Demencja i choroba Alzheimera budzą lęk i niepokój. Obawiamy się, iż ukradną bezpowrotnie naszą tożsamość i osobowość. I choć w niektórych przypadkach na rozwój choroby nie mamy wpływu, to najnowsze badania dowodzą, iż nie warto siedzieć bezczynnie.
Przeprowadzone przez naukowców badania jednoznacznie dowodzą, iż częstsze wykonywanie czynności stymulujących umysł, zmniejsza ryzyko demencji. Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, aż około 5,8 mld ludzi w Stanach Zjednoczonych cierpi na chorobę Alzheimera i pokrewne demencje, co stanowi około 200 tys. osób poniżej 65 roku życia. Niestety, rokowania nie napawają optymizmem. Zdaniem agencji, do 2060 roku, liczba ta wzrośnie dwukrotnie.
Nie poddawaj się
Choć istnieją leki spowalniające objawy choroby, to jak dotąd nie wynaleziono produktu na demencję czy chorobę Alzheimera. Naukowcy mają jednak dobre wiadomości. Demencja nie jest nieuniknioną i konieczną częścią procesu starzenia. Wiele osób nigdy jej nie doświadczy. Inne, by poprawić jakość swojego życia i w jak największym stopniu zminimalizować objawy choroby, muszą szczególną uwagę przywiązać do stylu życia. Kluczową rolę odgrywa utrzymanie prawidłowej masy ciała, aktywność fizyczna czy zaprzestanie palenia papierosów.
Naukowcy przeprowadzili badanie, które dowodzi, iż jak największe zaangażowanie umysłu i wykonywanie czynności umysłowych jest kolejnym sposobem, który pomaga utrzymać naszą kondycję psychiczną w dobrej formie.
- Aktywność umysłowa, a w szczególności to, co naukowcy nazywają czynnością
czytania i pisania, chroni zdrowie poznawcze osób starszych – powiedział dr Gary Small, kierownik oddziału psychiatrii w New Jersey.
Czynności poznawcze zmniejszają ryzyko demencji
We wspomnianym badaniu naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 10 tys. dorosłych Australijczyków w wieku powyżej 65 lat. Początkowo żaden z uczestników badania nie mieszkał w domu opieki, nikt nie miał poważnych zaburzeń poznawczych, ani chorób układu krążenia. Uczestnicy odpowiedzieli na kilka pytań dotyczących kontaktów z rodziną, bliskimi, a także sposobów spędzania wolnego czasu.
Badanie dowiodło, iż częstsze uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych wiązało się z mniejszym o 11 proc. ryzykiem wystąpienia demencji. U osób, które częściej grały w szachy, karty, rozwiązywały krzyżówki czy układały puzzle, ryzyko demencji było 9 proc. mniejsze. Co więcej, twórcze działania artystyczne np. malowanie, rzeźbienie również miały korzystny wpływ na pracę mózgu.
Przeprowadzone badanie było badaniem obserwacyjnym, które nie może uwzględniać wszystkich aspektów wpływających na ryzyko demencji.
Inne badania sugerują, iż zajęcia ruchowe, rekreacyjne, które wymagają od nas aktywności fizycznej, także powiązane są z niższym ryzykiem wystąpienia demencji.
Pozytywne nastawienie
Nie bez znaczenia jest również nastawienie, a to pozytywne zmniejsza ryzyko wystąpienia łagodnych zaburzeń poznawczych np. wczesnych etapów utraty pamięci.
- Osoby, które utrzymywały aktywność mózgu poprzez uczestnictwo w wymagających poznawczo zajęciach rekreacyjnych, częściej zachowywały bystrość umysłową – powiedział Fotuhi, adiunkt na George Washington University w Stanach Zjednoczonych.