Czy czujesz, iż utknąłeś? Rutyna w pracy, konsumpcjonizm i strach przed podejmowaniem ryzyka w celu realizacji osobistych dążeń mogą prowadzić do przypominającej błędne koło stagnacji. To stan, w którym życie toczy się bez większych emocji, a motywacja zanika. Dowiedz się, jak rozpoznać sytuację, w której czujesz, iż utknąłeś i co można zrobić, aby się z niej wydostać.
Czujesz, iż utknąłeś? Przyjrzyj się swojej sytuacji
Termin ten jest metaforą przedstawiającą koło, w którym chomik bezustannie biegnie, nie osiągając żadnego celu i nie mogąc się z niego łatwo wydostać. Przenosząc to na różne sytuacje życia współczesnego człowieka, jest to uczucie, które może objawiać się w różnych aspektach. Na przykład bezproduktywna rutyna w pracy, stagnacja w związku miłosnym lub brak rozwoju osobistego.
Nawyki związane z pracą to bardzo powszechny sposób na stopniowe wchodzenie w zjawisko błędnego koła. Wypełnianie list zadań, przestrzeganie ustalonych harmonogramów i silnie ukształtowana strefa komfortu, z ekonomicznego punktu widzenia tworzą pułapki, z których trudno się wydostać.
Dla wielu osób jedyną rzeczą, która wiąże ich z pracą, są potrzeby ekonomiczne i wygody, jakie posiadają, co powoduje, iż odkładają na później swoje marzenia i rzeczywiste cele. Dlatego ważne jest, aby określić, w jakim aspekcie życia się znajdujemy, ponieważ jest to pierwszy krok do pozytywnej zmiany.
Uważamy, iż ta lektura również może Cię zainteresować: Negatywne skutki stresu dla zdrowia, o których warto pamiętać
7 kroków, które warto podjąć, jeżeli czujesz, iż utknąłeś
Rozpoznanie stanu emocjonalnego i przeszkód, które skazują nas na błędne koło to istotny krok, aby zacząć je opuszczać. Nie musi to być nagła zmiana: czasami wystarczy wytworzenie nowych nawyków lub przestrzeni do refleksji i samopoznania. Oto siedem wskazówek, jak wyjść z bezproduktywnej rutyny.
1. Zwolnij tempo życia
Obecne tempo życia prowadzi do ciągłego zapotrzebowania na produktywność. To jasne, iż potrzebujesz pieniędzy do życia, ale są one bezużyteczne, jeżeli poświęcisz w tym celu swoje zdrowie psychiczne. Tworzenie chwil relaksu, odpoczynku i – oczywiście – bezproduktywności, jest cenne, ponieważ pozwala zwolnić tempo i wrócić do pracy z naładowanymi akumulatorami.
Istnieją działania, których jedynym celem jest zabawa, a nie generowanie korzyści ekonomicznych lub pracowniczych. Każda osoba ma swoje szczególne momenty, w których może się rozłączyć, ale zaleca się stworzenie cichego, zrelaksowanego otoczenia i, jeżeli to możliwe, bez ciągłej obecności telefonu komórkowego.
2. Bądź kreatywny, jeżeli czujesz, iż utknąłeś
Jednym z najlepszych sposobów na odwrócenie uwagi i nawiązanie kontaktu z samym sobą jest wykonywanie czynności związanych z kreatywnością. Pisanie, malowanie czy projekty w stylu DIY („zrób to sam”) pobudzają wyobraźnię.
3. Odśwież stare przyjaźnie i poszukaj nowych
Wiele osób koncentruje się na powtarzalnych czynnościach, które odrywają ich od interakcji społecznych. Zwłaszcza ci, którzy pracują samotnie. Dlatego oprócz poszukiwania nowych relacji poza sieciami społecznościowymi zaleca się ponowne nawiązanie kontaktu z osobami, od któreych się zdystansowałeś.
4. Czujesz, iż utknąłeś? Zmień swój harmonogram pracy!
Bardzo prawdopodobne, iż nie chcesz przerwać błędnego koła z powodu różnych obaw. To złożony przypadek, w którym zwykle czeka się na odpowiedni moment, który nigdy nie nadchodzi.
Ważne jest, aby zdobyć się na odwagę i uwzględnić inne sektory życia, aby było to możliwe. Jednak moment ten nigdy nie jest całkowicie idealny. Zawsze będzie istniało ryzyko i niepewność: gdy sytuacja staje się nie do wytrzymania, musisz nabrać rozpędu i stawić czoła decyzji.
6. Zacznij oszczędzać, aby przerwać błędne koło
Jedna z głównych obaw przed zmianą rutyny pracy ma związek ze względami ekonomicznymi. Istnieją różne strategie. Pozwalają nie spieszyć się z decyzją i wesprzeć ją np. dodatkowym dochodem wygenerowanym w innej działalności.
To, oprócz pieniędzy zapasowych, zwiększa pewność siebie. Z drugiej strony zastanów się, które wydatki są niepotrzebne i odłóż je w czasie.
6. Staw czoła niepowodzeniom
Podejmując ryzykowne działania, zawsze mogą pojawić się niepowodzenia. Warto stawić im czoła, a nie zawracać, co oznaczałoby powrót do błędnego koła.
7. Czujesz, iż utknąłeś? Wyznacz sobie konkretne cele
Im bardziej widoczne są cele, tym bardziej przekonująca będzie ścieżka do zmiany nawyków. Wyznaczaj cele krótko- i średnioterminowe, ufając we własne możliwości ich osiągnięcia.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Światowy Dzień Zdrowia: 6 przydatnych wskazówek, jak dbać o zdrowie psychiczne
Jak możesz stwierdzić, czy tkwisz w błędnym kole
Jest kilka powodów, z powodu których możesz się znaleźć w błędnym kole. Jednak większość osób popada w przyzwyczajenia i lęki, które z kolei są główną przeszkodą w jego opuszczeniu. Dlatego pierwszą czynnością, która pomaga w zidentyfikowaniu błędnego koła, jest dokonanie wewnętrznej refleksji na temat naszej codziennej aktywności i zadanie sobie kilku kluczowych pytań.
Oto niektóre możliwe przyczyny:
- Poczucie stagnacji w rozwoju osobistym.
- Posiadanie monotonnej i niezbyt ekscytującej pracy.
- Tkwienie w niesatysfakcjonującym związku.
- Chęć zmiany czegoś, ale nie robienie tego ze strachu przed utratą zabezpieczenia finansowego.
Ponadto ważne jest, aby zadać sobie pytanie, czy wykonujemy czynności, które chcemy wykonywać, czy mamy jasne cele lub, czy odczuwamy demotywację i brak chęci.
Czujesz, iż utknąłeś? Podejmij działania!
To prawda, iż duże zmiany nie są łatwe. Przekształcenie każdego aspektu życia, który wzmacnia błędne koło, wymaga odwagi i narażenia na pewne ryzyko. Jednakże, gdy już zidentyfikujemy swoje błędne koło, w miarę upływu czasu bez działania, coraz trudniej będzie nam z niego zejść.
Dlatego warto na koniec zadać sobie pytanie, czy jesteśmy gotowi zmienić naszą perspektywę i zmodyfikować tę stagnację. jeżeli ze strachu nie odważysz się na głębokie przemiany, pamiętaj, aby postępować zgodnie z radą i robić to stopniowo i zgodnie z planem. Stawienie czoła niepowodzeniom i zdefiniowanie osiągalnych celów ma najważniejsze znaczenie, jeżeli chcesz wydostać się z błędnego koła.