Twoje dziecko nadmiernie się ślini, często płacze i wkłada ręce do buzi? Najprawdopodobniej rozpoczął się proces ząbkowania, który jest bardzo nieprzyjemny dla dziecka. Ból może zostać złagodzony niefarmakologicznymi sposobami. Jednym z nich jest użycie delikatnie schłodzonych gryzaków, które uśmierzają ból i łagodzą uczucie swędzenia dziąseł.
Na co należy zwrócić uwagę podczas wybory pierwszego gryzaka?
1. Bezpieczeństwo
Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na konstrukcję gryzaka. Sprawdźmy, czy: nie jest on zbyt miękki, nie ma ostrych krawędzi, nie wystają z niego mniejsze elementy, które dziecko mogłoby oderwać lub odgryźć. Istotne jest także przeczytanie ulotki: z czego wykonano gryzak, czy nie użyto materiałów i związków, które mogłyby uczulać dziecko lub negatywnie wpływać na jego stan zdrowia.
2. Higiena
Gryzak powinien być bardzo często myty, gdyż ma bezpośredni kontakt z jamą ustną dziecka. Najłatwiejsze do utrzymania w czystości są gryzaki o gładkiej powierzchni oraz takie, które możemy myć w zmywarce.
3. Poręczność
Gryzak nie może być zbyt gruby, aby dziecko nie miało problemu z włożeniem go do buzi. Powinien mieć także uchwyt dopasowany do rąk niemowlaka, tak by dziecko mogło swobodnie chwycić gryzak, zaciskając na nim piąstkę. Gryzak nie powinien wyślizgiwać się z rączek naszej pociechy. Praktyczne są gryzaki w połączeniu z zawieszką, która chroni gryzak przed przypadkowymi upadkami i zabrudzeniami.
4. Dodatkowe atuty
Na rynku pojawiają się gryzaki, mające żelowe wypełnienie, które można schłodzić w lodówce. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, należy jednak być ostrożnym i nie schładzać gryzaka zbyt mocno! Istnieją też gryzaki do którym możemy aplikować środki farmakologiczne: żele łagodzące ból podczas ząbkowania. Stosowanie środków farmakologicznych ZAWSZE konsultujemy z lekarzem!
5. Atrakcyjność
Gryzak powinien przyciągać uwagę dziecka, oddziaływać na jego zmysły. Podczas zakupu gryzaka, zwróćmy także uwagę na jego wygląd zewnętrzny: kształt oraz kolory, które mogą stymulować narząd wzroku.