Niedawno opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. W tym dokumencie MEN podał, iż od 2025 roku czas trwania poszczególnych egzaminów ósmoklasisty zostanie wydłużony. O ile? I co jeszcze mogą zrobić uczniowie, aby mieć więcej czasu w pisanie? Zobaczcie sami.
REKLAMA
Zobacz wideo Sztuczna inteligencja robi zadania z egzaminu ósmoklasisty. "Jestem w szoku"
Egzamin ósmoklasisty w 2025 roku. Czas trwania zostanie nieco wydłużony
Jak wspomnieliśmy powyżej, w projekcie nowelizacji rozporządzenia podano, iż egzaminy ósmoklasisty będą trwały odpowiednio:
język polski - 150 minut, czyli o pół godziny dłużej,
matematyka - 125 minut, czyli o 25 minut dłużej,
język obcy nowożytny - 110 minut, czyli o 20 minut dłużej.
Zaproponowane rozwiązanie umożliwi również tym zdającym, którzy w dniu egzaminu natrafili na nieoczekiwane wcześniej trudności, np. z koncentracją uwagi, z radzeniem sobie ze stresem egzaminacyjnym, na pomyślną realizację zadań egzaminacyjnych
- tłumaczy zmianę MEN, cytowany przez serwis Portal Samorządowy.pl. Poza tym wydłużenie trwania egzaminów ósmoklasisty ma też przeciwdziałać wnioskowaniu uczniów o zaświadczenia lekarskie, które dają dodatkowy czas na pisanie.
Dłuższy czas na egzaminie ósmoklasisty? W tych przypadkach jak najbardziej
Powyższe zmiany długości trwania egzaminów ósmoklasisty mają obowiązywać już w tym roku, a do 31 stycznia CKE ma czas na opublikowanie nowych informatorów. W tym zaktualizowania informacji o czasie trwania poszczególnych testów. Przy czym uczniowie przez cały czas mogą mieć nieco więcej czasu w pisanie testów, o ile posiadają choć jeden z poniższych dokumentów:
opinię poradni psychologiczno-psychologicznej ze stwierdzeniem wolnego tempa pracy z powodu dysgrafii, dysortografii, dyskalkulii (z zaburzeniami komunikacji językowej) czy dysleksji,
zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia - w przypadku czasowej choroby lub niesprawności,
orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania - z powodu choroby przewlekłej,
orzeczenie Rady Pedagogicznej - w przypadku znalezienia się w sytuacji traumatycznej lub kryzysowej, np. cudzoziemcy czy dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej
orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - w przypadku niepełnosprawności, niedostosowania społecznego lub zagrożenia nim.
Oddaj swój głos w drugiej edycji plebiscytu Jupitery Roku! Kto zostanie Gwiazdą Roku, a kto zgarnie statuetkę za Międzyplanetarny Hit Roku? O tym decydujesz Ty!