Fakty i mity na temat zaburzenia osobowości typu borderline

fundacjamatuzalem.pl 1 rok temu

Zaburzenie osobowości typu borderline lub „z pogranicza” to najczęstszy typ zaburzeń osobowościowych. Szacunkowo od 1 do 2% populacji cierpi z tej przyczyny. Z tego też powodu jest ono bardzo szeroko wykorzystywane w kulturze popularnej.

Niestety, bohaterowie filmów i seriali często przedstawiają zakłamany obraz, niezgodny z rzeczywistością. Godzi on w godność osób, które rzeczywiście muszą stawiać czoła ciężkiej codzienności. Utrwalanie nieprawdziwych mitów związanych z owym zaburzeniem stanowi tylko kolejny problem, na który narażane są osoby z pogranicza.

Maj to miesiąc świadomości na temat zaburzenia borderline, z tego powodu poświęćmy chwilę na zrozumienie, czym naprawdę jest zaburzenie osobowości z pogranicza. Co charakteryzuje osoby z pogranicza? Z jakimi wyzwaniami muszą codziennie się konfrontować?

Czym jest osobowość typu borderline?

Zaburzenie z pogranicza lokuje się pomiędzy zaburzeniami psychotycznymi a nerwicowymi. Charakteryzuje się ono dużymi wahaniami nastroju, zaburzonym obrazem samego siebie, silnym poczuciem pustki, lękiem przed odrzuceniem oraz niestabilnymi związkami interpersonalnymi. Do niektórych cech osób z borderline możemy zaliczyć:

· częste zmiany nastroju;

· „wybuchy”;

· niskie poczucie własnej wartości;

· pustka emocjonalna;

· zaburzenia tożsamości;

· trudność w budowaniu trwałych relacji z innymi; · bardzo silny lęk przed samotnością i odrzuceniem;

· impulsywność, brak samokontroli;

· nieufność wobec innych;

· tendencje do zachowań zaczepnych oraz ryzykownych;

Osoby z pogranicza mierzą się z ciągłym stanem napięcia, które towarzyszą zaburzeniu. Długotrwały stres prowadzi do wycieńczenia oraz rozwoju kolejnych zaburzeń, które jeszcze bardziej go potęgują.

„Borderowcy” bardzo często niejako sami wikłają się w związki partnerskie, które są niestabilne. Będą one cały czas potrzebować zapewnień od drugiej strony o prawdziwości uczuć, mogą przez to choćby doprowadzać do nieprzyjemnych sytuacji, które mają na celu „testowanie” partnera. Z drugiej strony jednak mają tendencję do zdecydowanego kończenia związku i całkowitego zerwania kontaktów, aby „ochronić się” przed odrzuceniem.

Znudzone codziennością osoby z pogranicza szukają intensywnych przeżyć, często bardzo niebezpiecznych i ryzykownych. Bardzo często sięgają przez to po używki tj. alkohol czy narkotyki, które tylko pogarszają ich stan. Są one również narażone na zachowania autoagresywne lub samobójcze.

Mity na temat osób z pogranicza:

1. Osoby z borderline są nieobliczalne i wyrachowane – duże wahania nastroju oraz impulsywność może być odbierana jako nieobliczalność, nie jest to jednak równoznaczne z brakiem kontroli tak, jak np. podczas psychoz. Nieprzemyślane ranienie innych może powodować, iż borderowcy odczuwają potem wyrzuty sumienia i starają się naprawić wyrządzone szkody.

Matuzalem-fakty-i-mity-na-temat-zaburzenia-osobowosci-typu-borderlinePobierz
Idź do oryginalnego materiału