Gotowanie z dzieckiem może być bardzo wartościowym czasem dla każdej ze stron – choć oczywiście może wydawać się trochę problematyczne. Z pewnością szybciej przygotujesz posiłek samodzielnie, jednak warto poświęcić na to zadanie od czasu do czasu nieco więcej czasu i zaangażować malucha w cały proces. Pamiętaj, iż to inwestycja w rozwój, zdrowie i przyszłość Twojego dziecka. Poznaj 5 powodów, dla których warto gotować z dzieckiem!
Umiejętność samodzielnego przygotowania posiłku
Dziecko dopiero poznaje otaczający je świat, a Ty jesteś jednym z jego pierwszych przewodników. Pokazujesz mu, co jest dobre i złe, to właśnie dzięki Tobie zdobywa nowe umiejętności i wiedzę.
Umiejętność samodzielnego przygotowania posiłku jest bardzo ważna, choć oczywiście to zadanie należy dziecku oddelegować, dopiero gdy osiągnie odpowiedni wiek i będzie na to gotowe. Wcześniej może po prostu towarzyszyć Ci i pomagać podczas gotowania poszczególnych posiłków. Kształtowanie u dziecka zdrowych nawyków żywieniowych i zachęcanie go do wspólnego gotowania zaprocentuje w przyszłości.
W dzisiejszych czasach wiele gotowych i przy okazji mało wartościowych dań jest na wyciągnięcie ręki – w konsekwencji motywacja do nauki gotowania jest coraz mniejsza. Nawyki, które zostaną zakorzenione u malucha, będą miały pozytywny wpływ na dorosłe życie. Postaraj się pokazać mu jak przygotować smaczny posiłek z wartościowych produktów takich jak świeże warzywa i owoce, a także owoce liofilizowane czy pełnoziarniste produkty zbożowe. Niech to będą dania pełne kolorów!
Budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem
Zapraszając dziecko do kuchni i gotując z nim pyszne potrawy, możecie po prostu spędzić czas razem. To największa wartość w życiu – podarowanie drugiemu człowiekowi swojej uwagi i czasu. Z pewnością wiesz, jak ogromne znaczenie ma to w kontekście wychowania młodego człowieka. Potraktuj wspólne gotowanie jako kolejną okazję do dzielenia codzienności z dzieckiem.
Poznawanie produktów i nauka nowych smaków
Podczas gotowania dziecko można zaciekawić! Świat produktów spożywczych jest naprawdę niezwykły. Obieranie, krojenie i mieszanie może sprawić, iż maluch oswoi się z zapachem, kolorem, teksturą, a może choćby smakiem poszczególnych produktów. Wspólne gotowanie może obudzić w nim ciekawość i chęć poznawania kolejnych potraw.
Rozwój kreatywności
Okrywanie nowych smaków może sprawić, iż mały odkrywca będzie chciał wykazać się kreatywnością i zaproponuje Ci nowe połączenia produktów, które zachwycą innych członków rodziny. Pamiętaj, iż każda zabawa z dzieckiem i zdobywanie nowych doświadczeń wpływa na jego rozwój. Kreatywność to przecież również chęć do tworzenia i odkrywania otaczającego świata, a wspólne gotowanie może obudzić uśpione pokłady kreatywności.
Satysfakcja i wzrost pewności siebie
Wspólne przygotowanie pysznego posiłku, którym zachwyci się cała rodzina, będzie dla dziecka bardzo satysfakcjonujące. Poza tym zdobywanie nowych umiejętności i otrzymywanie pochwał za wykonaną pracę może wpłynąć na wzrost pewności siebie. To bardzo ważne, aby wzmacniać młodego człowieka, budować w nim poczucie własnej wartości i wiarę we własne możliwości.