Dowiedz się, jak stworzyć tygodniowy plan sprzątania, który idealnie pasuje do Twojego domu

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Dowiedz się, jak stworzyć tygodniowy plan sprzątania idealny dla Twojego domu.


Chcesz stworzyć tygodniowy plan sprzątania swojego domu? Czasami obowiązki domowe mogą powodować uczucie przytłoczenia. Bałagan, brud w różnych przestrzeniach, a choćby nieprzyjemne zapachy są czasem na porządku dziennym.

Z tego powodu, choćby jeżeli to trochę kosztuje, trzeba poświęcić czas na sprzątanie. Na szczęście istnieją proste strategie, dzięki którym to zadanie jest bardziej wydajne, kompletne i szybkie. Opowiemy Ci o nich szczegółowo!

Co wziąć pod uwagę, tworząc tygodniowy plan sprzątania?

Domy mogą się od siebie bardzo różnić, podobnie jak ich mieszkańcy, liczba pomieszczeń i wyposażenie. Wszystko to ma związek z przygotowaniem programu czyszczenia. Dlatego przed przystąpieniem do planowania idealnego harmonogramu należy wziąć pod uwagę szereg warunków.

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom podkreśla, iż sprzątanie i dezynfekcja domu ma najważniejsze znaczenie dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób i infekcji.

Osobista dyspozycyjność

Codzienność wypełniona jest napiętymi harmonogramami: między innymi praca, nauka, zadania opiekuńcze i papierkowa robota. Z tego powodu nie zawsze łatwo jest znaleźć czas na sprzątanie. Chociaż zależy to od Twojej osobistej rutyny, zaleca się przeznaczyć od 30 minut do 1 godziny dziennie na sprzątanie domu.

Wielkość domu

Jednopokojowe mieszkanie z tylko jednym mieszkańcem osobą to nie to samo, co dom z 4 pokojami. Oczywiste jest, iż czas przeznaczony na higienę zależy od liczby metrów kwadratowych do ogarnięcia.

Liczba mieszkańców

Tak jak rozmiar ma znaczenie podobnie jest z liczą mieszkańców. Samotna osoba, para bez dzieci, małżeństwo z trójką dzieci lub rodzina z dwoma zwierzętami oznaczają różne zadania związane ze sprzątaniem. Jednak tygodniowy plan sprzątania, który porządkuje i klasyfikuje zadania, jest korzystny dla nich wszystkich.

Czas spędzany w domu

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest ilość czasu spędzanego w domu. Czy wykonujesz pracę w Twoim domowym biurze? Czy praca w biurze domowym odbywa się przy użyciu wszystkich urządzeń, czy też przestrzeń pozostaje pusta przez większość dnia? W drugim przypadku czyszczenie będzie prawdopodobnie rzadsze, chociaż gromadzenie się kurzu i brudu jest praktycznie podobne.

Sądzimy, iż spodoba Ci się również ten artykuł: 7 najtrudniejszych do wyczyszczenia zakamarków: jak je wyczyścić

Różne możliwości tworzenia planów czyszczenia

Zadania dotyczące sprzątania obejmują czynności, które należy wykonywać codziennie, inne co tydzień, a inne co miesiąc. Nie trzeba codziennie gruntownie sprzątać każdego zakątka domu, chociaż konieczne jest umycie naczyń i zamiatanie kurzu.

Czasami trudno zdecydować, od czego zacząć, a także zapamiętać, które tygodniowe zadania były ostatnio wykonywane. Aby zachować porządek we wszystkich szczegółach sprzątania, warto stworzyć tygodniowy plan dostosowany do osobistych możliwości i warunków domu.

W tym celu można przeznaczyć 1 godzinę dziennie na zadanie ogólne, rozdzielając od 10 do 15 minut na każde konkretne działanie. Czyli 15 minut na zamiatanie, 15 minut na mycie, kolejne 15 minut na sprzątanie kuchni i tyle samo na łazienkę.

W przypadku tych codziennych zadań chodzi bardziej o powierzchowne czyszczenie. Jednak w innych przypadkach bardziej funkcjonalne może być rozmieszczenie według pomieszczeń. Oznacza to poświęcenie 1 godziny dziennie na ogólne odkażenie kuchni. Następnego dnia 1 godzina na łazienkę i tak dalej na każdy pokój.

Inni decydują się na skumulowanie wszystkich działań na jeden dzień w tygodniu, tak iż zajmuje im to kilka godzin.

Tygodniowy plan sprzątania – przykłady

Chociaż istnieje kilka sposobów zorganizowania sprzątania, istnieją 2 rodzaje programów, które działają ogólnie we wszystkich typach domów. Mają na celu przydzielenie każdego dnia tygodnia do pomieszczenia lub zadania.

Oto możliwy przykład harmonogramu. Istnieje jednak możliwość dostosowania go do potrzeb i możliwości każdego przypadku.

Tygodniowy plan sprzątania według zadań

Jedną z możliwości zorganizowania cotygodniowego sprzątania jest wykonanie każdego zadania w innym dniu. W ten sposób nic nie zostaje pominięte, co umożliwia dystrybucję zadań w sposób najlepiej odpowiadający indywidualnym potrzebom.

  • Poniedziałek. Odkurz i zmyj wszystkie podłogi w każdym pokoju. jeżeli pozostaje czas, wyczyść meble i nadaj im połysk.
  • Wtorek. Zadbaj o określone obszary, takie jak czyszczenie i porządkowanie lodówki. Możesz także wytrzepać i wyczyścić dywany (jeśli je masz).
  • Środa. Zadbaj o dezynfekcję kluczowych pomieszczeń, czyli kuchni i łazienki. Zdezynfekuj piekarnik, kuchenkę mikrofalową i naczynia. W łazience zdezynfekuj toaletę, umywalkę i prysznic.
  • Czwartek. Wypierz ubrania, które są najczęściej używane w ciągu tygodnia. Pamiętaj, iż plamy wymagają wcześniejszego procesu czyszczenia przed włożeniem ich do pralki. Ponadto ubrania należy zdjąć i powiesić zaraz po zakończeniu programu prania.
  • Piątek. Wyprasuj koszule i ubrania, które tego potrzebują. jeżeli użyjesz odpowiedniego programu pralki i gwałtownie rozwiesisz ubrania, prasowanie będzie znacznie łatwiejsze.
  • Weekendy. Zadbaj o obowiązki i szczegóły, które zostały pominięte w ciągu tygodnia. Wykonaj określone pranie odzieży według koloru i rodzaju tkaniny. Zmień pościel i obrusy.

Tygodniowy plan sprzątania według pomieszczeń

Innym sposobem na tygodniowy plan sprzątania jest zadbanie o jeden pokój każdego dnia. Zadanie polega na odkurzeniu podłogi, ścian, opraw oświetleniowych, ram do obrazów i wykończenia. Oprócz zamiatania, polerowania mebli, mycia dywanów szamponem i wycierania każdej przestrzeni.

  • Poniedziałek. Dokładnie zdezynfekuj główną sypialnię.
  • Wtorek. To samo zadanie, ale w pozostałych pomieszczeniach, w tym w salonie.
  • Środa. Pełna dezynfekcja łazienki. Obejmuje szafki i czyszczenie blatów i luster.
  • Czwartek. Poświęć go kuchni. Zdezynfekuj kuchenkę mikrofalową, piekarniki, naczynia i zlew.
  • Piątek. Posprzątaj garaż, pozamiataj podjazd i wszystkie dodatkowe miejsca.
  • Weekendy. Zarezerwuj je na pranie i zadbaj o szczegóły, które pominięto w ciągu tygodnia.

Wskazówki dotyczące tworzenia tygodniowego planu sprzątania

Oprócz zaprojektowania i przestrzegania harmonogramu sprzątania, następujące działania pomogą utrzymać czysty i schludny dom.

  • Narzędzia i środki czystości. Konieczne jest posiadanie przyborów do sprzątania w dobrym stanie, a także środków dezynfekujących, wybielaczy i detergentów do każdej powierzchni. Nie zapomnij o rękawicach ochronnych, jeżeli używasz chemikaliów, i o wózku do wygodniejszego transportu całego sprzętu.
  • Przygotuj listę rzeczy do zrobienia. Posiadanie harmonogramu sprzątania pod ręką pomaga zapamiętać, jakie jest następne zadanie i wykonać je po kolei.
  • Zrób sobie przerwę, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie daj się przytłoczyć. W niektóre dni możesz nie mieć dość energii, aby trzymać się harmonogramu. Można odpocząć i nadrobić zaległości w inne dni tygodnia.
  • Utrzymuj czystość. jeżeli zadbasz o porządek w swoim codziennym życiu, porządki staną się łatwiejsze.
  • Baw się przy sprzątaniu. Włącz radio, muzykę lub inną rozrywkę w tle, aby zadanie było przyjemniejsze.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: 10 powodów, dla których Twój dom wygląda na brudny, choćby jeżeli codziennie go sprzątasz

Oceń swój tygodniowy plan sprzątania i dostosuj go, aż będzie odpowiedni

Trudno jest znaleźć idealną rutynę czyszczenia w pierwszym tygodniu. To kwestia testowania i modyfikowania zadań, aż znajdziesz taki plan, które najlepiej pasuje do Twojego domu i osobistych możliwości. Możesz wypróbować harmonogram przez 1 lub 2 tygodnie, a następnie ocenić, gdzie wystąpiły problemy lub braki.

Sprzątanie domu – w jaki sposób pomaga zmniejszyć stres?
Sprzątanie może zmniejszyć stres. Wpływ czystych i uporządkowanych przestrzeni na zdrowie psychiczne stał się choćby przedmiotem badań. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału