Badanie krwi - dlaczego jest tak ważne?
Badanie krwi to jedno z podstawowych badań, jakie należy wykonać, by sprawdzić stan swojego zdrowia. Krew może nam powiedzieć m.in., czy w organizmie nie toczy się jakiś stan zapalny. Podstawowe badania krwi pokażą, ile mamy erytrocytów, ile leukocytów, jakie jest średnie stężenie i masa hemoglobiny, a także, jaki jest poziom trombocytów. Można również wykonać bardziej zaawansowane badania, sprawdzając poziom glukozy we krwi, czy wykonując lipidogram. Badania możemy wykonać prywatnie, ale również za darmo, na NFZ. Jak często? Jakie badania krwi należy wykonywać co roku?Reklama
Jakie badania krwi raz w roku?
Badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać regularnie, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku i ewentualnie wcześnie wykryć, iż dzieje się coś niedobrego. Wiele badań warto wykonywać raz w roku, by mieć stałą kontrolę nad stanem swojego zdrowia. Wśród nich jest właśnie badanie krwi. Morfologia wykaże ewentualną infekcję, anemię, a choćby chorobę nowotworową (białaczkę).
Jeśli nie ma wskazań do częstszych badań, co najmniej raz w roku powinniśmy też wykonywać badanie OB. Odczyn Biernackiego mierzy drogę opadania czerwonych krwinek w niekrzepnącej krwi w ciągu jednej godziny. Badanie wykonywane jest zwykle równocześnie z morfologią i służy jako wskaźnik procesów zapalnych, reumatycznych i nowotworowych.
Raz w roku warto wykonywać również następujące badania krwi:
poziom cukru - nieprawidłowy wynik glikemii może wskazywać m.in. na cukrzycę czy insulinooporność;badanie hormonów tarczycy - chodzi konkretnie o badanie TSH, fT3 i fT4. W ten sposób można wykryć m.in. niedoczynność czy nadczynność tarczycy;próby wątrobowe - warto wykonywać co roku badanie sprawdzające stan wątroby. Jej formę pomoże ocenić poziom enzymów ASPAT i ALAT;lipidogram - sprawdza całkowity poziom cholesterolu (CHOL), ale też poziom dobrego cholesterolu (HDL) i złego cholesterolu (LDL), jak również stężenie trójglicerydów. Dzięki temu badaniu możemy w porę ocenić ryzyko rozwoju miażdżycy czy choroby wieńcowej.
Na wszelki wypadek warto też co roku wykonywać badanie CRP i profil trzustkowy.
Czytaj też: Na co nie dostaniesz skierowania u lekarza rodzinnego?
Jak często można robić badanie krwi na NFZ?
Jak często można robić badanie krwi? Niezwykle istotna jest profilaktyka, zatem dorosła osoba powinna wykonywać podstawowe badania co roku lub co dwa lata. jeżeli jednak coś nam dolega (np. mamy cukrzycę), podobne badania warto wykonywać choćby częściej. Postępujmy zgodnie ze wskazówkami lekarza prowadzącego. jeżeli dzieje się coś niepokojącego, powinniśmy się zgłosić do niego bezzwłocznie. Dużą rolę często odgrywa bowiem czas.
Warto pamiętać, iż badania możemy wykonać prywatnie - wówczas jednak jesteśmy zobowiązani, żeby za nie zapłacić. Ale każda osoba uprawniona do świadczeń, zamieszkująca lub przebywająca na terenie Polski, ma prawo do wykonania badań refundowanych przez NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia). NFZ refunduje badania z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej - w tym m.in. badania moczu czy badanie ultrasonograficzne (USG). Każdej osobie uprawnionej do świadczeń przysługują też refundowane badania krwi. By jednak były darmowe, konieczne jest wystawienie skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Musi być to jednocześnie lekarz POZ z podpisaną z NFZ umową.
Nie istnieje limit na wykonywanie badań krwi przez jednego pacjenta. Morfologię można wykonać tyle razy, ile razy uzna to za konieczne lekarz.
Czytaj również: Znasz swoją grupę krwi? Zapisana jest w niej prawda o tobie
Czy można poprosić lekarza o skierowanie na badanie krwi?
Jeśli pacjenta coś niepokoi lub chciałby wykonać badania profilaktyczne, zawsze może poprosić lekarza o wystawienie stosownego skierowania. Mowa tu o różnych badaniach - w tym także o badaniach krwi.
Część pacjentów może też skorzystać z Programu Profilaktyka 40 Plus. Po wypełnieniu ankiety na swoim Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mojeIKP otrzyma e-skierowanie na badania laboratoryjne. Ankietę można też wypełnić przez infolinię 989 lub w jednej z przychodni POZ, która uczestniczy w badaniu. Z programu można skorzystać do końca czerwca 2024 roku, przy czym jedna osoba może tylko raz otrzymać e-skierowanie.
Źródła: zdrowie.interia.pl, biznes.interia.pl, pacjent.gov.pl
CZYTAJ TAKŻE:
Sześć rzeczy zakazanych dzień przed pobraniem krwi. Wpłyną na wyniki
Czy udar może być związany z grupą krwi? Te osoby są narażone