Rutynowe ćwiczenia powodują pocenie się skóry. Nagromadzenie zanieczyszczeń na skórze głowy może utrudniać wzrost nowych włosów. Jednak nadmierne mycie szamponem również nie jest zalecane. Dlatego, aby wiedzieć, czy myć włosy po treningu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.
Przede wszystkim musisz określić, jaki masz typ włosów, ponieważ bardzo przetłuszczające się włosy to nie to samo, co włosy bardzo suche i cienkie. Ponadto czynniki takie jak intensywność ćwiczeń, poziom potliwości i środowisko, w którym odbywa się aktywność, również mają znaczenie podczas podejmowania decyzji czy myć włosy po treningu. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
Czy myć włosy po treningu – co warto wiedzieć?
Jeśli chodzi o mycie włosów, nie ma ogólnej, uniwersalnej formuły. Ponieważ ich cechy są różne, regularność, z jaką ten proces powinien być wykonywany, różni się w zależności od osoby.
Jednak prawdą jest, iż po aktywności fizycznej potrzeba dokładnego umycia włosów zwykle wzrasta. Mimo to należy wziąć pod uwagę pewne zalecenia.
Tak jak niewskazane jest, aby brud gromadził się we włosach, tak samo nie należy ich myć zbyt często i intensywnie.
Pocenie się
Ćwiczenia mają wiele pozytywnych skutków dla organizmu, ale powodują również pocenie skóry głowy. Pot, jako termoregulator składa się z minerałów, takich jak potas, amoniak i sód.
Jednak w miarę ćwiczeń, korzenie brudzą się, włosy stają się suche, a nadmierne gromadzenie się potu na skórze głowy może blokować mieszki włosowe. Jest to obszar, w którym rosną nowe włosy. Dlatego jeżeli jest zatkany, hamuje wzrost i może prowadzić do łysienia lub wypadania włosów.
Myć włosy po treningu szamponem
Częste mycie produktami do włosów może zaburzyć równowagę pH. Powoduje to suchość, swędzenie i łupież.
Wiele z tych produktów zawiera syntetyczne substancje zapachowe, których nadmiar jest szkodliwy dla owłosienia. Mogą one choćby powodować podrażnienia i zakłócać wytwarzanie korzystnych dla włosów naturalnych olejków.
Sądzimy, iż zainteresuje Cię również artykuł: Apaszka do włosów – 7 ciekawych sposobów użycia
Co wziąć pod uwagę oceniając czy myć włosy po treningu
Jeśli zarówno nadmierne mycie, jak i gromadzenie się brudu i potu mogą uszkodzić włosy, czy konieczne jest mycie włosów po wysiłku? Ponieważ odpowiedź nie jest tak oczywista, warto pamiętać o następujących czynnikach:
Typ włosów
Grube włosy zwykle mają szerszy margines między myciami bez uszkadzania włosów. Z drugiej strony osoby z cienkimi włosami mogą nie wytrzymać tak długo bez mycia. Znajomość rodzaju włosów i poziomu naturalnego natłuszczenia jest ważna przy ustalaniu częstotliwości mycia.
Rodzaj aktywności fizycznej i stopień pocenia się
Podczas gdy intensywność wydzielanego potu zależy od każdego organizmu, decydującym czynnikiem jest również rodzaj aktywności fizycznej. Badanie opublikowane w European Journal of Applied Physiology sugeruje, iż utrata elektrolitów w pocie podczas ćwiczeń jest różna u różnych sportowców.
Sugeruje, iż jednym z powodów takiej zmienności są różnice w intensywności ćwiczeń. A zatem intensywna rutyna cardio to nie to samo, co sesja hatha jogi. Kiedy pocenie się nie jest nadmierne, zwykle nie ma potrzeby mycia włosów.
Różne rodzaje aktywności:
- Łagodne ćwiczenia. Niektórzy ludzie naturalnie wytwarzają mniej potu. Istnieją również rutyny, które wymagają mniejszego wysiłku i nie prowokują obfitej potliwości. Mniej potu na skórze głowy pozostawia szerszy margines czasowy między myciami.
- Intensywne ćwiczenia. W przeciwieństwie do tego intensywna aktywność prowadzi do zwiększonego pocenia się, a odstęp czasowy od mycia do mycia się zmniejsza.
- Pływanie. Pływanie to szczególny przypadek, ponieważ skóra styka się z substancjami takimi jak chlor. Ta substancja chemiczna powoduje matowość i sprawia, iż włosy stają się szorstkie. Możliwe jest wcześniejsze nałożenie olejków, aby zapobiec takiemu działaniu.
- Rutyny na świeżym powietrzu. Podczas ćwiczeń na świeżym powietrzu ekspozycja na ciepło i światło słoneczne wymaga szczególnej uwagi. Na przykład może wymagać stosowania ochraniacza na skórę głowy.
Równowaga pH włosów
Głównym aspektem określania częstotliwości mycia włosów jest określenie poziomu pH. Równowagę kwasowości we włosach można zmierzyć. Kiedy ten poziom naturalnie wynosi od 4,5 do 5,5, uważa się go za zdrowy dla włosów.
Ciepło i wilgoć
Światło słoneczne nie jest jedynym czynnikiem podczas rutynowych czynności na świeżym powietrzu. Inne badanie z European Journal of Applied Physiology sugeruje, iż pocenie się znacznie wzrasta w wilgotnych warunkach.
W takich przypadkach należy stosować filtry przeciwsłoneczne w celu ochrony pasm włosów i skóry głowy. Mycie po treningu jest wskazane nie tylko w celu usunięcia resztek produktu, ale także nadmiaru potu.
Jak ocenić, czy trzeba myć włosy po treningu
Poświęć trochę czasu, aby ocenić, czy mycie włosów po ćwiczeniach zawsze jest konieczne. Czasami trudno jest podjąć decyzję, dlatego ważne jest, aby określić, jakie aspekty są zaangażowane w Twoją osobistą rutynę. Rozważ następujące pytania:
- Spędzasz więcej czasu ćwicząc na świeżym powietrzu czy w pomieszczeniu?
- Czy pocisz się umiarkowanie czy dużo?
- Czy Twoje włosy przetłuszczają się, czy może są skłonne do przesuszania?
Odpowiedź na te pytania pozwoli dokładniej określić, jak często należy myć włosy.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Jaki jest efekt płynnych włosów i jak go osiągnąć?
Wskazówki dotyczące pielęgnacji włosów podczas aktywności fizycznej
Poza myciem jest kilka rzeczy, które możesz zrobić przed i w trakcie ćwiczeń, aby zadbać o włosy bez użycia produktów chemicznych.
- Wiązanie włosów z tyłu. Pierwszą istotną czynnością jest związanie włosów. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na warkocze, kucyki czy koka, włosy podczas ćwiczeń powinny być związane. Ponadto należy stosować szerokie i niezbyt ciasne gumki. W przeciwnym razie włosy mogą ulegać niszczeniu.
- Suchy szampon. Czasami mycie można zastąpić nałożeniem suchego szamponu. Produkt ten sprzyja wchłanianiu potu podczas ćwiczeń. Jednak jego nadmierne stosowanie jest szkodliwe dla włosów.
- Odżywka. Używaj jej tylko na końcówki włosów i unikaj kontaktu ze skórą głowy.
- Ręczniki. Podczas wycierania potu ręcznikiem podczas rutyny, unikaj używania tego samego ręcznika do twarzy i skóry głowy.
- Szampon bez siarczanów. Warto stosować produkty z mniejszą ilością pierwiastków chemicznych, nakładając je bezpośrednio na skórę głowy.
- Opaski przeciwpotne. Oprócz aspektu estetycznego to akcesorium jest bardzo przydatne do zatrzymywania i zmniejszenia intensywności pocenia się.
- Suszenie. Po umyciu włosów należy pozwolić im wyschnąć w naturalny sposób.
Czy zatem zawsze należy myć włosy po treningu?
Spłukiwanie potu ze skóry głowy jest równie ważne jak z reszty ciała. Gromadzące się w tym obszarze zanieczyszczenia mogą powodować negatywne skutki, od łupieżu po wypadanie włosów. Mimo to niewskazane jest popadanie w nawyk zbyt częstego mycia.
Opierając się na tym założeniu, można wdrożyć inne środki czyszczące, aby uniknąć codziennego stosowania szamponów lub agresywnych chemikaliów. Suchy szampon, kucyki i opaski przeciwpotne to tylko niektóre możliwości. Dodatkowo, jeżeli nie występuje nadmierna potliwość, można wydłużyć czas między myciami.