Dietę podawaną choremu w żywieniu dojelitowym dobiera się go do jego indywidualnych potrzeb, stanu zdrowia oraz rodzaju dostępu. Sprawdźcie, ile jest rodzajów diet i czym charakteryzuje się każdy z nich.
- Diety w żywieniu dojelitowym. Kryteria i podziały
- Domowe żywienie dojelitowe – diety specjalne
- Rodzaje diet specjalnych
Diety w żywieniu dojelitowym. Kryteria i podziały
Pod pojęciem diety przemysłowej kryje się szereg preparatów, które mają przeznaczenie dietetyczne, są odpowiednio przetworzone i służą do odżywiania pacjentów pod nadzorem lekarza.
Diety przemysłowe można klasyfikować w zależności od profilu odżywczego i wielkości cząstek wchodzących w ich skład, a także przeznaczenia.
Standardowe stosuje się w odżywianiu chorych bez ciężkich zaburzeń metabolicznych. Natomiast specjalistyczne (specjalne) – w przypadku tych chorych, którzy zmagają się z zaburzeniami metabolizmu.
Jeśli weźmiemy pod uwagę kryterium zawartości pokarmowych, podawane choremu preparaty odżywcze można podzielić na:
- bezresztkowe
- ubogoresztkowe
- bogatoresztkowe.
Istnieje również podział według gęstości kalorycznej na diety:
- normokaloryczne – 0,9-1,2 kcal na 1ml
- wysokokaloryczne – powyżej 1,2 kcal/mm
- niskokaloryczna – poniżej 0,9 kcal/ml
Z kolei biorąc pod uwagę wielkość cząstek makroskładników, diety dzielą się na:
- Polimeryczne – kompletne odżywczo, wyprodukowane z naturalnych, nieprzetworzonych składników. Mogą być stosowane u tych chorych, których układ pokarmowy trawi sprawnie. Występują w różnych wersjach kalorycznych, więc można je dostosować do indywidualnych potrzeb chorego. Zarówno diety oligomeryczne, jak i monomeryczne nie zawierają laktozy, glutenu oraz cholesterolu , są również bezresztkowe.
- Oligo i monomeryczne – przygotowane w taki sposób, iż wymagają minimalnego trawienia i są niemal całkowicie przez organizm chorego wchłaniane.
Domowe żywienie dojelitowe – diety specjalne
Diety specjalne są dostosowane do specjalnych zaburzeń metabolicznych, ewentualnie ich stan odpowiada na zapotrzebowanie organizmu chorego związane z jakąś szczególną sytuacją. Dotyczy to na przykład diet, które podawane są osobom dotkniętym skrajnym wyniszczeniem organizmu.
Rodzaje diet specjalnych
Wśród diet specjalnych wyróżnia się:
- “hepa” – ten rodzaj diety podaje się je pacjentom z niewydolnością wątroby
- “nefro” – dieta stosowana w przewlekłej chorobie nerek. Charakteryzuje się bezresztkowością. Nie zawiera glutenu.
- diety dla chorych z niewydolnością oddechową – w tym wypadku chory walczy z ostrą lub przewlekłą niewydolnością oddechową. Niedoborem tlenu i zatrzymaniem w organizmie dwutlenku węgla. Jaka dieta stosowana w żywieniu dojelitowym może pomóc? Taka, której cechą charakterystyczną jest wyższy stosunek tłuszczów do węglowodanów. Powoduje to obniżenie współczynnika oddechowego i przywrócenie w miarę prawidłowych wartości stężenia dwutlenku węgla i tlenu we krwi chorego.
- “diabet” – dieta przeznaczona dla chorych z zaburzeniami glikemii, spowodowanymi zespołem pourazowym, nietolerancją glukozy i cukrzycą (chorzy mogą otrzymywać standardowe diety z dodatkiem błonnika, pod warunkiem stałej kontroli glikemii i stosowania odpowiednich leków przeciwcukrzycowych lub insuliny).
- diety immunomodulujące – ich zadaniem jest wpływanie na układ odpornościowy chorego przez zastosowanie odpowiednich składników w mieszaninach odżywczych. Takich, które oddziałują na barierę jelitową błon śluzowych, aktywację komórek obronnych oraz odpowiedź zapalną.
- diety modularne – cząstkowe – stosuje się je jako uzupełnienie diet podstawowych. Zawierają jeden składnik (np. białko, węglowodany, tłuszcze). Nie zawierają włókien pokarmowych. Ponadto są bezresztkowe.
- “juice” diety beztłuszczowe – stosowane rzadko, w przypadku skrajnego wyniszczenie, hiperlipidemii, zapalenia trzustki.
- diety dla chorych z zaburzeniami połykania – pozwalają prowadzić żywienie pokarmem o różnorodnej teksturze i gęstości , nie stosuje się ich w domowym żywieniu dojelitowym.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. o ile Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook,