Herbaty spalające tłuszcz, herbaty oczyszczające organizm z toksyn, herbatki na spowolniony metabolizm, moczopędne i przeczyszczające – w sklepach znajdziemy różne produkty, które mają wspomóc redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej, ale... nie każda z nich jest dobrym wyborem.
W składzie herbat odchudzających znajdują się nie tylko np. herbata zielona, biała herbata, herbata czerwona Pu-Erh i herbata czerwona Rooibos, ale także różne zioła, które mogą wchodzić ze sobą w interakcje. Z tego względu herbaty na odchudzanie powinny być spożywane z umiarem.
Herbaty na odchudzanie – co znajdziemy w ich składzie?
Herbaty na odchudzanie możemy podzielić na kilka grup. Pierwszą z nich stanowią jednoskładnikowe herbaty np. herbata zielona, biała herbata, czerwona herbata Pu-Erh, herbata Rooibos i Yerba mate.
W drugiej grupie znajdują się herbatki odchudzające, w których składzie znajdują się zioła np. skrzyp polny, mięta pieprzowa, pokrzywa, ziele krwawnika, korzeń mniszka lekarskiego, kora kruszyny, kwiat lipy, liść karczocha.
Do kolejnej grupy można zaliczyć mieszanki ziół i naturalnych herbat, które wykazują różne działanie na organizm, np. zapewniają długie uczucie sytości, regulują procesy metabolizmu tłuszczów, ograniczają wchłanianie tłuszczów z diety, przyspieszają przemianę materii, wykazują działanie moczopędne lub przeczyszczające, usprawniają trawienie i redukują dolegliwości gastryczne, a także usprawniają procesy detoksykacji organizmu.
Wybór odpowiedniej herbaty na odchudzanie jest trudny. Trzeba pamiętać, iż osoby, które muszą ograniczyć spożycie kofeiny, nie powinny pić dużej ilości naturalnych herbat, które ją zawierają. Picie herbat na odchudzanie o działaniu przeczyszczającym (np. z senesem i ślazem) oraz moczopędnym może doprowadzić do odwodnienia organizmu i poważnych zaburzeń elektrolitowych. Warto pamiętać, iż takie herbatki ziołowe nie wspomagają procesu odchudzania.
Podstawą skutecznego i bezpiecznego odchudzania jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety odchudzającej, która pomimo obniżonej kaloryczności, dostarcza do naszego organizmu składniki odżywcze, czyli białko, węglowodany, tłuszcze oraz jest źródłem witamin i minerałów. Herbaty nie zastąpią diety i aktywności fizycznej, a stosowane w nadmiarze, mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu.
Jakie herbaty wspomagają odchudzanie?
Podczas redukcji masy ciała polecane są m.in. naturalne spalacze tłuszczu. Zalicza się do nich:
Herbata czerwona Pu-Erh – pół fermentowane liście krzewu herbacianego nadają naparowi specyficzny smak i zapach. Po czerwoną herbatę Pu-Erh warto często sięgać, bo nie tylko wspomaga odchudzanie, ale także pozytywnie wpływa na cały organizm, powodując m.in. spowolnienie procesów starzenia. Herbata czerwona Pu-Erh przyspiesza przemianę materii, redukuje uczucie głodu, reguluje pracę jelit, chroni zęby przed próchnicą, pomaga pozbyć się napięcia nerwowego, delikatnie uspokaja, zmniejsza stres, wykazuje działanie antybakteryjne i ułatwia zasypianie, regulując wydzielanie melatoniny. Regularne picie herbaty Pu-Erh usprawnia funkcjonowanie wątroby, obniża poziom cholesterolu we krwi, a także pomaga uzupełnić poziom substancji mineralnych. Można po nią sięgać po tłustym posiłku, aby usprawnić trawienie i uniknąć dolegliwości gastrycznych.
Herbata Rooibos – nie jest to typowa herbata. Rooibos to wysuszone i poddane fermentacji liście czerwonokrzewu afrykańskiego. Herbata Rooibos jest zdrowa i bywa nazywana eliksirem młodości. W naparze, który wspomaga odchudzanie, znajdują się cenne witaminy, minerały i naturalne antyoksydanty. Rooibos ma liczne adekwatności prozdrowotne – napar z liści czerwonokrzewu afrykańskiego jest nie tylko naturalnym spalaczem tłuszczu, ale także pomaga zapobiegać zawałom serca, obniża poziom cukru we krwi, obniża ciśnienie tętnicze krwi i pozytywnie wpływa na trawienie, redukując m.in. ból brzucha, który wywołują wzdęcia.
Herbata zielona – jest bogata w przeciwutleniacze. Słynie z odchudzających adekwatności. Regularne picie zielonej herbaty wspomaga trawienie i przyśpiesza spalanie tłuszczu. Znajdujące się w zielonej herbacie kofeina i teina delikatnie pobudzają, redukują zmęczenie i dodają energii, jednak warto pamiętać, iż spożywana w nadmiarze, może podnosić ciśnienie tętnicze. Zielona herbata jest źródłem witamin i minerałów, obniża poziom złego cholesterolu, pozytywnie wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, a także ma silne adekwatności antyoksydacyjne.
Biała herbata – to jedna z najdroższych herbat. Skutecznie łagodzi napięcie i stres, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i przemianę materii, zapobiega nadmiernemu gromadzeniu tłuszczu oraz reguluje poziom glukozy we krwi, zapobiegając insulinooporności, wspomaga trawienie i reguluje pracę jelit.
Yerba mate – to herbata produkowana z suszonych liści oraz łodyg ostrokrzewu paragwajskiego. Herbata ta pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, redukuje uczucie głodu i usprawnia pracę układu immunologicznego. Jej picie delikatnie przeczyszcza, dlatego polecane jest przy zaparciach. W naparze znajdują się cenne witaminy, minerały i antyoksydanty.
Najlepsze herbaty na odchudzanie dostarczają do organizmu liczne związki o prozdrowotnym działaniu m.in. polifenole, garbniki i alkaloidy purynowe.
Podczas odchudzania polecane jest także picie naparów z ziół, które w pozytywny sposób wpływają na trawienie, usprawniają metabolizm, zapobiegają wzdęciom i redukują inne dolegliwości gastryczne, które mogą mieć związek ze zmianą diety, a także dostarczają do organizmu witaminy, minerały, polifenole, flawonoidy oraz antyoksydanty. Wsparciem podczas odchudzania są m.in. mięta, pokrzywa, skrzyp polny, melisa lekarska, imbir, kurkuma i cynamon, który można dodawać do herbat i ziołowych naparów.
Źródła:
G. Brochard, „Herbaty świata”, Wydawnictwo Twój Styl, 2004
C. Dow, „Uzdrawiająca moc herbaty. Terapeutyczne adekwatności tradycyjnych herbat i ziołowych naparów”, Wydawnictwo Vital Białystok, 2015
M. Michalak-Majewska, „Właściwości herbaty. Część 1 Znaczenie żywieniowe”, Nauka Przyroda Technologie, No. 5 (6), 2011