Dary Trzech Królów warto mieć w domowej apteczce. Jak działają mirra, kadzidło i złoto?

zdrowie.interia.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego Trzej Królowie obdarowali Jezusa mirrą, kadzidłem i złotem? Wybór był nieprzypadkowy - każdy z tych darów ma określoną symbolikę, która swoje źródło ma we adekwatnościach tych substancji. Przyjrzyjmy się im bliżej - nie tylko w kategoriach historycznej i religijnej ciekawostki, ale potraktujmy je jako naturalne środki wspierania zdrowia.


Symbolika mirry, kadzidła i złota


Mirra, kadzidło i złoto to dary, które Trzej Królowie przynieśli nowonarodzonemu Jezusowi, a każdy z nich ma głębokie znaczenie symboliczne. Złoto oznacza królewskość i bogactwo, podkreślając, iż Jezus jest Królem Królów, a także może symbolizować cnoty i miłość ofiarowaną Bogu. Kadzidło, używane w obrzędach religijnych, symbolizuje boskość oraz modlitwę i duchowy wymiar życia. Mirra, stosowana do namaszczania ciał zmarłych, zapowiada cierpienie Jezusa, jednocześnie podkreślając Jego ludzką naturę i rolę jako Odkupiciela. Te trzy dary razem ukazują pełnię misji Jezusa: Jego królewskość, boskość i ofiarę dla zbawienia ludzkości. Reklama


Jakie adekwatności zdrowotne mają te substancje i dlaczego warto je mieć w domowej apteczce?


Mirra - co to jest i jakie ma adekwatności zdrowotne?


Mirra to aromatyczna żywica pozyskiwana z drzew i krzewów z rodzaju Commiphora, rosnących głównie w suchych regionach Afryki i Półwyspu Arabskiego. Z balsamowca mirry wytwarza się również olejek o nazwie Oleum Myrrhae. Produkty te mają charakterystyczny, intensywny zapach i wiele cennych adekwatności zdrowotnych i kosmetycznych.
Mirra zawiera olejki eteryczne (seskwiterpeny i monoterpeny) o działaniu przeciwzapalnym i antyseptycznym, żywice (kwas komiforowy i heerabowy) wspierające gojenie i działające przeciwbakteryjnie, oraz gumy polisacharydowe, które nawilżają i regenerują skórę. Zawiera też terpenoidy (furanoseskwiterpeny) o adekwatnościach przeciwbólowych i przeciwnowotworowych, sterole (β-sitosterol) wzmacniające odporność, flawonoidy i fenole o działaniu antyoksydacyjnym oraz przeciwutleniacze chroniące komórki przed stresem oksydacyjnym.
Do dziś ekstrakty z tej rośliny wykorzystywane są do produkcji środków wspierających leczenie infekcji jamy ustnej i gardła. Podczas przeziębień można również stosować olejek z mirry do wykonywania inhalacji. Zawarte w nim substancje lotne o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym wspierają proces leczenia.
Mirrę stosowano również jako środek przeciwbólowy i remedium na problemy trawienne. W tradycyjnej medycynie chińskiej była środkiem na artretyzm, zalecano ją również osobom cierpiącym na nadciśnienie.
Tak szerokie zastosowanie mirry ma swoje uzasadnienie w bardzo wysokiej zawartości antyoksydantów. To wraz z działaniem antyseptycznym i łagodzącym sprawia, iż mirra to również doskonały naturalny kosmetyk. Jest składnikiem preparatów na trądzik oraz maści aptecznych na trudno gojące się rany. W aromaterapii mirra wykorzystywana jest jako środek uspokajający - relaksuje i łagodzi skutki stresu.


Kadzidło - znasz jego zapach. Jak może wspierać zdrowie?


Zgodnie z przekazem historycznym, kadzidło, które Jezus otrzymał w darze również miało formę żywicy zwanej olibanum. Prawdopodobnie była to żywica jednego z drzew z gatunku kadzidłowców - Boswellia sacra, Boswellia papyrifera lub Boswellia serrata. Tak przygotowane kadzidło po zapaleniu wydziela orzeźwiający, cytrusowy zapach.
Olibanum wykorzystywane jest do dziś w aromaterapii i produkcji perfum. Na tym jego adekwatności się nie kończą. Udowodniono, iż zawarte w olibanum seskwiterpeny zwiększają o 28 proc. natlenienie mózgu, to pośrednio wspiera procesy przyswajania wiedzy i wzmacnia koncentrację. Stosowanie kadzidłowca w aromaterapii może również pomagać w regulacji gospodarki hormonalnej.
Medyczne zastosowanie substancji pozyskiwanych z kadzidłowca jest bardzo szerokie. W olibanum znajdziemy silne związki przeciwzapalne i takie, które działają antynowotworowo. Dlatego wykorzystuje się je w terapiach chorób autoimmunologicznych i wspomagająco do regulacji pracy gruczołu tarczycy.
W kosmetyce wykorzystuje się nie tylko zapach, ale również adekwatności antyoksydacyjne kadzidłowców. Olibanum od wieków stosowane było jako środek na zmarszczki. Jego odmładzające działanie przemysł kosmetyczny wykorzystuje do dziś.


Złoto - pierwiastek o wyjątkowych adekwatnościach


Ten metal szlachetny ma ogromną wartość - nie tylko materialną. Jego adekwatności zdrowotne i upiększające znane były od starożytności. Złoto działa przeciwzapalnie i antyseptycznie - dlatego ten pierwiastek jest składnikiem kosmetyków przeciwstarzeniowych i często wykorzystywany jest w profesjonalnych zabiegach kosmetologicznych.
Udowodniono, iż złoto stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, dzięki temu spowalnia procesy starzenia się skóry. Wpływa również na prawidłowe wydzielanie melaniny w skórze, co czyni złoto cennym składnikiem kosmetyków wyrównujących koloryt cery. Ze względu na ceny złota, kosmetyki, które zawierają jego wysokie stężenie np. w formie płatków czy masek uznawane są za produkty luksusowe.
Złoto wykorzystuje się również w medycynie konwencjonalnej. Nanocząstki złota są wykorzystywane jako nośniki leków w terapii nowotworowej, umożliwiając precyzyjne dostarczanie substancji czynnych do komórek rakowych, co zwiększa skuteczność leczenia. Organiczne związki złota stosuje się również w leczeniu chorób wywołanych przez pierwotniaki, takich jak malaria czy pierwotniakowe zapalenie rogówki. W terapii reumatoidalnego zapalenia stawów rozpuszczalne związki złota są badane jako potencjalne leki łagodzące objawy tej choroby.
Dzięki adekwatnościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym, złoto wspomaga gojenie się ran i jest stosowane w specjalistycznych opatrunkach przyspieszających regenerację tkanek. W stomatologii złoto jest używane do wypełnień i koron zębowych ze względu na biokompatybilność i trwałość. Ponadto, w kosmetologii nanocząstki złota są wykorzystywane w produktach pielęgnacyjnych, poprawiając elastyczność skóry, nawilżenie oraz redukując stany zapalne.


Mirra, kadzidło i złoto - jak wykorzystać je w codziennym dbaniu o zdrowie?


Wszystkie trzy substancje są dostepne i wykorzystywane do dziś w medycynie i kosmetyce. Jak stosować mirrę, kadzidło i złoto?
Mirra w postaci olejku eterycznego lub maści sprawdza się w pielęgnacji skóry, łagodząc podrażnienia, przyspieszając gojenie drobnych ran i wspierając walkę z trądzikiem. Kadzidło, zwłaszcza w formie olejku z drzewa Boswellia, może być stosowane w aromaterapii do redukcji stresu i poprawy nastroju, a także jako suplement wspomagający zdrowie stawów dzięki działaniu przeciwzapalnemu. Złoto w kosmetykach, szczególnie w postaci nanocząsteczek, wspiera regenerację skóry, poprawia jej elastyczność i pomaga w walce z oznakami starzenia.
W każdej z tych form substancje te mogą być bezpiecznie włączone do codziennej rutyny pielęgnacyjnej i zdrowotnej, pod warunkiem stosowania ich w odpowiednich ilościach i zgodnie z zaleceniami.
CZYTAJ TAKŻE:
Są suche, szorstkie i spękane. Domowy sposób na wstydliwy problem z piętami
Najlepsze dodatki do kąpieli. Mają działanie relaksujące, oczyszczające i odżywcze
Idź do oryginalnego materiału