Czy budząca strach kolonoskopia ma jakąś alternatywę?

healthyandbeauty.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: Testy na obecność krwi utajonej w kale mogą być alternatywą dla kolonoskopii dla osób, które się jej obawiają.


Kolonoskopia to najważniejsze badanie diagnozujące stan jelit, jednak wielu Polaków unika jej z obawy przed bólem i możliwymi powikłaniami, choćby mimo dostępności znieczulenia ogólnego. Czy kolonoskopia ma jakąś alternatywę?

Nowotwory stanowią rosnące zagrożenie dla społeczeństwa, a według prognoz WHO do 2050 roku liczba zachorowań na nie wzrośnie aż o 77 proc. w porównaniu do obecnej sytuacji. Jak podaje Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), rak jelita grubego należy do trzech najczęściej diagnozowanych nowotworów na świecie (dwa pozostałe to rak płuca i rak piersi). Każdego roku na świecie rozpoznaje się około 2 mln nowych przypadków tej choroby, 900 tysięcy osób z jej powodu umiera. Kluczowym problemem pozostaje późna diagnoza, która znacząco obniża szanse na skuteczne leczenie.

Skąd się bierze strach przed kolonoskopią?

Polacy coraz lepiej rozumieją znaczenie badań profilaktycznych w wykrywaniu chorób, w tym raka jelita grubego. Jak wynika z badania opinii SW Research dla marki Domowe Laboratorium, aż 84,5 proc. ankietowanych wskazuje kolonoskopię jako najważniejsze badanie diagnostyczne, pozwalające wykryć nieprawidłowości, w tym nowotwór, na wczesnym etapie.

Kolonoskopia nie cieszy się jednak dobrą opinią. Wyniki badania pokazują, iż wokół tego badania narosło wiele obaw — aż 72,8 proc. respondentów uważa je za bolesne. Co trzeci badany (27,6 proc.) obawia się znieczulenia i jego potencjalnych konsekwencji dla organizmu, a co czwarty (25,9 proc.) boi się uszkodzenia jelita podczas zabiegu.

Co zamiast kolonoskopii?

Alternatywą dla kolonoskopii mogą być testy na krew utajoną w kale, które można wykonać w laboratorium lub samodzielnie w domu. Problem w tym, iż blisko 70 proc. Polaków nie wie o ich istnieniu, mimo iż są dostępne w aptekach, a 23,9 proc. słyszało o nich, ale nigdy ich nie wykonało. Zaledwie 8,2% proc.badanych przyznało, iż przynajmniej raz w życiu skorzystało z takiego testu.

Czytaj też: Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Wielu Polaków czuje się niepewnie, kiedy zastanawiają się, czy poradziliby sobie z wykonaniem testu samodzielnie w domu. Aż 51 proc. respondentów stwierdziło, iż nie umiałoby tego zrobić, a 30,6 proc. wyraziło wątpliwość, udzielając odpowiedzi „nie wiem”. Jedynie 18,4 proc. badanych uznało, iż potrafiłoby przeprowadzić takie badanie we własnym zakresie.

– Pandemia pokazała, iż potrafimy samodzielnie wykonać test na COVID-19, a na rynku dostępnych jest wiele innych testów — na krew utajoną w kale, PSA, menopauzę czy infekcje. Mimo ich prostoty i bezbolesności pacjenci wciąż obawiają się, iż zrobią coś źle lub otrzymają niewiarygodny wynik. Dlatego kluczowa jest edukacja — testy kasetkowe to kolejne narzędzie diagnostyczne, które pozwala monitorować zdrowie. Trzeba jednak pamiętać, iż ich wynik to dopiero pierwszy krok. Zawsze warto skonsultować go z lekarzem — mówi Przemysław Szymański z firmy Hydrex Diagnostics.

Źródło: Hydrex Diagnostics

Idź do oryginalnego materiału