Dwie operacje po połknięciu protezy przez 60-latka

dentonet.pl 4 dni temu
Zdjęcie: Dwie operacje po połknięciu protezy przez 60-latka


Po przypadkowej aspiracji protezy częściowej, która utknęła pomiędzy przełykiem i tchawicą pacjenta, 60-latek musiał poddać się dwóm zabiegom operacyjnym. Powrót mężczyzny do zdrowia wymagał ośmiu miesięcy rekonwalescencji. Opis przypadku został opublikowany w czasopiśmie naukowym „Journal of Cardiothoracic Surgery”.

Leczenie chirurgiczne nabytej, nienowotworowej przetoki tchawiczo-przełykowej (TEF) powstałej wskutek połknięcia protezy to nie tylko bardzo rzadki przypadek, ale też poważne wyzwanie kliniczne. Po przebytych zabiegach operacyjnych pacjent borykał się z utrzymującymi się problemami natury fizjologicznej, afonią oraz negatywnymi skutkami psychologicznymi. Musiał wykazać się dużą determinacją, by móc jeść i pić różnorodne pokarmy i napoje, a także korzystać z urządzenia Electrolarynx do poprawy komunikacji.

– W naszym artykule zamieściliśmy rzadko opisywany w literaturze fachowej przypadek nabytej, nienowotworowej przetoki tchawiczo-przełykowej, która jest skutkiem utknięcia protezy – napisała główna autorka pracy dr Hannah Jesani z University Hospitals Birmingham.

Opis przypadku

Mężczyzna po 60. roku życia zgłosił się na oddział ratunkowy Szpitala Uniwersyteckiego w Birmingham z powodu dolegliwości: kaszlu i regurgitacji (cofania się treści pokarmowej) po jedzeniu. U pacjenta wcześniej już występowały problemy z połykaniem pokarmów stałych i płynów, zgłosił także utratę wagi oraz nawracające stany zapalne klatki piersiowej. Objawy te utrzymywały się od ponad roku i nasiliły się na dwa tygodnie przed wizytą w szpitalu.

Pacjent zgłosił, iż wcześniej użytkował protezę dentystyczną, ale nie przypominał sobie jej połknięcia. U mężczyzny wcześniej zdiagnozowano padaczkę, nie palił, sporadycznie pił alkohol i był w pełni niezależny w codziennym życiu.

Mężczyzna przeszedł badanie kontrastowe z użyciem barytu, które ujawniło nieregularność w obrębie przełyku oraz obecność nieokreślonej masy w przełyku. Tomografia komputerowa szyi i klatki piersiowej z kontrastem wykazała pogrubienie ściany przełyku, co sugerowało przetokę pomiędzy przełykiem a górną częścią tchawicy. Zaobserwowano również zacienienie, które mogło wskazywać na infekcję. Procedura endoskopowa ujawniła trudności w wizualizacji, która wykazała dużą, uszypułowaną zmianę. W dalszych badaniach obrazowych u mężczyzny wykryto ciało obce znajdujące się w kanale przetoki.

Stosując endoskopię, lekarze podjęli próbę usunięcia obiektu, ale zabieg został przerwany, gdy ustalono, iż jest to proteza zębowa z ostrymi krawędziami. Lekarze obawiali się, iż próba usunięcia uzupełnienia, które utknęło głęboko, może spowodować krwawienie lub dalsze obrażenia tchawicy lub przełyku. W związku z tym przeprowadzono otwarty zabieg operacyjny w celu usunięcia protezy, a pacjentowi założono sondę pokarmową.

Po przeprowadzonym zabiegu u pacjenta wystąpiło wiele powikłań, w tym porażenie strun głosowych oraz problemy z odstawieniem wentylacji mechanicznej. W związku z tym na oddziale intensywnej terapii mężczyzna spędził 62 dni. Pacjent przeszedł zabiegi faryngektomii i laryngektomii, wykonano u niego tracheostomię oraz rekonstrukcję przewodu pokarmowego. Jego rehabilitacja, która obejmowała m.in. terapię mowy i języka, porady żywieniowe i inne działania, trwała 8 miesięcy.

O czym należy pamiętać

Zdaniem autorów, opisany przypadek podkreśla znaczenie podjęcia odpowiednich procedur medycznych w przypadku połknięcia protezy. W tym przypadku konieczne było staranne przygotowanie do zabiegu, odpowiednia rehabilitacja pooperacyjna oraz wiedza i doświadczenie z zakresu chirurgii, aby zlikwidować przetokę i przywrócić prawidłowy przebieg przewodu pokarmowego i tchawicy pacjenta. Dla skutecznego leczenia najważniejsze znaczenie ma rozpoznanie ciała obcego – w tym przypadku długotrwałe wbicie uzupełnienia protetycznego mogło prowadzić do powstania obrzęku, rozwoju infekcji i martwicy.

– Wczesne rozpoznanie i usunięcie protezy dentystycznej jest niezbędne, aby zapobiec pogłębieniu się stanu chorobowego oraz śmierci – napisali autorzy pracy pt. „The long lost denture: a rare case of an acquired, non-malignant tracheo-oesophageal fistula”.

Źródła: https://www.drbicuspid.com/

https://cardiothoracicsurgery.biomedcentral.com/

Idź do oryginalnego materiału