Czy cholesterol VLDL jest szkodliwy?

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Cyfrowa ilustracja cholesterolu VLDL w żyłach.


Cholesterol VLDL składa się z lipoprotein o bardzo małej gęstości, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Występuje w niewielkiej proporcji do cholesterolu całkowitego, gdyż stanowi ułamek cholesterolu LDL.

Eksperci nie klasyfikują w tej chwili wzrostu stężenia tych lipoprotein jako niebezpiecznego. Jednak uważają, iż ich szybkość utleniania jest problemem. Z tego powodu najważniejsze jest wdrożenie szeregu strategii mających na celu modulację profilu lipidowego i zmniejszenie tempa utleniania tej lipoproteiny.

Ważne jest, aby zapobiegać utlenianiu cholesterolu VLDL

Najwyraźniej, jak stwierdza artykuł w czasopiśmie Current Medicinal Chemistry, utlenianie VLDL może zwiększać ryzyko powstawania płytki miażdżycowej. A to jest szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia układu krążenia.

Aby zmniejszyć tempo utleniania tych lipoprotein, konieczne staje się wprowadzenie pewnych zmian w diecie. Pierwszym z nich jest zwiększenie spożycia pokarmów pochodzenia roślinnego. Wiele z tych produktów zawiera substancje o ważnym działaniu przeciwutleniającym.

Jednym z przykładów jest likopen zawarty w pomidorach. Ten składnik odżywczy zmniejsza powstawanie wolnych rodników, a także szybkość utleniania lipoprotein, które składają się na cholesterol całkowity. Czytamy o tym w artykule, który ukazał się w czasopiśmie Atherosclerosis. Wnioski w nim zawarte łączą regularne spożywanie pomidorów ze zmniejszeniem ryzyka sercowo-naczyniowego.

Aby dowiedzieć się więcej: 9 produktów spożywczych, które naturalnie oczyszczają tętnice

Niektóre pokarmy pomagają modulować profil lipidowy

Jednocześnie w diecie znajdują się produkty, które mogą pozytywnie modulować profil lipidowy. Te pokarmy zwiększają udział cholesterolu HDL i w konsekwencji zmniejszają LDL i VLDL.

Funkcję tę spełniają jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziemy między innymi w olejach roślinnych, tłustych rybach czy orzechach.

Inne składniki odżywcze, takie jak błonnik, również mogą wpływać na poziom cholesterolu. Eksperci powiązali je choćby ze zmniejszeniem ryzyka sercowo-naczyniowego. Jedną z hipotez, które istnieją na poparcie tego twierdzenia, jest ich zdolność do pozytywnego wpływania na redukcję utleniania lipoprotein VLDL.

Możesz być także zainteresowany: Tłuszcze w żywności: Tłuszcze nienasycone zamiast nasyconych lub trans?

Jaką żywność należy ograniczać, aby zapobiec utlenianiu VLDL

Tak jak w diecie istnieją pokarmy, które mogą modulować profil lipidowy i zmniejszać tempo utleniania, istnieją inne, które mają odwrotny skutek. Dotyczy to produktów przetworzonych, bogatych w tłuszcze trans i cukry proste.

Tłuszcze trans, które powstają w wyniku poddawania olejów działaniu wysokich temperatur, mają działanie zapalne i sprzyjają utlenianiu. Istnieją też inne lipidy o adekwatnościach zapalnych, takie jak kwasy tłuszczowe omega-6. Są one jednak niezbędne w diecie człowieka. Musisz tylko upewnić się, iż pozostają w równowadze z kwasami tłuszczowymi omega-3.

Inne substancje, takie jak alkohol, sprzyjają efektom utleniania i zwiększają ryzyko sercowo-naczyniowe. Z tego powodu ważne jest ograniczenie, a w miarę możliwości wyeliminowanie ich spożycia. W ich miejsce znacznie lepiej jest użyć np. wody gazowanej.

Cholesterol VLDL może być szkodliwy

Chociaż całkowity cholesterol był tradycyjnie łączony z ryzykiem sercowo-naczyniowym, teraz wiemy, iż tak nie jest.

To raczej utlenianie niewielkiej frakcji cholesterolu LDL, lipoprotein typu VLDL, może odpowiadać za zwiększone ryzyko powstawania blaszek miażdżycowych.

Aby zminimalizować tę sytuację, niezbędne są pewne strategie żywieniowe. Wiele z nich polega na zwiększeniu spożycia warzyw, które zawierają witaminy i fitoskładniki o działaniu antyoksydacyjnym.

Jednocześnie dobrym pomysłem jest zwiększenie spożycia kwasów tłuszczowych omega-3, ponieważ są one w stanie pozytywnie modulować profil lipidowy organizmu.

Na koniec warto podkreślić potrzebę ograniczenia spożycia wszystkich pokarmów, które mogą sprzyjać utlenianiu i procesom zapalnym. Obejmuje to na przykład przetworzoną żywność, która jest bogata w kwasy tłuszczowe trans, cukier i sztuczne dodatki.

Podsumowując, zdrowa dieta zawsze stawia na pierwszym miejscu świeżą żywność w stosunku do żywności przemysłowej. Ponadto alkohol może zwiększać ryzyko sercowo-naczyniowe i pogarszać wskaźniki zdrowotne. Dlatego należy go unikać.

Zły cholesterol – 5 produktów, które go obniżają
Zły cholesterol to element, którego powinniśmy unikać. Koniecznie poznaj pokarmy, których należy unikać na rzecz lepszego stylu życia. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału