Jak być dobrym przyjacielem? Czy jesteś jedną z takich osób? Co należy robić, by się nim okazać? Możesz mieć wielu przyjaciół i czuć więź, ponieważ istnieje między Wami zaufanie i koleżeństwo. Ale to nie wszystko, na co składa się dobra przyjaźń. Uznanie własnego wkładu za coś oczywistego, bez prawdziwego zaangażowania, może ochłodzić więź. Druga osoba poczuje wtedy, iż w rzeczywistości nie jesteś dobrym przyjacielem.
Mówimy o takich czynnikach, jak jakość spędzanego razem czasu, szczerość i dyskrecja. Co ciekawe, czynniki, które przynoszą korzyści naszej przyjaźni, są również korzystne dla nas i prowadzą do lepszych, trwalszych więzi.
Jeśli spojrzymy na podstawową definicję przyjaźni, Królewska Akademia Hiszpańska precyzuje, iż jest to „osobiste, czyste i bezinteresowne uczucie dzielone z drugą osobą, które rodzi się i wzmacnia w wyniku zaangażowania”. W oparciu o tę koncepcję przedstawiamy kilka sugestii, które mogą pokazać, jak być dobrym przyjacielem?
Być dobrym przyjacielem – znaczenie przyjźni
Posiadanie przyjaciela oznacza posiadanie kogoś, kto zawsze jest chętny do pomocy, szczególnie w trudnych chwilach. Wystarczy samo jego towarzystwo. Przyjaźń nie wymaga żadnych działań poza gestem obecności, który zapewnia siłę, wsparcie i zachętę.
Przyjaciół łączy uczucie i wzajemny szacunek, jak podkreślono w artykule na temat kantowskiej koncepcji przyjaźni, opublikowanym w czasopiśmie Journal of Moral and Political Philosophy ISEGORÍA. Więzi te wywierają ogromny wpływ na kształtowanie się charakteru osobistego i przyczyniają się do sensu życia.
Inny opis wartości przyjaźni poruszono w Revista de Filosofía Diánoia i sięga nieco głębiej. W tym artykule szczegółowo opisano, iż przyjaźń wiąże się z potrzebą wzajemnego uczucia, wzajemnej więzi i oczekiwaniem pomocy, o którą nie prosi się innych osób, które nie są uważane za bliskie.
Zatem dobrzy przyjaciele charakteryzują się tym, iż nie zakładają „maski”. Zamiast tego, liczy się dla nich zrozumienie prawd, uczuć i emocji drugiej osoby, dzielenie się marzeniami i przyczynianie się w jakiś sposób do ich realizacji bez osądzania czy krytykowania działań tej drugiej osoby. Przyjaciel jest ważny, gdy potrzebujemy ulgi. Ważne jest, aby otworzyć przestrzeń w swoim życiu na kogoś, kto stanie się cenną formą wsparcia i stanie się tą osobiście wybraną częścią „rodziny”.
Uważamy, iż to również może Cię zainteresować: Przyjaźń między mężczyznami i między kobietami: poznaj różnice
Jak być dobrym przyjacielem? Zwróć uwagę na poniższe wskazówki
Możesz przeczytać oczywiście poznać wskazówki i sprawdzić innych pod względem ich stosowania. Ale czy Ty jesteś dobrym przyjacielem dla innych?
1. Nadaj priorytet swoim przyjaźniomBez względu na to, jak bardzo jesteś zajęty, znajdź czas na przyjaźń. Będziesz cennym przyjacielem, jeżeli uczynisz tę relację centralną częścią swojego życia.
Znajdź czas na rozmowę wideo, umów się na kolację lub idź na spacer. choćby jeżeli zainwestujesz tylko kilka minut swojego czasu, będzie to miało ogromne znaczenie dla Twojej przyjaźni.
Jeśli nie traktujesz priorytetowo swojej przyjaźni, ta więź może się osłabić. [/atomik-w-tekście]2. Wiedz, jak przebaczać
Nikt nie jest zwolniony z popełniania błędów. Jednakże dobrzy przyjaciele potrafią przebaczać. Jest to jeden z głównych kluczy do bycia dobrym przyjacielem. Jego istotą jest odwaga, z jaką oboje rozpoznają korzenie konfliktu, potrafią omawiać drażliwe kwestie i patrzeć na siebie bezpośrednio, a także wybaczać zachowania lub czyny, które nie były adekwatne.
Jeśli nie ma miejsca na przebaczenie, a zamiast tego pojawi się uraza, pojawią się problemy. choćby jeżeli wydaje się, iż problem został zażegnany, bez prawdziwego wybaczenia może w każdej chwili powrócić.
[atomik-in-text]Prawdziwi przyjaciele zdobywają się na szczere przebaczenie.
3. Odbieraj połączenia i odpowiadaj na wiadomości
W przyjaźni chodzi nie tylko o obecność fizyczną. Bardzo ważne jest też odpowiadanie na wiadomości lub odbieranie połączeń. To świetny sposób na okazanie wsparcia, zwłaszcza jeżeli przyjaciel ma jakieś problemy związane z pracą, miłością lub innymi kwestiami. Jesteś dobrym przyjacielem, jeżeli nie zostawiasz tych, którzy Cię potrzebują.
4. Wskazówki, jak być dobrym przyjacielem: Podnieś go na duchu i buduj w innych poczucie własnej wartości
Dobrzy przyjaciele podnoszą na duchu i wspomagają innych, aby Ci mogli osiągnąć swoje życiowe cele. Jesteś jednym z nich, jeżeli pielęgnujesz poczucie własnej wartości przyjaciela, unikasz krytykowania go i okazujesz lojalność.
Świetnie jest też często przypominać im o ich zaletach i potencjale. Miły komentarz może łatwo zmienić zły dzień przyjaciela w dobry.
5. Słuchaj z uwagą i szanuj cudze sekrety
Zwracanie uwagi na to, co mówi przyjaciel i szanowanie jego zaufania, gdy jest to stosowne, to sposób na bycie dobrym w przyjaźni.
Pozwól drugiej osobie zauważyć i poczuć, iż słuchasz. Jest to jeszcze ważniejsze, jeżeli rozmowa koncentruje się na znalezieniu rozwiązania konkretnego problemu.
6. Bądź szczery
Przyjaźń obejmuje także mówienie prawdy… choćby jeżeli może się okazać, iż druga osoba wolałaby jej nie usłyszeć.
W związku z tym w czasopiśmie filozoficznym Think powiedziano, iż prawdziwa przyjaźń polega na zaangażowaniu polegającym na wyrażaniu nie tylko tego, co przyjaciel chciałby usłyszeć, ale także tego, co Twoim zdaniem warto, aby wiedział lub pamiętał w danej chwili. Jest to część miłości i uczciwości, która charakteryzuje przyjaciół.
7. Otwarte wyrażanie dezaprobaty
Sprzeczne opinie są powszechne w przyjaźni.Nie oznacza to, iż popierasz ciągłe kłótnie, Chodzi raczej o to, żeby ze swobodą i otwartością móc wyrażać odmienne punkty widzenia. Możesz na przykład mieć odmienne poglądy polityczne lub kibicować innej drużynie piłkarskiej. Jeśli jesteś dobrym przyjacielem, rozmawiasz o kontrowersyjnych kwestiach bez psucia związku – czyli bronisz swojego punktu widzenia z szacunkiem.
8. Wskazówki, jak być dobrym przyjacielem: wspieraj cudze decyzje
Nie oznacza to, iż musisz aprobować wszystko, co robi przyjaciel, ale daj jasno do zrozumienia, iż chociaż rozważasz inne alternatywy w danej kwestii, jesteś po jego stronie i go wspierasz.
Podobnie, gdy przyjaciel jest zestresowany, pomóż mu się uspokoić, udziel porady i wizualizuj scenariusz z możliwymi alternatywami, aby mógł podjąć adekwatne decyzje.
Możesz także przeczytać: Wyobcowana lub nieodwzajemniona przyjaźń: znaki i porady
Jak wykryć toksyczną przyjaźń
Wiesz już, jak rozpoznać dobrych przyjaciół i kogo sam powinieneś uważać za jednego z nich. A co z tymi, którzy są obecni w naszym życiu, ale nie jesteśmy pewni, czy ich obecność jest pozytywna?
Istnieją przyjazne relacje, które są szkodliwe i destrukcyjne. To właśnie można rozumieć jako toksycznych przyjaciół – tych, którzy sprawiają, iż czujesz się źle, manipulują Tobą, są nieuczciwi i poświęcają Ci mało czasu.
Warto nabrać do nich dystansu. jeżeli z kolei uważasz, iż to Ty możesz być toksycznym przyjacielem, staraj się unikać takich zachowań i zwróć się o pomoc do specjalisty.