Cztery najważniejsze elementy adekwatnego nitkowania zębów

zdrowie.med.pl 9 godzin temu
Zdjęcie: mężczyzna nitkujący zęby przed umyciem


Przestrzenie międzyzębowe są idealnym miejscem do rozwoju bakterii i powstawania płytki nazębnej. Dlatego nitkowanie jest obowiązkowym elementem codziennej higieny jamy ustnej. Jak robić to prawidłowo? Dowiedz się, jak efektywnie i dobrze nitkować zęby, by skuteczniej zapobiegać próchnicy.

1.Nitkowanie zębów zawsze przed myciem zębów

Najpierw nitkowanie, potem szczotkowanie – to jedyna prawidłowa kolejność codziennej rutyny higieny jamy ustnej. Dlaczego?

Zęby po posiłkach są pokryte zanieczyszczeniami. Gdy usuniesz resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych, zapewnisz szkliwu lepszy dostęp do fluoru znajdującego się paście. Pierwiastek ten pomaga wzmocnić twardą tkanką zęba i wspiera jej kondycję, co jest ważne z perspektywy profilaktyki próchnicy. Dlatego zawsze najpierw sięgnij po nić dentystyczną, aby składniki aktywne Twojej pasty mogły realnie wspomóc szkliwo.

2.Używanie nowego kawałka nici do czyszczenia każdej szczeliny

Używasz tego samego fragmentu nici do czyszczenia kilku przestrzeni międzyzębowych? Popełniasz częsty, ale poważny błąd!

Za każdym razem, gdy używasz nici dentystycznej, zbiera ona bakterie i resztki pokarmowe z trudno dostępnych miejsc między zębami. jeżeli wykorzystasz ten sam odcinek do czyszczenia kolejnej szczeliny, przenosisz tam zgromadzone na nim zanieczyszczenia. Przypomina to mycie podłogi w całym mieszkaniu tym samym, brudnym mopem.

Pamiętaj – do czyszczenia każdej ze szczelin między zębami wykorzystuj czysty, nowy kawałek nici.

3.Odpowiednia technika nitkowania zębów

Jak krok po kroku, prawidłowo i efektywnie czyścić szczeliny między zębami dzięki nici dentystycznych?

  • Odwiń kawałek nici o długości ok. 45 cm.
  • Nawiń kawałek nici na palce środkowe lub wskazujące obu rąk. Zrób to w taki sposób, aby znajdowało się między nimi ok. 5 cm nici dentystycznej.
  • Delikatnie napnij nić poprzez dociśnięcie jej kciukiem.
  • Oczyść każdą szczelinę pomiędzy zębami – w szczęce i żuchwie. W tym celu wsuń nici w szczelinę, przesuń ją w kierunku linii dziąseł, a następnie przesuwaj ją z góry na dół.
  • Przejdź do czyszczenia kolejnego zęba. Zanim to zrobisz, przesuń nić między palcami w taki sposób, by kolejna przestrzeń międzyzębowa była czyszczona czystym kawałkiem nitki.

Zęby należy nitkować delikatnie i z wyczuciem. Pamiętaj też, iż nić dentystyczna nie służy do „piłowania” szczelin międzyzębowych – grozi to podrażnieniem dziąseł.

4.Odpowiednia częstotliwość nitkowania zębów

Zęby powinno nitkować się minimum raz dziennie. Jest to rutynowy zabieg higieniczny – tak jak szczotkowanie. Po nić dentystyczną należy sięgać regularnie, a nie tylko wtedy, gdy resztki jedzenia utkną między zębami. Takie dobre nawyki pomogą lepiej zadbać o zdrowie jamy ustnej i zmniejszyć ryzyko próchnicy.

Prawidłowe nitkowanie zębów to sztuka, którą zdecydowanie warto opanować. Pamiętaj, aby używać nitki zawsze przed szczotkowaniem i przynajmniej raz dziennie. Nie zapomnij, iż każda szczelina wymaga wykorzystania nowego, świeżego kawałka nici. Oprócz tego naucz się umiejętnie nitkować przestrzenie międzyzębowe, by usunąć z nich zalegające tam resztki pokarmów – sprzymierzeńców próchnicy.

materiały partnera

Idź do oryginalnego materiału