Jak podali w swoim badaniu naukowcy z Heidelbergu, próchnica, zapalenie przyzębia, utrata zębów oraz inne choroby jamy ustnej generują na całym świecie łączne koszty w wysokości około 640 miliardów euro. Wyniki badania ukazały się 13 listopada w czasopiśmie naukowym „Journal of Dental Research”.
Na potrzeby prowadzonego badania naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego i Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Heidelbergu przeanalizowali dane z 2019 r. pochodzące ze 194 państw. Oprócz wydatków na leczenie stomatologiczne w badaniu uwzględniono również koszty wynikające z utraty produktywności wskutek chorób jamy ustnej.
Utrata zębów i paradontoza generują najwyższe koszty
Obliczone całkowite koszty w wysokości 640 mld euro składają się z bezpośrednich kosztów opieki stomatologicznej w wysokości około 341 mld euro oraz kosztów pośrednich w wysokości około 299 mld euro z powodu utraty produktywności wskutek chorób stomatologicznych.
Jak podali niemieccy naukowcy, większość kosztów pośrednich na całym świecie jest spowodowana utratą zębów oraz zapaleniem przyzębia. Według badania, tylko te dwa schorzenia odpowiadają za około 75% całkowitej utraty produktywności.
Niemcy – choroby jamy ustnej kosztują wprawie 28 miliardów euro
W Republice Federalnej Niemiec bezpośrednie wydatki na leczenie chorób jamy ustnej w 2019 r. wyniosły około 27,8 mld euro, w tym koszty pośrednie wyniosły łącznie 17,5 mld euro. W badaniu wykazano, iż różnice w kosztach leczenia pomiędzy poszczególnymi państwami znacznie się różnią. Kraje o niskich dochodach na opiekę stomatologiczną (leczenie i profilaktykę) wydały rocznie średnio około 0,47 euro na mieszkańca, podczas gdy w krajach o wysokich dochodach kwota ta wyniosła około 233 euro. W Niemczech była jeszcze wyższa – 334 euro na mieszkańca.
Wciąż wiele wyzwań przed opieką stomatologiczną w RFN
– Uzyskane wyniki wskazują na to, iż choroby jamy ustnej przez cały czas stanowią ogromne obciążenie ekonomiczne dla służby zdrowia i społeczeństwa. Podkreśla to potrzebę bardziej kompleksowego i lepszego monitorowania wpływu chorób jamy ustnej na gospodarkę. najważniejszy w tym jest priorytet dla programów w zakresie zdrowia jamy ustnej, które są efektywne w relacji do poniesionych kosztów, a także odpowiadają na potrzeby społeczeństwa – napisali autorzy artykułu pt. „Global, Regional, and Country-Level Economic Impacts of Oral Conditions in 2019”.
Kierownik zespołu badawczego prof. Stefan Listl z Heidelberg Institute of Global Health i Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Heidelbergu podkreśla, iż pomimo relatywnie wysokich wydatków na leczenie stomatologiczne w Niemczech, opieka zdrowotna w RFN wciąż stoi przed wieloma wyzwaniami.
– Przykładowo, gabinetów stomatologicznych coraz bardziej brakuje na obszarach wiejskich. Ponadto w przypadku niektórych grup społecznych nie zawsze zagwarantowany jest bezproblemowy dostęp do leczenia dentystycznego. Należą do nich m.in. osoby szczególnie wymagające pomocy i opieki – napisał prof. Stefan Listl.
Źródło: https://www.zm-online.de/