warto wiedzieć, iż lepsze od nici są szczoteczki międzyzębowe (dokładniejsze i łatwiejsze w użyciu) o miękkim i elastycznym włosiu, które świetnie usuwają płytkę nazębną.


Unikaj stresu


Udowodniono, iż przewlekły stres negatywnie wpływa na cały organizm, także na stan dziąseł. Jesteśmy wtedy znacznie bardziej narażeni na paradontozę, która może rozwijać się na skutek niewłaściwej odpowiedzi układu immunologicznego. Silny stres sprawia, iż częściej chorujemy na infekcje wirusowe czy bakteryjne, okazuje się, iż ma on też negatywny wpływ na stan naszej jamy ustnej.


Regularnie odwiedzaj dentystę


Nawet największa dbałość o zęby nie zwalnia nas z regularnych wizyt u stomatologa. Tylko lekarz jest w stanie wykryć wczesne zmiany na zębach i choroby dziąseł. Im mniejszy ubytek w zębie do leczenia, tym lepiej. Dentystę powinniśmy odwiedzać co najmniej raz w roku, a optymalnie co sześć miesięcy. Dbanie o higienę jamy ustnej może sprawić, iż wizyty u lekarza będą czystą przyjemnością obejmującą jedynie kontrolę stanu jamy ustnej.
Źródło:
www.theguardian.com/lifeandstyle/2024/oct/31/experts-dentists-22-quick-easy-ways-to-care-for-your-teeth.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału