Nie od dziś wiadomo, iż nauka przez zabawę sprawdza się najlepiej. A eksperymentowanie i poznawanie świata wszystkimi zmysłami, pomaga dzieciom rozwijać się harmonijnie i łączy przyjemne z pożytecznym. Dyski sensoryczne to wszechstronne akcesoria, które nie dość, iż wspierają rozwój motoryczny dziecka, to jeszcze gwarantują kreatywną, wielozmysłową zabawę. jeżeli chcecie przyjrzeć się bliżej ich zastosowaniu, przeczytajcie dalej!
Dyski sensoryczne – czym są i jak wspierają rozwój dziecka?
Dyski sensoryczne, nazywane czasami beretami (ze względu na swój wygląd), to bardzo przydatne elementy terapii lub po prostu zabawy. Wykonane są z materiału o przeróżnych fakturach. Występują w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Każdy dysk może posiadać inną powierzchnię – gładką, kolczastą, miękką, chropowatą. Dzięki swojej budowie oraz wszechstronnemu zastosowaniu, wspierają wiele aspektów rozwoju dziecka. Ich główne zadania to:
- Rozwój motoryki – wykorzystanie dysków do zabaw ruchowych takich jak: skakanie, chodzenie, omijanie przeszkód, balansowanie wspiera rozwój motoryki dużej w tym równowagi oraz koordynacji całego ciała.
- Stymulacja sensoryczna – różnorodność faktur oraz powierzchni dysków sensorycznych pomaga rozwijać dziecku zmysł dotyku oraz świadomość własnego ciała. Dyski wykorzystywane są również w terapii integracji sensorycznej, ponieważ idealnie nadają się do ćwiczeń wspierających integrowanie bodźców zmysłowych.
- Kreatywna zabawa – zastosowanie dysków w zabawie ogranicza tylko nasza własna wyobraźnia. Mogą być kamykami na rwącej rzece, kierownicą samochodu lub elementami układanki. Taka zabawa wspiera rozwój wyobraźni i nigdy się nie nudzi.
Zestawy dysków sensorycznych dla dzieci
Na rynku dostępnych jest wiele zestawów dysków sensorycznych. Umożliwia to dopasowanie produktu do indywidualnych potrzeb dziecka. Poniżej dwa polecane zestawy marki Line Sport, którym warto przyjrzeć się bliżej!
Zestaw 10 dysków sensorycznych Line Sport (10 cm)
W zestawie znajdziemy 10 niewielkich dysków sensorycznych o średnicy 10 cm. Ich wielkość czyni je idealnymi do zabaw wymagających precyzji! Dzieci mogą używać ich do zabaw wspierających rozwój motoryki małej, a także do zabaw stymulujących zmysł dotyku. Sprawdzą się również do budowy ścieżki sensorycznej dla mniejszych dzieci oraz zabaw koordynacyjnych.
Zestaw 10 dysków sensorycznych Line Sport (25 cm)
Ten zestaw zawiera dyski sensoryczne o większej średnicy – bo wynoszącej aż 25 cm. Dlatego idealnie nada się do ćwiczeń ruchowych, takich jak chodzenie po dyskach czy ćwiczeń równoważnych. Większa powierzchnia sprawdzi się w przypadku tworzenia ścieżek sensorycznych lub torów przeszkód dla starszych dzieci.
Warto zwrócić uwagę również na jakość wykonania dysków w obu zestawach. Materiały są bezpieczne, z antypoślizgową powierzchnią oraz łatwe do utrzymania w czystości. To czyni je idealnym wyborem do domu, przedszkola czy gabinetu terapeutycznego.
Zabawy i ćwiczenia z dyskami sensorycznymi – pomysły na ich kreatywne wykorzystanie
Dyski sensoryczne dają możliwość nieskończonej ilości zabaw i ćwiczeń, które wspieraj rozwój ruchowy i umysłowy dziecka. Poniżej kilka inspiracji do wykorzystania w domowych warunkach:
- Ścieżka sensoryczna
Ułóż dyski na podłodze w dowolnej konfiguracji. Oczywiście możesz to zrobić wspólnie z dzieckiem. Jak „ścieżka” jest już gotowa, zdejmijcie skarpetki i przejdźcie się po dyskach. Możecie także spróbować pokonać ścieżkę bez użycia wzroku. To ćwiczenia pobudza receptory znajdujące się na stopach i stymuluje zmysł dotyku.
- Balansowanie – ćwiczenie równowagi
Dyski wykorzystać można w prosty sposób do ćwiczeń równoważnych. Wystarczy, iż dziecko spróbuje stanąć na dysku na jednej nodze, utrudnieniem może być położenie na głowie woreczka lub rzuty piłeczką do rodzica. Takie ćwiczenia doskonale poprawiają stabilizację ciała i wzmacniają mięśnie posturalne.
- Stymulacja czucia powierzchniowego i rozwój stereognozji
Dotykanie różnych faktur dysków sensorycznych pobudza receptory czuciowe znajdujące się na dłoniach. jeżeli dodatkowo dziecko zamknie oczy i będzie próbowało opisywać to co dotyka, albo zgadywać, jaki wzór znajduje się na dysku rozwija stereognozję (umiejętności rozpoznawania przedmiotów bez użycia wzroku).
- Rozpoznawanie kolorów
Rozrzućcie dyski na podłodze. Poproś dziecko, by wskazywało dysk w konkretnym kolorze. Możecie dodać do tego jakieś zadanie ruchowe np. stań na niebieskim dysku i zrób 2 przysiady albo stań na żółtym dysku i zrób 3 pajacyki. jeżeli pozwolisz dziecku również wymyślać zadania dla siebie, to udaną zabawę masz gwarantowaną!