Ekspozycja na aerozol z e-papierosów może negatywnie wpływać na sukces przeprowadzonego leczenia implantologicznego, potencjalnie osłabiając proces osseointegracji. Dotyczący tej tematyki artykuł przeglądowy został opublikowany 24 października w czasopiśmie naukowym „Journal of Oral and Maxillofacial Surgery, Medicine and Pathology”.
– Lekarze powinni być świadomi potencjalnych zagrożeń związanych z używaniem e-papierosów przez pacjentów, u których jest przeprowadzane leczenie implantologiczne. Dlatego warto, aby do konsultacji przed planowanym zabiegiem dentyści włączali rozmowy na temat rzucenia palenia – napisali autorzy badania z zespołu kierowanego przez dr. Vorapola Pianjitlertkajorna ze Szpitala Phakdi Chumphon w Tajlandii.
Celem badania była ocena złożonych zależności pomiędzy paleniem papierosów elektronicznych, zdrowiem jamy ustnej a sukcesem zabiegu implantacji. Korzystając z bazy PubMed tajscy naukowcy dotarli do badań na temat wpływu e-papierosów na osseointegrację, zdrowie tkanek wokół implantu oraz stan zapalny w jamie ustnej.
Badania dotyczące palenia w kontekście powodzenia implantacji potwierdziły występowanie u palaczy powikłań, takich jak utrata implantów oraz periimplantitis. Autorzy przeglądu napisali, iż chociaż e-papierosy zawierają mniej szkodliwych substancji niż tradycyjne papierosy, ich wpływ na sukces implantów jest niepokojący. Nikotyna, powszechna w e-papierosach, może upośledzać gojenie, ograniczać przepływ krwi oraz obniżać poziom tlenu w tkankach dziąseł.
Palenie tytoniu hamuje aktywność osteoblastów
Włączone do przeglądu badania potwierdziły, iż e-papierosy, podobnie jak tradycyjne papierosy, obniżają aktywność osteoblastów, która jest niezbędna do wzrostu kości wokół implantów. Zmiany na powierzchni, które zwiększają chropowatość i hydrofilność implantów, mogą sprzyjać tworzeniu się kości, ale palenie e-papierosów ogranicza te procesy – podwyższając ekspresję genów prozapalnych i wpływając negatywnie na integrację implantu.
Badania wykazały też, iż palenie e-papierosów wiąże się z wyższymi poziomami markerów zapalnych, co z kolei sprzyja utracie kości wokół implantów. Chociaż niektóre badania potwierdziły większą ilość płytki nazębnej i głębsze kieszonki dziąsłowe u osób sięgających po e-papierosy, wyniki dotyczące innych parametrów decydujących o sukcesie lecenia implantologicznego są niejednoznaczne z powodu różnic w metodologii porównywanych badań.
Autorzy zasugerowali, iż wskazane jest przeprowadzenie dalszych badań, aby lepiej zrozumieć różnice w skuteczności prowadzonych zabiegów implantologicznych u osób korzystających z e-papierosów oraz osób niepalących.
– Zrozumienie wielowymiarowego wpływu papierosów elektronicznych na zdrowie jamy ustnej i implanty dentystyczne jest najważniejsze dla lekarzy, aby mogli podejmować świadome decyzje i dostosowywać do nich metody leczenia – podsumowali autorzy artykułu pt. „The Hidden Dangers of E-Cigarettes on Oral Health in Conjunction with Dental Implants: A Narrative Review”.
Jakiego rodzaju niepożądane reakcje tkanek sąsiadujących z implantem może, a choćby powinien przewidzieć lekarz dentysta? – Przede wszystkim musimy brać pod uwagę odpowiedź organizmu na obecność ciała obcego, jakim tak naprawdę jest implant – mówi lek. stom. Wojciech Ryncarz, Master of Science w dziedzinie Implantologii Stomatologicznej na Uniwersytecie we Frankfurcie, absolwent Studium Podyplomowego Kois Center w Seattle, jeden z pionierów leczenia implantoprotetycznego w Polsce oraz członek-założyciel Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej (PASE).
Źródła: https://www.drbicuspid.com/
https://www.sciencedirect.com/