Miłośników kawy na całym świecie nie brakuje. Oleisty czarno-brązowy napar, którym raczy się zdecydowana większość Polaków, na stałe wpisał się w kanon naszej codzienności. Jednak coraz częściej Polacy szukają zdrowszych alternatyw w postaci różnego rodzaju zamienników, takich jak mocna zielona herbata, matcha, czy choćby kakao. W ostatnich latach na piedestał tak zwanych “zamienników” kawy wychodzi Yerba mate. Czym jednak jest yerba?
Yerba mate pochodzenie
Większość osób po raz pierwszy spotykających się z tym naparem, zadaje sobie pytanie: yerba mate co to jest? Yerba to nic innego jak napar, który wywodzi się z Ameryki Południowej, a sam susz produkowany jest z ostrokrzewu paragwajskiego. Cały proces produkcji yerba mate jest bardzo czasochłonny, gdyż wymaga długiego procesu suszenia. Yerba mate pochodząca z Paragwaju – suszona jest nad wielkimi paleniskami, gdzie uzyskuje swój wyjątkowo dymny smak oraz aromat.
Susz, który powstaje w całym tym procesie jest finalnym produktem gotowym do picia, a jego popularność na całym świecie (zwłaszcza wśród sportowców) ciągle rośnie. Wyróżniamy naprawdę spore ilości marek oraz smaków yerba mate. Co rusz na rynku powstają nowe mieszanki, których adekwatności oraz smak uzależnione są od grupy z jakiej się wywodzą oraz rzecz jasna od samego kraju produkcji. Największymi producentami yerba mate na świecie są:
- Paragwaj
- Urugwaj
- Brazylia
Czy yerba korzystnie wpływa na zdrowie?
Badania prowadzone nad yerba mate ukazują, iż sam napar ma adekwatności pro zdrowotne, a przede wszystkim jest o wiele zdrowszym napojem pobudzającym nasz organizm niż popularna w naszym kraju kawa. Na co pomaga yerba mate? Ze względu na zawarte w niej liczne przeciwutleniacze, witaminy z grup A oraz E, przyjmuje się, iż yerba mate największe efekty zdrowotne ukazuje w postaci zdrowej skóry, włosów oraz paznokci.
Yerba mate od ilu lat oraz w czym ją pić?
Yerba mate sama w sobie jako gotowy do picia napar, nie posiada przeciwwskazań, aby spożywały go choćby dzieci w wieku od 3 lat wzwyż. Jednak ze względu na swój specyficzny gorzkawy smak, raczej występuje małe prawdopodobieństwo, aby dzieci chciały ją pić.
Jak jednak wygląda proces przygotowania takiego naparu? To bardzo proste, a wystarczy do tego kilka rzeczy. Mianowicie potrzebne nam będzie naczynie, w którym odbywać będzie się parzenie naszego napoju, czyli tak zwane matero oraz bombilla.
Czym jest matero? Matero to nic innego jak naczynie, w którym parzona jest yerba mate. Wyróżnić można kilka materiałów, z których produkowane są matera. Dla początkujących mateistów jednak najbardziej polecane jest naczynie ceramiczne. Doświadczeni wielbiciele yerba mate zaś często sięgają po naczynka wykonane z palo santo – czyli z “świętego drzewa”. Palo santo uznawane jest za drzewo o adekwatnościach zdrowotnych, dlatego też jego żywica, która naturalnie występuje w materach z Palo Santo, łączy się z przygotowanym naparem w momencie zaparzenia. Nadaje jej zatem niepowtarzalny smak oraz aromat, a dodatkowo wspomaga neutralizację napięć w naszym organizmie, kojąco wpływa na zmysły oraz harmonizuje umysł.
Innym materiałem używanym często do wykonania matero jest np. wysuszony, zdrewniały owoc Lagenaria siceraria czyli tak zwanej tykwy pospolitej. Warto jednak pamiętać, aby naczynie z tykwy (oraz każde inne) odpowiednio przygotować, przeprowadzając na nim zabieg tak zwanego “curado”. Dzięki curado będziemy mogli bezpiecznie używać nasze matero oraz cieszyć się smakiem yerba mate.
Posiadając odpowiednie dla siebie matero, czas przejść do tematu bombilli. Czym zatem jest bombilla? to nic innego jak specjalna, najczęściej wykonana z metalu rurka, przez którą pijemy nasz napar. Bombilla wyróżnia się tym, iż zakończona jest specjalnym sitkiem filtrującym przypominającym kształtem łyżkę stołową, który pozwala przefiltrować napar przepływający przez bombille od fusów w naczyniu.
Jak prawidłowo zaparzyć yerba mate?
Jak zaparzyć yerba mate? Aby skutecznie przygotować napar, należy wsypać sporą część suszu do matero. Przyjmuje się, iż naczynie powinno być wypełnione w 3/4 suszem. Następnie przechylamy nasze naczynie pod skosem i lekko uderzając w ściankę matero usypujemy mały kopczyk. Na powstałą “konstrukcję” układamy bombillę po czym zalewamy wodą.
Woda do parzenia yerba mate również powinna mieć odpowiednią temperaturę. Yerba mate nie można zalewać wrzątkiem, gdyż napar najzwyczajniej w świecie się “przeparzy” oddając tym samym gorycz, która bardzo niekorzystnie wpłynie na nasze doznania smakowe. Odpowiednia temperatura wody oscyluje w granicach 75 stopni Celsjusza.
Yerba mate wspomaga odchudzanie?
Jedną z najbardziej pożądanych przez Polaków (zwłaszcza płci pięknej) mieszanek jest niewątpliwie yerba mate odchudzająca. Nie każda mieszanka jest tak samo skuteczna jeżeli chodzi o zrzucanie zbędnych kilogramów. Yerba mate z rodziny odchudzających, często wzbogacana jest o przeróżne naturalne składniki jak np. skrzyp, czy zielona herbata, które to dostarczają cennych minerałów dla naszego organizmu oraz co ważniejsze wspomagają procesy trawienne, odpowiedzialne za zrzucanie wagi.
Działanie odchudzających mieszanek jak np. Colon czy Silueta polega na tym, iż po wypiciu takiego naparu występuje u nas uczucie sytości, nasz apetyt jest zmniejszony, a przemiana materii przyspieszona – co znowu przekłada się na kompleksowe odchudzanie. Pijąc codziennie yerba mate po jakim czasie efekty zaczną być widoczne? Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Samo picie naparu z ostrokrzewu paragwajskiego jednak nie sprawi magicznie, iż będziemy chudnąć w oczach. Owszem yerba mate taki stan rzeczy przyspiesza oraz wspomaga, jednak żeby odczuć prawdziwie zadowalające nas efekty powinniśmy wesprzeć picie naparu odpowiednią dietą oraz ćwiczeniami.
Yerba mate to napój, który w Ameryce Południowej uchodzi za codzienność. W Polsce jeszcze nie jest tak powszechny, ale jego popularność rośnie z każdym rokiem. Producenci yerba mate wręcz prześcigają się, aby na nasze sklepowe półki dostarczyć mieszanki trafiające w każde gusta. Yerba mate odchudzająca, pobudzająca, organiczna, dymna to tylko niektóre z jej dostępnych odmian. Początkujący mateiści zwykle sięgają po mieszanki smakowe, które charakteryzują się małą dymnością i goryczą, oferując w zamian przyjemny owocowy zapach i posmak. Doświadczeni pasjonaci yerba mate jednak wybierają najczęściej mieszanki czyste, mocno dymne, które swoim smakiem oraz aromatem są w stanie pobudzić do działania od samego rana.