Herbata z aronii pomoże schudnąć i zwalczyć zaparcia. Jak ją zrobić?

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Aronia Źródło: Pixabay / GoranH


Z aronii można przygotować nie tylko soki i nalewki, ale również herbatę. Sprawdź, na co pomaga ten pyszny napój i dlaczego warto go pić.


Aronia cieszy się coraz większą popularnością. Zresztą nie bez powodu. Ma bowiem w swoim składzie mnóstwo mikroelementów i witamin. Cenne są nie tylko jej owoce, ale również liście. Zawierają wiele antyoksydantów i garbników, które wspierają pracę całego organizmu. Odpowiadają między innymi za hamowanie szkodliwej aktywności wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia się komórek i zwiększają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.


Herbata z aronii – jak ją przygotować?


Przygotowanie herbaty z aronii nie jest trudne i nie wymaga dużego doświadczenia. Napar można przyrządzić na kilka różnych sposobów. Jedna z najbardziej popularnych wersji napoju bazuje na świeżych owocach rośliny. Wystarczy je zgnieść, na przykład w moździerzu, i zalać gorącą wodą (250 ml), a następnie zaparzać pod przykryciem przez około 30 minut. Na koniec całość trzeba przecedzić. Taką herbatę można pić trzy razy dziennie.


Przyrządzenie innych „odmian” herbatki z aronii wymaga nieco więcej pracy i czasu. Podstawą ich receptury są bowiem na ogół suszone liście aronii. Jak zdobyć ten składnik? Możesz zebrać świeże liście, ułożyć je na bawełnianej ściereczce i ususzyć w domu, najlepiej w chłodnym i przewiewnym miejscu (po dwóch lub trzech tygodniach powinny być gotowe). jeżeli nie chcesz tyle czekać, poszukaj gotowego produktu w sklepach zielarskich. Aby zrobić herbatę z aronii na bazie suszonych liści, zalej jedną łyżkę głównego składnika gorącą wodą (400 ml). Zaparzaj całość pod przykryciem przez trzydzieści minut, a na koniec przecedź. Pij jedną szklankę naparu dziennie małymi łykami.


Jakie adekwatności ma herbata z aronii?


Herbatka z aronii pomaga niwelować dolegliwości gastryczne, takie jak biegunki czy zaparcia. Ten napój docenią również osoby, które chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Napar, z uwagi na dużą zawartość tanin i przeciwutleniaczy, zmniejsza wchłanianie tłuszczu i przyspiesza jego spalanie. Jednocześnie wspomaga proces usuwania szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu. Wzmacnia też układ immunologiczny i mobilizuje układ odpornościowy do walki z drobnoustrojami. Herbata z aronii może być również stosowana zewnętrznie w postaci okładów. Nawilży skórę i usprawni jej regenerację.


Herbata z aronii – przeciwskazania


Herbata z aronii nie jest wskazana dla kobiet w ciąży, małych dzieci, osób starszych, a także chorych zmagających się z przewlekłymi schorzeniami, na przykład niewydolnością nerek. jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości i nie wiesz, czy możesz włączyć napar do swojego jadłospisu, poproś o radę lekarza rodzinnego.
Idź do oryginalnego materiału