Zapewne wiele osób traktuje pojęcia odszkodowania oraz zadośćuczynienia tak, jak gdyby można było stosować je zamiennie. W rzeczywistości nie są one jednak synonimami! Chociaż oba pojęcia odnoszą się do działań, które wiążą się z jakąś formą rekompensaty finansowej, różnią się między sobą przede wszystkim okolicznościami, w których dochodzi do realizacji procesów. Należy pokreślić, iż odszkodowanie ma o wiele bardziej konkretny charakter niż zadośćuczynienie, gdyż wiąże się z naprawą szkody o charakterze fizycznym, materialnym. Tymczasem zadośćuczynienie ma za zadanie zrekompensować w pewnej części straty psychiczne związane z trudnymi przejściami. Co jeszcze warto wiedzieć o tych dwóch świadczeniach?
Odszkodowanie a zadośćuczynienie – co warto wiedzieć?
Straty majątkowe, które brane są pod uwagę w ubieganiu się o odszkodowanie, są bardzo łatwe do zidentyfikowania – w końcu obejmują każdy uszczerbek w stanie posiadania. Wycena szkody jest również stosunkowo prosta; opiera się o dokumenty dostarczone przez poszkodowanego, które stanowią potwierdzenie wysokości doznanej szkody. Odszkodowanie może obejmować uszkodzony samochód, a także wydatki związane z kosztami leczenia, rehabilitacji oraz dojazdów do placówek medycznych. Szkoda niemajątkowa jest o wiele trudniejsza do zdefiniowania; to nie tylko cierpienie fizyczne, ale także psychiczne, które wynikać może z traumy powypadkowej bądź straty bliskiej osoby. Zadośćuczynienie stanowi pieniężne wyrównanie krzywdy, z którym można mieć do czynienia wyłącznie w przypadku, gdy szkoda wystąpiła na osobie. Przez to, iż zadośćuczynienie ma stanowić rekompensatę za szkodę niemajątkową, ustalenie jego wysokości nie należy do najłatwiejszych. Co więcej, wymaga ono uwzględnienia wielu czynników, do których zalicza się między innymi nasilenie cierpień fizycznych, trwałość następstw konkretnego zdarzenia, rozmiar kalectwa i konsekwencje uszczerbku na zdrowiu w życiu osobistym oraz społecznym osoby poszkodowanej. Szacowanie wartości bólu jest prawdziwym wyzwaniem, dlatego w kwestii dochodzenia wysokości zadośćuczynienia, inaczej niż w przypadku odszkodowania, powołuje się dowody z opinii biegłych psychologów oraz psychiatrów. Mają oni za zadanie ocenić wpływ zdarzenia na stan psychiczny poszkodowanego. Dzięki kompleksowej diagnozie możliwe jest obliczenie wysokości zadośćuczynienia – zakłada się, iż powinno ono odpowiadać doznanej krzywdzie, być odczuwalne oraz przynosić równowagę emocjonalną, która została naruszona przez cierpienia i dolegliwości psychiczne.
Czy możliwe jest dochodzenie obu świadczeń w jednej sprawie?
Zdarzają się sytuacje i zdarzenia, które są w stanie powodować szkodę majątkową oraz niemajątkową jednocześnie. Właśnie wtedy można domagać się zarówno odszkodowania, jak i zadośćuczynienia w jednej sprawie. Przykładem takich zdarzeń są wypadki, podczas których kierowcy tracą zarówno samochód (w wyniku uszkodzeń), tymczasową sprawność (w wyniku obrażeń), jak i zdrowie psychiczne (w wyniku traumy powypadkowej, a także oszpecenia). W takich sytuacjach możliwe jest domaganie się obu form rekompensaty. O staraniu się o odszkodowanie i zadośćuczynienie można dowiedzieć się więcej na stronie https://www.tuodszkodowania.pl/. Wypłaty należnego odszkodowania oraz zadośćuczynienia zwykle domaga się od osoby, która wyrządziła daną szkodę. Istnieją jednak pewne wyjątki od reguły – gdy sprawcy szkody mają zawarte stosowne umowy ubezpieczenia. Wtedy należyte odszkodowanie i/lub zadośćuczynienie wypłaca ubezpieczyciel. Jak domagać się odszkodowania lub zadośćuczynienia za poniesione krzywdy? Kancelaria AIF prowadzi bezpłatne konsultacje dla wszystkich poszkodowanych; podczas spotkań z wykwalifikowanymi radcami, można zaopatrzyć się w niezbędną wiedzę dotyczącą ubiegania się o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie. Warto korzystać z darmowych porad prawnych, zwłaszcza w obliczu tematów takich jak odszkodowanie czy zadośćuczynienie. Nierzadko pomoc osoby zaznajomionej z tematem jest w stanie nadać sprawie zupełnie nowe światło.