Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) to roślina należąca do rodziny selerowatych. Pochodzi z Afganistanu i Iranu. Uprawiany jest w wielu rejonach świata, w tym w Polsce. Liście lubczyku można spożywać na surowo lub gotowane, świeże lub suszone. Na surowo nadają się najlepiej młode, gdyż starsze liście są dosyć twarde. Można je więc dodać do gotowanych potraw.
Jadalne są również nasiona oraz korzeń rośliny. Zawiera on kwasy organiczne, olejki eteryczne, fitosterole oraz duże ilości skrobi. adekwatności prozdrowotne korzenia lubczyku cenione były w medycynie ludowej od wieków. Na jego bazie przygotowywano lecznicze wywary oraz „miłosne napoje”. Zawarte e nim olejki eteryczne, żywice i kumaryny wpływają bowiem na rozszerzanie naczyń krwionośnych, przez co lubczyk wykazuje działanie pobudzające. Można go więc uznać za afrodyzjak.
Lubczyk ma korzystne dla zdrowia adekwatności
Lubczyk ma działanie moczopędne i rozkurczowe. Pomaga na wzdęcia i niestrawność, a także radzi sobie z zatruciami pokarmowymi, łagodzi objawy wrzodów żołądka i bóle menstruacyjne. Dzięki zawartości kumaryny wykazuje adekwatności przeciwzakrzepowe. Zawiera również fitosterole, które pomagają organizmowi w walce z miażdżycą. Wpływa na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu. Badania wskazują, iż zawarta w lubczyku kwercetyna łagodzi objawy alergii, eliminując swędzenie oczu, katar i inne objawy alergii. Lubczyk pomaga też na uporczywy, suchy kaszel, gdyż działanie wykrztuśne.
Przygotuj zupę krem ze świeżych liści lubczyku