Alkoholizm to choroba mająca bardzo negatywny wpływ na jakość życia człowieka, ale także jego organizm oraz zdrowie psychiczne. Często jest głównym powodem do rozpadu relacji z bliskimi, zepsuciem wieloletnich znajomości czy choćby mocnych przyjaźni. Konsekwencje płynące z uzależnienia od alkoholu bardzo często są nieodwracalne, zwłaszcza te odnoszące się do zdrowia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego. W skrajnych przypadkach choroba alkoholowa może powodować choćby śmierć. Spożywanie alkoholu bardzo negatywnie wpływa na procesy metaboliczne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nagłe odstawienie tej substancji lub drastyczne ograniczenie jej może skutkować pojawieniem się groźnym dla zdrowia i życia stanem, zwanym delirium tremens. W tym przypadku należy gwałtownie udać się do lekarza, aby podjął odpowiednie kroki w terapii uzależnienia i rozpoczął skuteczne leczenie pacjenta.
Delirium alkoholowe – co to?
Delirium alkoholowe, delirium tremens czy też delirka, majaczenie drżenne albo biała gorączka – są to nazwy określające stan pojawiający się u osób uzależnionych od alkoholu w momencie, kiedy całkowicie odstawiają oni substancję uzależniającą lub drastycznie ją minimalizują. Dla tego stanu charakterystyczne jest zaburzenie świadomości, ale mogą występować też inne objawy, takie jak urojenia, iluzje czy omamy. Majaczenie drżenne może być stanem zagrożenia życia. Delirium tremens znajduje się na liście Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10.
Objawy delirium alkoholowego
Najczęstszymi objawami, które występują w momencie delirki alkoholowej są:
- Pobudzenie,
- Wahania nastroju,
- Urojenia, omamy słuchowe i wzrokowe,
- Zaburzenie orientacji allopsychicznej,
- Senne majaczenie,
- Silny lęk,
- Agresja,
- Drgawki i drżenie mięśni,
- Zanik wiedzy odnośnie czasu i miejsca pobytu osoby chorej,
- Wzrost ciśnienia tętniczego,
- Wzmożona potliwość,
- Przyśpieszony oddech,
- Nudności i wymioty
- Tachykardia,
- Omamy wzrokowe po uciśnięciu gałek ocznych,
- Objaw Reichardta,
- Objaw Aschaffenburga.
Objawy delirium alkoholowego charakteryzują się nasileniem w porach nocnych.
Jakie mogą być przyczyny delirium alkoholowego?
Delirium alkoholowe należy do objawów powiązanych ze spożywaniem dużych ilości alkoholu – psychotropowe substancje w nim zawarte odpowiadają za regulację działania naszego mózgu. Kwas gemma-aminomasłowy wpływa na receptory, które znajdują się w ośrodkowym układzie nerwowym i łączy z receptorami GABA-A, B i C – z tymi samymi receptorami wiąże się alkohol. Ze wspomnianego połączenia wynikają podobne efekty co w przypadku kwasu-aminomasłowego. W przypadku alkoholizmu, substancje procentowe spożywane są bardzo często i w dużych ilościach, a więc organizm przyzwyczaja się do alkoholu, tak jak mózg do działania substancji hamującej. Delirium alkoholowe wywołują przekaźniki, które zaczynają dominować w momencie ograniczeni lub całkowitej rezygnacji z używki. Delirium może wystąpić również u osób zmagających się ze schorzeniami ogólnoustrojowymi, u seniorów lub ludzi, którzy pokonali uzależnienie od substancji takich jak benzodiazepin.
Jak długo trwa delirium alkoholowe? Czy delirka przejdzie sama?
Delirium alkoholowe rozwija się w przeciągu 48-72 godzin od zakończeni spożywania alkoholu. Jego objawy zwykle realizowane są ok. 2-3 dni, ale niekiedy mogą utrzymywać się choćby do tygodnia – często określić ten czas jednoznacznie, bo zależy on od organizmu osoby dotkniętej delirką. Delirium alkoholowe jest najbardziej dokuczliwe w porze nocnej.
Co powinno się robić podczas delirium alkoholowego i jak można je leczyć?
Delirium alkoholowe zostało zakwalifikowane do stanów, które zagrażają zdrowiu i życiu człowieka. Bardzo ważne jest, aby w porę zgłosić się do lekarza specjalisty, który rozpocznie niezbędny proces leczenia. Najbardziej niebezpiecznym stanem jest majaczenie alkoholowe – w tym przypadku trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe. Lekarze z karetki ocenią stan układu oddechowego i krążenia u pacjenta, a następnie, już w szpitalu, przeprowadzone zostają badania laboratoryjne w celu ustalenia, czy gospodarka wodno-elektrolitowa nie została zaburzona i nie doszło do spadku poziomu glukozy. Lekarz, po zapoznaniu się z wynikami badań, jest w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie. Delirium alkoholowe bardzo często wymaga leczenia farmakologicznego. Leki mają za zadanie zwalczać stany psychotyczne i pomóc w przywróceniu równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie. Najczęściej podczas farmakologicznego leczenia delirki stosuje się benzodizepiny oraz w skajnych przypadkach – haloperidol. Nawadnianie pozajelitowe ma zapobiec powstawaniu powikłań i wyrównać niedobory elektrolitów. Podawana zostaje także witamina B oraz kokarboksylazy. Delirium alkoholowe jest leczone na oddziałach psychiatrycznych.
Kto może być szczególnie narażony na delirium alkoholowe?
Szczególnie narażone na delirium alkoholowe są osoby, które:
- są uzależnione, jednak w przeciągu ostatniego czasu odstawiły alkohol,
- doświadczyły już w swoim życiu delirium alkoholowego,
- cierpią na choroby ogólnoustrojowe.
Jak można pomóc osobie zmagającej się z delirium alkoholowym?
Jeżeli zauważymy, iż u naszego bliskiego występują silne objawy świadczące o delirium alkoholowym, powinniśmy jak najszybciej wezwać pomoc lekarską. Osoby uprawnione pokierują przez telefon, jakie działania podjąć przed przyjazdem pogotowia ratunkowego. Do nasilenia objawów delirki przyczyna się odwodnienie organizmu, zatem należy pilnować pacjenta, aby regularnie nawadniał swój organizm przez picie wody.
Jakie są powikłania delirium alkoholowego?
Do najczęstszych powikłań delirium alkoholowego zaliczamy:
- Zaburzenia rytmu serca, do którego prowadzi przyśpieszona akcja serca wynikająca ze spożywania alkoholu w nadmiernych ilościach
- Poważne odwodnienie organizmu, które może być spowodowane obfitym poceniem się, wymiotami i nieuzupełnianiem płynów
Alkoholizm jest chorobą, która kwalifikuje się do stanów zagrażających zdrowiu, a choćby życiu. Ważne jest, aby we właściwym momencie podjąć decyzję o walce z nałogiem, póki konsekwencje dla organizmu i zdrowia psychicznego nie są jeszcze aż tak drastyczne. Brnięcie w alkoholizm może skutkować wieloma zmianami niemożliwymi do odwrócenia. Warto zdecydować się na detoksykację organizmu, choć podczas tego etapu bardzo ważna jest stała opieka medyczna, ponieważ nagłe odstawienie alkoholu lub zminimalizowanie jego ilości może prowadzić do delirium tremens lub alkoholowego zespołu odstawiennego, które stanowią zagrożenie dla zdrowia, a choćby życia pacjenta. Konieczne jest wówczas wszczęcie terapii farmakologicznej. W walce z uzależnieniem bardzo istotne jest wsparcie bliskich, ale również podjęcie terapii odwykowej, np. w grupie lub indywidualnie.
Pamiętaj – nieleczona biała gorączka alkoholowa może prowadzić choćby do śmierci pacjenta, dlatego nie bagatelizuj niepokojących objawów występujących u bliskich. Odpowiedni czas interwencji lekarza może choćby uratować życie.