Każdy rodzic może spotkać się z sytuacją, w której zachowanie jego pociechy przyciąga szczególną uwagę lub budzi lekkie zaniepokojenie. Nie ma nic złego w podjęciu decyzji o kontakcie ze specjalistą — jednak pierwsze spotkanie może wzbudzać pytania i wątpliwości. W tym artykule znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci przygotować Twoje dziecko na wizytę u psychologa.
Pierwsze spotkanie rodziców i psychologa dziecięcego — jak się do niego przygotować?
Na pierwszą wizytę w większości przypadków specjalista zaprasza wyłącznie dorosłych. Podczas niej rodzice mogą porozmawiać na temat niepokojących ich objawów u dziecka, a także podzielić się swoimi obserwacjami. Aby konsultacja przyniosła jak najlepsze efekty i dała psychologowi szerszą perspektywę, warto zaplanować ją w taki sposób, aby zarówno matka, jak i ojciec wzięli w niej udział. Na pierwszym spotkaniu rodzice mogą także zasięgnąć porady dotyczącej przygotowania swojej pociechy do wizyt diagnostycznych oraz dowiedzieć się, jak wygląda ich przebieg.
Jak zatem przygotować nasze dziecko do wizyty u psychologa?
Pierwsze spotkanie ze specjalistą jest dla kilkulatka nowym doświadczeniem. Mając to na uwadze, warto poświęcić czas na wytłumaczenie mu w prostych słowach, gdzie go zabierasz oraz co ma na celu ta wizyta. Nie okłamuj dziecka przed wizytą u psychologa ani utrzymuj przed nim tajemnic — może to spowodować lęk lub opór przed spotkaniem. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest otwarta komunikacja. Opisz maluchowi, czym dokładnie zajmuje się psycholog oraz jak może pomóc mu w jego trudnościach.
Aby pierwsza wizyta nie była dla dziecka podróżą w nieznane, możesz wykorzystać także zdjęcia, pokazując mu, jak wygląda gabinet, a choćby sam specjalista — zależnie od tego, co udostępnia poradnia na swojej stronie internetowej. Warto powiedzieć mu również, jak dokładnie wygląda konsultacja, zaznaczając, iż podczas niej malec będzie się bawił, rysował oraz rozmawiał z psychologiem. Szczerość, otwartość oraz pozytywne nastawienie to najlepsze wsparcie, jakie możesz okazać swojemu dziecku w nowej sytuacji.