Według danych ONZ pomocy humanitarnej potrzebuje 360 mln osób. To aż o 30 proc. więcej niż rok temu. „Ponad 260 mln ludzi boryka się z poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, a części z nich grozi głód” - zwraca uwagę w komunikacie Polska Misja Medyczna, która w sobotę, 19 sierpnia wraz z innymi organizacjami obchodzi Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej.
Wydarzenie ma na celu upamiętnienie pracowników organizacji niosących pomoc, którzy stracili życie lub zostali ranni w trakcie wykonywania swojej pracy.
Na pomoc dzieciom Etiopii
Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej zwróciła uwagę, iż „niedożywienie, szczególnie wśród najmłodszych, skutkuje anemią, krzywicą, spowalnia rozwój fizyczny i umysłowy, prowadząc do apatii”.
Poinformowała, iż organizacja rozpoczyna w Etiopii, której mieszkańcy cierpią w jednym z największych kryzysów humanitarnych na świecie, projekt polepszenia jakości opieki neonatologicznej i pomocy medycznej dla dzieci do 5. roku życia.
W tym kraju wskaźnik liczby lekarzy do pacjentów wynosi 1:50 000, a pielęgniarek 1:5000 i jest najniższy w Afryce Subsaharyjskiej.
– Etiopia pozostaje jednym z sześciu państw o najwyższym współczynniku śmiertelności matek na świecie. Wielu z tych zgonów można uniknąć dzięki przeszkolonemu personelowi, ale pomimo wysiłków rządu, 79 proc. porodów przez cały czas odbywa się w domu – zwróciła uwagę Olasińska-Chart.
"Polska Misja Medyczna w Etiopii pokrywa koszty leczenia szpitalnego wcześniaków oraz dzieci z niedożywieniem a także zapewnia jedzenie opiekunom dzieci przyjętych do szpitala. Wyposaży również oddział noworodkowy szpitala w Waliso w niezbędny sprzęt do ratowania życia maluchów.
Kliniki mobilne dla Ukrainy
Polska Misja Medyczna rozpoczęła także drugi projekt dotyczący klinik mobilnych, które będą docierały do najbardziej potrzebujących pacjentów w obwodzie charkowskim w Ukrainie.
Krakowska organizacja aktualnie obecna jest m.in. w Ukrainie, Wenezueli, Syrii, Senegalu i Etiopii.