To jest podcast Głowa Rządzi, odcinek 132! W odcinku Aleksandra Shelton (Socha) - utytułowana polsko-amerykańska szablistka, a od stycznia 2025r. head coach kadry narodowej Australii, gdzie będzie odpowiadać za przygotowania do igrzysk olimpijskich w Los Angeles 2028, a docelowo także w Brisbane 2032. Aleksandra jest na liście gości podcastu od samego początku, tym bardziej cieszę się, iż zgodziła się połączyć ze mną i odpowiedzieć na kilka pytań:
- Skąd zainteresowanie szermierką w życiu Aleksandry?
- Jak wygląda proces selekcji do walki w konkretnych konkurencjach? Czy decydują jakieś predyspozycje fizyczne, techniczne lub mentalne, a może to po prostu przypadek i uzależnione jest od profilu klubu w danej miejscowości?
- Co Aleksandra traktuje za swoje największe dokonanie sportowe, a co za życiowe? Co jest największym niepowodzeniem? Dlaczego?
- Jak to było z karierą zawodniczą Aleksandry? Dlaczego zmieniła kadrę po igrzyskach w Rio? Jakie przeszkody napotkała, jak sobie poradziła?
- Jak można usprawniać systemy, w których funkcjonują współcześni sportowcy, żeby było sprawiedliwie(j)?
- Jak możemy zdefiniować polską mentalność? Kiedy ta nasza mentalność nam pomaga, a kiedy przeszkadza w sporcie i w życiu w ogóle?
- Jak Aleksandra sobie poukładała przejście z roli zawodnika do roli trenera? Co pomagało, co przeszkadzało?
- Dlaczego tak trudno kobietom cały czas się przebić? Co możemy zrobić żeby to zmienić "od góry" i "od dołu"?
- Jak Aleksandra planuje przygotowania kadry australijskiej do igrzysk olimpijskich w LA w 2028, a docelowo także w Brisbane w 2032? Jak buduje środowisko australijskiej szabli dobierając ludzi do współpracy, zabezpieczając środki finansowe, a także zaplecze treningowe? Jakimi kieruje się wartościami w swojej pracy trenerskiej?
- Gdzie w mniemaniu Aleksandry jest miejsce dla psychologa w procesie naboru, szkolenia i treningu sportowców? Jak psychologa i psychologię może "wykorzystać" trener/ka? Jak sama z tego korzysta?
- Na czym polega biavis, nowa konkurencja szermiercza, która zrodziła się w głowie Aleksandry? Jak traktuje ten prototyp? Czy będzie miała rację bytu w ruchu olimpijskim?
- Co robi albo co chciałaby zrobić dla polskiego sportu z perspektywy swojej obecnej pozycji i doświadczeń?
Zapraszam do wysłuchania tego odcinka i podania go dalej! Piona!