Legioneloza jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą, przenoszoną przez bakterię Legionella pneumophila. Zakażenie tym patogenem może doprowadzić do legionelozowego zapalenia płuc. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i obciążonych innymi chorobami przewlekłymi. Jak zatem chronić się przed infekcją?
Czym jest legioneloza?
Legioneloza jest chorobą układu oddechowego. Bakteria występuje w wodzie i namnaża się w temperaturze 20-50°C. Na rozmnażanie się bakterii wpływ ma również obecność zanieczyszczeń i osadów, takich jak: rdza, glony, kamień wapienny.
Choroba nie roznosi się pomiędzy ludźmi. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie w momencie, kiedy dostanie się do dróg oddechowych – gdy kropelki aerozolu podczas oddychania dostają się do dróg oddechowych i osadzają się na błonach śluzowych nosa lub płucach. Legionella nie przenosi się natomiast drogą pokarmową, czyli nie stanowi zagrożenia, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą.
Większość przypadków legionelozy można wyleczyć dzięki antybiotyków. Ciężki przebieg choroby najczęściej dotyczy osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekłymi chorobami płuc, a także palaczy.
Źródło: gov.pl
Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia Legionellą?
Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy regularnie czyścić i dezynfekować urządzenia natryskowe w domu, takie jak: głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem. Warto również po nieużywaniu kranu przez ponad 2 tygodnie, odkręcić wodę i dopiero po co najmniej 2 minutach zacząć korzystać z wody. Ponadto okresowo warto opróżniać i przepłukiwać urządzenia grzywacze. jeżeli istnieje taka możliwość, warto utrzymywać wodę w urządzeniach grzewczych w temperaturze 60°C.
Liczba chorych w Polsce
Na dzień 1 września 2023 r., jak podał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie, liczba zakażeń Legionellą w Polsce przedstawia się następująco:
- w Rzeszowie – 106 pacjentów;
- w powiecie rzeszowskim – 36 pacjentów;
- w powiecie ropczycko-sędziszowskim – 3 pacjentów;
- w powiecie dębickim – 4 pacjentów;
- w powiecie jasielskim – 1 pacjent;
- w powiecie łańcuckim – 2 pacjentów;
- w powiecie przeworskim – 1 pacjent;
- w powiecie kolbuszowskim – 1 pacjent;
- w powiece niżańskim – 1 pacjent;
- w powiecie stalowolskim – 1 pacjent;
- w województwie lubelskim, w powiecie opolskim – 1 pacjent.
Dotychczas odnotowano 18 zgonów u osób z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila. U wszystkich osób, które zmarły występowały choroby współistniejące. Zmarło 8 kobiet i 9 mężczyzn w przedziale wiekowym 53-98.
Źródło: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie