Domowa lemoniada na upały. Wystarczą trzy składniki

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Domowa lemoniada Źródło: Pixabay / AtArt


Słoneczne letnie dni i długie ciepłe wieczory będą jeszcze przyjemniejsze w towarzystwie orzeźwiającego i zdrowego napoju. Zastąp pełne chemii napoje gazowane przyrządzoną w domu alternatywą, która będzie smakować całej rodzinie. Poznaj przepis na domową lemoniadę.


Latem należy dbać o dobre nawodnienie organizmu, szczególnie przy wysokich temperaturach, co jest ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Do zalecanej ilości płynów, która wynosi ok. 2-3 litry na dobę, warto włączyć pyszną, domową lemoniadę, gdyż doskonale gasi ona pragnienie, a ze względu na dodatek cytryny i mięty dostarcza dodatkowo witamin i związków mających pozytywny wpływ na zdrowie. Można oczywiście tworzyć własne wersje lemoniady, dodając ulubione owoce, jak truskawki czy arbuza lub zioła np. rozmaryn. Robiąc własną lemoniadę, mamy pewność, iż zawiera tylko świeże i naturalne składniki.


Co potrzebne jest do przyrządzenia lemoniady?


Świeża mięta. Zioło to jest cenione i stosowane w medycynie ludowej od niepamiętnych czasów, występuje już w mitologii greckiej, a w tej chwili na świecie rośnie jego kilkaset odmian. Dodatek mięty, dzięki olejkom eterycznym, które zawiera, ułatwia trawienie i przynosi ulgę przy niestrawności, łagodzi wzdęcia i bóle żołądka. Dodatkowo koi stany zapalne gardła czy zatok oraz migrenowe bóle głowy. Mięta ma też udowodnione działanie antywirusowe i antybakteryjne, a jej zapach działa relaksująco i uspokajająco.


Cytryna. Owoc ten uważany za jeden z najzdrowszych, zawiera dużo witaminy C, która jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Cytryna poprawia działanie systemu immunologicznego i pomaga zapobiegać infekcjom, działa antybakteryjnie i pomocniczo w leczeniu przeziębień. Dodatkowo wykazuje pozytywne działanie na układ pokarmowy, wspomagając trawienie i przyspieszając metabolizm. Ze względu na zawarty potas jest dobra dla osób z nadciśnieniem tętniczym czy chorobami układu krążenia, wzmacniając również naczynia krwionośne. Mimo swojego kwaśnego smaku cytryna ma zasadowe pH, co jest bardzo korzystne dla naszego organizmu.


Woda mineralna. Watro wybrać wodę mineralną, szczególnie średnio zmineralizowaną, a nie zwykłą źródlaną, gdyż zawarte w niej minerały takie jak magnez, wapń czy potas uzupełniają te, które straciliśmy, pocąc się intensywnie w czasie upałów. Możemy wybrać wodę niegazowaną lub gazowaną w zależności od preferencji.
Idź do oryginalnego materiału