Jak bezpiecznie kupować grzyby? Sprawdź, kto może sprzedawać świeże grzyby

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Grzybobranie. Źródło: Shutterstock / DimaBerlin


Zatrucie grzybami może spowodować nie tylko własna pomyłka czy niewłaściwe przechowywanie zbiorów, ale też kupno grzybów z niesprawdzonego źródła. W Polsce świeże grzyby może oceniać klasyfikator grzybów lub grzyboznawca. Czym się różnią?


Wielu grzybiarzy zastanawia się, czy może sprzedawać własne zbiory. A ci, którzy nie mają czasu bądź po prostu – nie lubią grzybobrań – chętnie grzyby kupują. Grzyby można kupić często przy drodze albo na lokalnych bazarkach. Czy jedzenie takich grzybów jest bezpieczne dla zdrowia i życia? Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, co mówi polskie prawo na temat handlu grzybami.


Kto może sprzedawać grzyby w Polsce?


Jak czytamy w komunikacie GIS, każdy sprzedawca – choćby ten z targowiska czy skraju leśnej drogi – musi posiadać atest na sprzedawane grzyby. Taki atest może wystawić wyłącznie klasyfikator grzybów świeżych lub grzyboznawca. Nie wystarczy mieć doświadczenie i wiedzę w rozpoznawaniu gatunków jadalnych, niejadalnych i trujących. Grzyboznawcy i klasyfikatorzy powinni mieć wiedzę teoretyczną i praktyczną, potwierdzoną zdanym egzaminem. Tylko wtedy mogą otrzymać odpowiedni certyfikat.


Kursy na grzyboznawcę i klasyfikatora obejmują nie tylko informacje o tym, jak rozpoznać dane gatunki. Przekazują też cenną wiedzę obejmującą np. informacje o tym, które z grzybów można wprowadzać do obrotu, a które – choćby jeżeli są jadalne – powinny pozostać w lesie. Dowiesz się, jak działają na ludzki organizm poszczególne toksyny i jakie grzyby są najczęstszą przyczyną zatruć. Specjalista przekaże też, jak postępować z grzybami już sprzedając je na targowisku, czy przerabiając w zakładach żywienia zbiorowego (mówiąc fachowo – nauczysz się, jak sprawować nadzór sanitarny).


Jak zostać grzyboznawcą lub klasyfikatorem grzybów świeżych?


Aby móc zawodowo klasyfikować grzyby, trzeba spełnić określone warunki, o których przypomina GIS.


Możesz zostać klasyfikatorem grzybów świeżych, jeżeli:


jesteś osobą pełnoletnią,


ukończyłaś/ukończyłeś co najmniej gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową,


ukończyłaś/ukończyłeś kurs specjalistyczny dla kandydatów na klasyfikatorów grzybów,


zdałaś/zdałeś egzamin przed komisją egzaminacyjną powołaną przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.


Możesz zostać grzyboznawcą, jeżeli:


jesteś osobą pełnoletnią,


posiadasz co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,


ukończyłaś/ukończyłeś kurs specjalistyczny dla kandydatów na grzyboznawców,


zdałaś/zdałeś egzamin przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.


Informacji na temat kursów na klasyfikatora grzybów należy szukać na stronach wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych. Za kursy na grzyboznawcę odpowiada Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu.


Kto nie powinien jeść grzybów?


Choć grzybobranie nazywa się narodowym sportem Polaków, specjaliści przypominają, iż nie każdy powinien jeść grzyby. Dotyczy to przede wszystkim dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Ważne, aby pamiętać, iż można zatruć się także grzybami jadalnymi – dlatego istotna jest nie tylko wiedza na temat rozróżniania jadalnych gatunków, ale też ich odpowiedniego przechowywania i przetwarzania.
Idź do oryginalnego materiału