Deklaracja o przeciwdziałaniu depresji – podpisana

e-ropczyce.pl 16 godzin temu

10 października w Rzeszowie obyła się konferencja „Podkarpackie przeciw depresji”. Wzięło w niej udział około 400 uczestników – pedagogów, psychiatrów, psychologów, samorządowców, nauczycieli, ekspertów i naukowców, przedstawicieli centrów zdrowia psychicznego oraz organizacji pozarządowych. Nasz powiat reprezentował wicestarosta Jacek Róg.

Zdj. Portal samorządowy.pl

Przedstawiciele samorządów podpisali deklarację na rzecz przeciwdziałania depresji. Jej założeniem jest upowszechnianie wiedzy, która może pomóc w zapobieganiu i leczeniu tej choroby. Podczas konferencji poprzedzającej podpisanie deklaracji odbyły się dwa panele dyskusyjne: „Zdrowie psychiczne w systemie edukacji” i „Jak lokalnie sprzyjać zdrowieniu z depresji”.

„Problemu nie rozwiążą sami nauczyciele, sami samorządowcy, rodziny, opieka medyczna czy specjaliści. (…) Potrzebne jest pospolite ruszenie, które w gruncie rzeczy polega na dzieleniu się doświadczeniem i staramy się do tego zachęcić” – powiedziała Katarzyna Smyk, dyrektorka Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

O tym, jak poważnym problemem jest depresja, świadczą statystyki. W Europie na depresję choruje około 40 mln ludzi. W Unii Europejskiej około 48 tys. osób rocznie umiera śmiercią samobójczą, z czego ponad połowa z nich cierpiała na depresję. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce z tą chorobą walczy 1,5 mln osób.

Jednym ze sposobów tej walki jest tworzenie tzw. aliansów przeciw depresji, a pierwszym krokiem jest deklaracja, jaką w czwartek podpisali samorządowcy z woj. podkarpackiego. Zobowiązali się w niej, iż „dołożą szczególnych starań na rzecz wykorzystywania uznanych, dobrych praktyk Unii Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia, w upowszechnianiu w społecznościach lokalnych wiedzy o rozpoznawaniu i leczeniu depresji”.

Idź do oryginalnego materiału