„Scrambler Therapy” zatwierdzona w roku 2009 przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) polega na stymulacji elektrycznej dzięki elektrod umieszczonych na skórze powyżej i poniżej miejsca w którym odczuwany jest przewlekły ból. Nowy artykuł przeglądowy, którego współautorami są dwaj eksperci od bólu z Johns Hopkins University School of Medicine, sugeruje, iż terapia ta może przewyższać inne metody nieinwazyjne.
Jak wyjaśnia główny autor badania, dr Thomas Smith, profesor medycyny paliatywnej w Johns Hopkins Medicine, celem tego postępowania jest „przechwycenie” zakończeń nerwowych i zastąpienie sygnałów dochodzących z bolącego miejsca sygnałami z sąsiednich obszarów, które nie odczuwają bólu, w ten sposób zakłócając sygnały bólu wysyłane do mózgu.
Smith zaznacza, iż każdy ból przewlekły i prawie każdy ból nerwowy czy neuropatyczny wynikają z dwóch rzeczy: impulsów bólowych pochodzących z uszkodzonych nerwów, które ciągle wysyłają impulsy do ośrodków bólowych w mózgu, oraz niezdolności komórek hamujących do blokowania tych impulsów i zapobiegania ich przewlekłemu wysyłaniu.
– jeżeli potrafisz zablokować nasilające się impulsy bólowe i wzmocnić układ hamujący, możesz potencjalnie zresetować mózg, tak aby nie odczuwał on tak bardzo chronicznego bólu. To jak wciśnięcie Control-Alt-Delete około miliarda razy – wskazuje Smith.
Jak podkreśla naukowiec, terapia Scrambler to najbardziej ekscytujące osiągnięcie, jakie widział od lat – jest skuteczna, nieinwazyjna, znacznie zmniejsza użycie opioidów i daje długootrwały efekt.
Terapia TENS również opiera się na przezskórnym stosowaniu sygnałów elektrycznych o niskim natężeniu, ale wykorzystuje parę elektrod w miejscach bólu. Złagodzenie bólu często znika wraz z wyłączeniem impulsów elektrycznych lub niedługo po nim.
W artykule oceniono wpływ TENS w 381 randomizowanych badaniach klinicznych: autorzy stwierdzili nieistotną statystycznie różnicę w łagodzeniu bólu między TENS a procedurą placebo.