Burger z czerwonej soczewicy z warzywami w pełnoziarnistej bułce to danie, które dostarcza składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mięśni i całego organizmu. Zawiera dużo białka roślinnego (w 1 filiżance soczewicy jest go ok. 17, 8 g), węglowodany złożone i zdrowe tłuszcze, ale też cenny błonnik, który przyspiesza odchudzanie i daje na długo uczucie sytości. W jednej filiżance soczewicy jest go aż 15 gramów. Pokrywa 44 proc. zalecanego dziennego spożycia błonnika dla mężczyzn i 53 proc. dla kobiet. Czerwona soczewica jest dość kaloryczna (100 g ma 125 kcal), ale ze względu na niski indeks glikemiczny (IG 30) hamuje uczucie głodu i stabilizuje poziom glukozy we krwi, dlatego zalecana jest dla osób będących na dietach redukujących wagę. Mogą ją jeść bez obaw również diabetycy.
Prozdrowotne działanie czerwonej soczewicy
Czerwona soczewica jest dobrym źródłem witamin, zwłaszcza tych z grupy B (w tym w witaminy B6, kwasu pantotenowego i tiaminy), wspierających układ nerwowy. Znajdziemy w niej również wiele cennych dla organizmu minerałów: żelazo, magnez, potas, fosfor oraz miedź. Dzięki dużej zawartości w czerwonej soczewicy błonnika pokarmowego, magnezu i kwasu foliowego regularne spożywanie tego warzywa korzystnie wpływa na pracę serca. Zawartość błonnika pomaga też w utrzymaniu adekwatnego poziomu cholesterolu w organizmie.
Ponadto żelazo, cynk oraz witamina B6 wzmacniają układ odpornościowy. Ten rodzaj soczewicy zawiera również fitoskładniki, tzw. izoflawony, które wykazują silne adekwatności przeciwutleniające i zapobiegają wystąpieniu nowotworów oraz innych chorób przewlekłych. Badania wskazują, iż spożywanie czerwonej soczewicy klika razy w tygodniu, znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia raka płuca, raka jelita grubego i raka żołądka. Warzywo dobrze wpływa też na kondycję j skóry. Zapobiega starzeniu się dzięki zawartości przeciwutleniaczy, które zapobiegają i minimalizują uszkodzenia komórek i tkanek.
Przyrządź burgery z czerwonej soczewicy. Nie jest to trudne