Wydawane przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu czasopismo „Dental and Medical Problems” coraz lepiej radzi sobie w międzynarodowych zestawieniach. Według najważniejszego międzynarodowego rankingu – Journal Citation Reports (JCR) – jest to najlepsze czasopismo naukowe o profilu stomatologiczno-medycznym w Europie Środkowo-Wschodniej.
Lista Journal Citation Reports (JCR) jest tworzona w Institiute for Scientific Information ISI w Filadelfii. Stanowi wszechstronne narzędzie oceny wartości merytorycznej czasopism, dostępne w dwóch wydaniach: Journal Citation Reports (JCR) Science Edition i Journal Citation Reports (JCR) Social Sciences Edition.
Jak poinformował Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, w najnowszym zestawieniu JCR periodyk „Dental and Medical Problems” zajmuje pozycję 67/325 w kategorii Medicine, General & Internal oraz pozycję 35/157 w kategorii Dentistry, Oral Surgery & Medicine. – Czasopismo znalazło się w Q1 w obu kategoriach, co oznacza, iż należy do top 25% czasopism naukowych o podobnym profilu na świecie – czytamy w komunikacie.
Coraz lepiej w międzynarodowych zestawieniach
Czasopismo coraz lepiej wypada także w innych międzynarodowych zestawieniach. Bardzo wysoki okazał się wynik ewaluacji przez bazę Index Copernicus dla DMP za 2023 r. – aktualna wartość Index Copernicus Value (ICV) wynosi 181,00. O umacnianiu się pozycji periodyku na świecie świadczy także wskaźnik Journal Citation Indicator (JCI), który w przypadku „Dental and Medical Problems” wynosi w tej chwili 1,06 – wartość powyżej 1,0 oznacza, iż w skali globalnej czasopismo radzi sobie lepiej niż przeciętnie.
– Świetne wyniki DMP są zasługą wieloletniej ciężkiej i systematycznej pracy autorów, recenzentów, redaktorów, rady naukowej oraz pracowników redakcji – powiedział cytowany w komunikacie na stronie UMW redaktor naczelny periodyku prof. Mieszko Więckiewicz.
Zaburzenia skroniowo-żuchwowe to coraz częstsza przypadłość diagnozowana u pacjentów w różnym wieku. Na szczęście można ją skutecznie leczyć. Jakie nowe metody terapii pojawiły się w tym zakresie w ostatnich latach? – Wspomnieć tu należy przede wszystkim terapie iniekcyjne, takie jak iniekcje fibryną bogatopłytkową, osoczem bogatopłytkowym czy zastosowanie kolagenu – mówi prof. Mieszko Więckiewicz, absolwent Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, specjalista protetyki stomatologicznej, kierownik Katedry i Zakładu Stomatologii Doświadczalnej wrocławskiej uczelni, ekspert m.in. z zakresu diagnostyki i leczenia zaburzeń czynnościowych układu stomatognatycznego oraz stomatologicznej medycyn snu, autor licznych prac i artykułów naukowych.
Źródło: https://www.umw.edu.pl
Fot. https://www.facebook.com/dentalandmedicalproblems