Zespół stopy cukrzycowej - co to jest?
Zespół stopy cukrzycowej to przypadłość, która dotyczy osób chorujących na cukrzycę. W obrębie stóp skóra staje się niezwykle wrażliwa i podatna na urazy, jednak te u osób chorujących na cukrzycę, goją się zdecydowanie dłużej i gorzej. To właśnie z tego powodu diabetycy narażeni są na infekcje, owrzodzenia, martwicę tkanek wokół stopy, a w krytycznych stanach - utratę kończyny dolnej.
Najczęstsze przyczyny stopy cukrzycowej to: Reklama
neuropatia cukrzycowa - uszkodzenie nerwów powoduje utratę czucia w stopach, co zwiększa ryzyko nieświadomego zranienia stopy przez pacjenta,niedokrwienie - w wyniku cukrzycy dochodzi do rozwoju choroby naczyń obwodowych, a to z kolei prowadzi do słabego ukrwienia stóp, co utrudnia gojenie się ran,infekcje - wysoki poziom cukru we krwi sprzyja infekcjom bakteryjnym i grzybiczym, które mogą się rozwijać w ranach i owrzodzeniach u pacjentów.
Zespół stopy cukrzycowej jest powikłaniem cukrzycy - FAKT
Zespół stopy cukrzycowej to powikłanie cukrzycy spowodowane długotrwałą hiperglikemią, czyli utrzymywaniem się wysokiego poziomy cukru przez długi czas. Cukier prowadzi do uszkodzenia zarówno naczyń krwionośnych jak i nerwów w obrębie stóp.
Niekontrolowany poziom cukru zwiększa ryzyko stopy cukrzycowej - FAKT
Ignorowanie wahań poziomu cukru, brak odpowiedniej diety i niski poziom aktywności fizycznej zwiększają ryzyko występowania stopy cukrzycowej. Diabetycy, którzy kontrolują glikemię i prowadzą zdrowy tryb życia, rzadziej są narażeni na wystąpienie ZSC.
Stopa cukrzycowa może prowadzić do amputacji - FAKT
W ciężkich przypadkach zespołu stopy cukrzycowej lekarz może zdecydować o odjęciu chorej nogi pacjenta. Najczęściej decyzję podejmuje się, gdy uszkodzenie w obrębie naczyń krwionośnych i tkanek jest nieodwracalne i prowadzi do martwicy. Operację można przeprowadzi w obrębie palców, stopy a choćby całej kończyny dolnej.
Zespół stopy cukrzycowej może rozwinąć się od złego obuwia - FAKT
Uciskanie, uwieranie, tworzenie odcisków i pęcherzy zwiększa ryzyko infekcji i jej powikłań. U cukrzyków niezwykle ważne jest to, jakie obuwie wybierają do noszenia na co dzień. Rekomendowane są specjalne buty dla cukrzyków lub wkładki ortopedyczne, które zmniejszają ryzyko uszkodzeń w obrębie stóp.
Zespół stopy cukrzycowej dotyczy tylko osób starszych - MIT
Zespół stopy cukrzycowej może dotknąć osoby w każdym wieku z cukrzycą. jeżeli pacjent nie kontroluje poziomu cukru, a dodatkowo nie dba o higienę i pielęgnację stóp, jest zagrożony ZSC bez względu na swój wiek.
Brak bólu oznacza, iż nie ma zagrożenia stopą cukrzycową - MIT
Uszkodzenia w obrębie nerwów (neuropatia cukrzycowa) mogą powodować utratę czucia w obrębie stóp, co oznacza, iż choćby poważne uszkodzenia mogą być niezauważone. Neuropatia stanowi duże wyzwanie w trakcie pielęgnacji stóp, chory nie czuje kiedy w trakcie tak prostych czynności, jak obcinanie paznokci czy wycinanie skórek, może dojść do uszkodzenia skóry.
Wystarczy unikać urazów, by nie rozwinęła się stopa cukrzycowa - MIT
Bez kontrolowania poziomu cukru we krwi nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie zagrożenia ZSC. Ponadto chorzy powinni z dużą starannością pielęgnować stopy, a najlepiej, jeżeli korzystają z usług doświadczonego podologa i chodzą regularnie na wizyty do lekarza pierwszego kontaktu.
Do leczenia stopy cukrzycowej wystarczą antybiotyki - MIT
Bakteryjne, niewielkie zakażenia stopy można leczyć dzięki antybiotyków, jednak poważne infekcje zwykle wymagają wdrożenia bardziej zaawansowanych terapii, często w trakcie hospitalizacji.
Stopa cukrzycowa zawsze kończy się amputacją - MIT
Nie każda infekcja stopy u chorego na cukrzycę musi zakończyć się amputacją kończyny. Szybka reakcja na uraz i wdrożenie leczenia, może doprowadzić do całkowitego wyzdrowienia, bez ingerencji chirurgicznej.
CZYTAJ TAKŻE: