Czy stosowanie diety BRAT przyspiesza wyzdrowienie? Zdania są podzielone

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Banany Źródło: Pexels / Couleur


Dieta BRAT to sposób żywienia zalecany cierpiącym na biegunkę. Zdania na temat zasadności jej stosowania są podzielone. Najnowsze badania wskazują, iż ten rodzaj diety może opóźniać powrót do zdrowia. Dowiedz się, czy warto stosować tę dietę.


Nazwa „BRAT” pochodzi od angielskich słów: bananas, rice, applesauce, toast /banany, ryż, mus jabłkowy oraz tosty/, na których oparta jest dieta na biegunkę. Ten rodzaj diety uważany był długo za „złoty środek” w leczeniu żywieniowym biegunki. Najnowsze badania wskazują jednak, iż skuteczność takiego sposobu żywienia nie została potwierdzona, a spożywanie przez dłuższy czas wyłącznie czterech określonych produktów, może opóźniać powrót do zdrowia po chorobie. Dzieje się tak dlatego, iż w tej diecie brakuje białka, kalorii i witamin – tłumaczą lekarze. Zalecają, żeby po kilku dniach do diety BRAT dodawać stopniowo inne produkty, które pozwolą choremu nabrać sił.


Produkty zalecane w diecie BRAT
Banany


Biegunka powoduje wzmożoną utratę potasu z organizmu dlatego, tak ważne jest uzupełnianie tego pierwiastka poprzez dietę. Banan jest bogatym źródłem potasu, uznawany jest również za lekkostrawny, dlatego zalecany jest w diecie na biegunkę.


Ryż


Biały ryż ma adekwatności zapierające i jest lekkostrawny, dlatego znajduje się na liście produktów zalecanych w diecie BRAT. Niezalecane jest natomiast podawanie osobom z biegunką ryżu brązowego, ponieważ ze względu na dużą zawartość błonnika pokarmowego może nasilać objawy choroby.


Mus jabłkowy


Zaobserwowano, iż jabłka mają pozytywny wpływ na łagodzenie objawów biegunki, ponieważ powodują wchłanianie sodu i wody. W diecie BRAT nie zaleca się jednak spożywania świeżych jabłek, ale przyrządzonego z nich musu, gdyż jest lekkostrawny.


Tosty


Tosty znalazły się w diecie BRAT dlatego, iż są źródłem sodu. Ponadto są pieczywem o niskiej zawartości błonnika, więc wpisują się w zalecenia mówiące o zmniejszaniu ilości błonnika pokarmowego podczas biegunki.


Niska zawartość błonnika w diecie BRAT


Podstawową zasadą diety BRAT jest niska zawartość błonnika pokarmowego, dlatego na czas biegunki zalecane jest wykluczenie produktów, które zawierają go w dużych ilościach. Należą do nich m.in.:


pieczywo pełnoziarniste,


kasze,


rośliny strączkowe,


surowe owoce i warzywa,


kawa,


herbata,


soki warzywne i owocowe.


Ich zamiennikiem powinny być gotowane warzywa, które zdaniem dietetyków stopniowo należy włączać do diety. Sa to np.:


marchew,


ziemniaki,


biały ryż,


kleiki ryżowe,


produkty zbożowe na bazie pszenicy,


chude gatunki mięs.


Dietetycy zwracają uwagę, iż istotny jest również sposób przygotowywania posiłków. Najlepiej sprawdzą się potrawy gotowane w wodzie lub na parze, duszone i pieczone w rękawie. Dobrym rozwiązaniem jest również wprowadzenie probiotyków, ale należy przy tym pamiętać, by były to probiotyki wysokiej jakości, zawierające szczepy bakteryjne o udowodnionym działaniu.
Idź do oryginalnego materiału