Dobrze zaplanowana "Wieczorynka". Złote zasady na temat tego, jak pomóc dziecku zasnąć

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Jakich zasad przestrzegać, by proces zasypiania był dla dzieci przyjemny i przebiegał bez komplikacji? Kluczowe są odpowiednie przygotowanie sypialni, rytuały wieczorne oraz akcesoria wspomagające zas


Ile dzieci – tyle skutecznych recept na ich usypianie. Niemniej jednak można pokusić się o znalezienie dla tej czynności wspólnego mianownika tj. najbardziej wypróbowanych metod układania maluchów do snu z uwzględnieniem narzędzi sprawnie pomagających im zasnąć. Przyjrzyjmy się zatem "otoczeniu", które zapewni najlepsze do tego warunki.


Przygotowanie sypialni do snu dziecka


Jakich zasad przestrzegać, by proces zasypiania był dla dzieci przyjemny i przebiegał bez niepotrzebnych komplikacji? Na początku zaprowadźmy "porządek" w pokoju, czyli sypialni malucha. Powinien on być przewietrzony, nieprzegrzany (optymalna temperatura to ok. 21 stopni C) i nasycony odpowiednią wilgotnością (w granicach 40-60 proc.).

Istotną kwestią jest oświetlenie pomieszczenie. O ile noworodek nie rozróżnia dnia czy nocy, to już w wieku 3 miesięcy mózg dziecka rozpoczyna wydzielanie w godzinach wieczornych melatoniny, która reguluje zasypianie. Im ciemniej, tym więcej "hormonu snu" wytwarza organizm, dlatego trzeba zadbać o odpowiednie zaciemnienie pokoju, gdzie śpi dziecko.

Podobnie z ciszą – z sypialni należy zabrać/wyłączyć wszelkie generatory hałasu. Choć śpiące dzieci różnie reaguje na odgłosy z otoczenia, to zgodne z prawdą będzie uogólnienie, iż wykazują mniejszą od dorosłych tolerancję na hałas w trakcie snu. Osobną kwestią jest wykorzystanie pewnych dźwięków jako "wspomagaczy" w procesie zasypiania, o czym za chwilę.

Rytuały wieczorne i akcesoria do zasypiania


Oprócz warunków panujących w sypialni najważniejsze są też tzw. rytuały wieczorne. Każdy dom ma oczywiście swój spis czynności, które rodzice wykonują, aby przygotować malucha do zaśnięcia. Można jednak wskazać najczęściej powtarzające się na tych listach punkty takie jak lekkostrawna kolacja, wieczorna kąpiel, relaksujący masaż i kołysanka.

W utuleniu dziecka sojusznikami rodziców mogą stać się rozmaite sprzęty, gadżety i akcesoria. Nie mogą być one jednak zbyt interaktywne, głośne i angażujące. Dlaczego? Otóż dziecko, aby się wyciszyć przed snem, powinno zrezygnować z silnych bodźców ok. 2 godziny przed zaśnięciem. Stąd kontrowersje wzbudza kwestia oglądania wieczorynek w telewizji.

Według niektórych badań oglądanie programów telewizyjnych po godzinie 19.00 przez dzieci wpływa na problemy z zasypianiem, powoduje koszmary i wywołuje poczucie zmęczenia po obudzeniu. Bez wątpienia "nianią" nie mogą być telefony i tablety! Seans wieczorynkowy przed takimi cyfrowymi urządzeniami zaburza bowiem sen z powodu emisji niebieskiego światła.

Lepszymi usypiaczami i uspokajaczami dzieci będą ulubione maskotki i pluszaki, szumiące zabawki (takie, które generują szum, czyli monotonny i jednostajny dźwięk) czy pozytywki. A jakiś nieśmiertelny sposób na utulenie dziecka? Czytanie bajek. W przypadku małych dzieci najlepiej sprawdzą się kartonowe książeczki z dużymi ilustracjami i niewielką ilością tekstu.

Wieczorynka ze świecącymi książeczkami


Przy wyborze lektury do czytania maluchowi przed snem warto dać szansę innowacyjnym rozwiązaniom. Czyli takim, które tradycyjne formy komunikacji (wpadające w ucho rymowanki, kolorowe ilustracje z np. zwierzakami w roli głównej) z usypianym dzieckiem łączą z elektronicznymi dodatkami generującymi bodźce ułatwiające zasypianie.

Przykład takiej nowości? Niedawno do rodzimych księgarni zawitała "Akademia Mądrego Dziecka. Wieczorynka" wydana pod szyldem HarperKids, marki należącej do wydawnictwa HarperCollins Polska. Za tym tytułem kryje się seria świecących książeczek opracowanych w kartonowej oprawie i wyposażonych w podświetlane elementy na baterie.

Książeczki z najnowszej serii "Wieczorynka" wyciszą maluszka przed snem dzięki nie tylko spokojnym, rymowanym bajeczkom o zasypianiu, ale także stonowanym światełkom. W zależności od wybranego tytułu mają one kształt księżyca, gwiazdek, tęczy czy kulistych lampek używanych na farmie. Wieczorynkową lekturę uzupełniają barwne ilustracje Michaela Buxtona.

12 października 2022 roku w ramach "Akademii Mądrego Dziecka" ukazały się cztery pierwsze tytuły "Wieczorynki". "Dobranoc, jednorożcu" opowiada o małym jednorożcu, który nie może zasnąć, gdyż zgubił swoją ulubioną przytulankę. "Dobranoc, lisku" przedstawia natomiast wędrówkę zagubionego w lesie liska, który szuka w nocy drogi do domu.

W "Dobranoc, owieczko" tytułowa owieczka odwiedza wszystkie zwierzątka w gospodarstwie wiejskim, by każdemu życzyć dobrej nocy przed spaniem. Z kolei "Dobranoc, leniwcu" prezentuje historię nadrzewnego nocnego marka – leniwca, który nie chce spać, więc rusza nocą na poszukiwanie zwierzątek, które będą chciały się z nim pobawić.

Wszystkie książeczki z cyklu "Akademia Mądrego Dziecka. Wieczorynka" rekomendowane są do czytania dzieciom w wieku 2-3 lat. Każda z nich ma rozmiary 222 x 190, oferuje 10 wytrzymałych kartonowych stron o bezpiecznych zaokrąglonych rogach, a także zawiera baterie guzikowe ukryte w komorze na tylnej stronie okładki, tuż obok włącznika światełek.

Idź do oryginalnego materiału