Kurki bardzo rzadko bywają robaczywe. A to dlatego, iż mają działanie przeciwpasożytnicze. Niestety tracą je w temperaturze powyżej 55℃, a także pod wpływem soli.
Jak wykorzystać działanie przeciwpasożytnicze kurek?
Okazuje się, iż kurki można nie tylko gotować i marynować, ale również suszyć. Suszone kurki można używać jako przyprawę do kanapek, kasz, sosów czy sałatek. Badania wskazują, iż kurki posiadają również adekwatności antybakteryjne. Stwierdzono, iż są skuteczne w walce z bakteriami wywołującymi zatrucia pokarmowe oraz gronkowcem złocistym.
Kurki – składniki odżywcze:
Kurki mają wiele cennych składników odżywczych, chociaż aż w 90 proc. składają się z wody. Należą do zdrowych odmian grzybów, zawierają m.in.:
witaminy: D, B1, B6, ryboflawinę, niacynę, kwas foliowy;
minerały: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk;
składniki odżywcze: białka, węglowodany, tłuszcze, w tym niezbędne nasycone kwasy tłuszczowe;
błonnik.
Kurki są bogatym źródłem beta–karotenu
Badania wskazują, iż kurki zawierają więcej beta–karotenu niż marchew czy pomidor. Beta–karoten a działanie antyoksydacyjne, a także korzystnie wpływa na funkcjonowanie wzroku oraz wzmacnia system odpornościowy. Są też bogatym źródłem, witaminy B1, której jest w kurce tyle, co w drożdżach piekarskich. 9,9 proc. suchej masy kurki stanowi białko i jest wysoko przyswajalne, ale jest go mniej niż w roślinach. Jedna kurka ma 32 kcal.
Kurki są ciężkostrawne
Kurki są ciężkostrawne, ponieważ w ich ściankach komórkowych znajduje się chityna, która sprawia, iż grzyb ten zalega w układzie trawiennym, ich spożycia nie zleca się dzieciom poniżej 7. roku życia oraz osobom starszym i osobom mającym problemy z wątrobą.
Nie pomyl kurki z lisówką pomarańczową!
Kurka ma kolor żółty, od blado–żółtej do rdzawo–żółtej. Kapelusze młodych grzybów są wypukłe, w miarę dojrzewania przybierają lejkowaty, pofalowany kształt. Trzon grzyba zwęża się ku dołowi i jest odrobinę jaśniejszy niż kapelusz. Mimo iż kurka jest charakterystycznym grzybem, to zdarza się, iż jest mylona z niejadalnym grzybem o nazwie lisówka pomarańczowa. Lisówka zwana jest „fałszywą kurką”, jeżeli jednak uważnie jej się przyjrzymy, to okazuje się, iż ma gęstsze blaszki i ciemniejsze owocniki.