Czas na menedżera

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: iStock


Prowadzenie gabinetu stanowi wyzwanie interdyscyplinarne. Osoba go prowadząca często zmuszona jest wykonywać w praktyce wiele zawodów – księgowego, prawnika, marketingowca, a przy tym wszystkim, co najbardziej istotne, lekarza. Pytanie, czy na pewno jest „zmuszona”? A może warto zatrudnić menedżera...

Artykuł radców prawnych Bartosza Pawelczyka i Jarosława Peplinskiego z Kancelarii Radców Prawnych Bartosz Pawelczyk Krzysztof Kozik:
W wielu branżach postępuje rozbijanie kompetencji na coraz to mniejsze wycinki specjalizacyjne. Dlaczego więc trend ten nie mógłby zostać z powodzeniem zastosowany również w prowadzeniu podmiotu leczniczego?

Outsourcing w podmiotach leczniczych
Powszechne jest korzystanie ze wsparcia biur rachunkowych, którym powierzamy sprawy rachunkowe i kadrowe, czy kancelarii prawnych, które – tak jak nasza – obejmują swoją obsługą szerokie spektrum spraw dotyczących prawa medycznego, prowadzenia firmy, a gdy jest to potrzebne – również sporów z pacjentami. przez cały czas pozostaje jednak wiele obszarów, które można wydelegować w outsourcingu. Jednym ze sposobów na odciążenie właścicieli podmiotów leczniczych jest powołanie menedżera.

Rozpoczynamy cykl artykułów o zadaniach, które naszym zdaniem mógłby z powodzeniem przejąć menedżer podmiotu leczniczego.

Po co menedżer i jakie są jego zadania?
Czym miałby zajmować się menedżer? Każdy przypadek będzie wymagał ustalenia odpowiedniego zakresu obowiązków. Ostatecznie chodzi o to, aby przejął te obowiązki, które stanowią niewygodną konieczność dla właściciela podmiotu, szczególnie gdy jest on również lekarzem. Działanie takie ma na celu uwolnienie czasu i potencjału lekarza, który będzie mógł zainwestować te aktywa w wybrany przez siebie sposób. Może również istotnie przyczynić się do rozwoju podmiotu, między innymi dzięki świeżemu spojrzeniu na jego funkcjonowanie i wprowadzenie koniecznych zmian, wcześniej nieuświadomionych.

Wsparcie w kwestiach prawnych
Serię artykułów zaczynamy tekstem o wsparciu w prawnych aspektach prowadzenia działalności. W tym obszarze wskazać należy przede wszystkim podstawy funkcjonowania podmiotu leczniczego, a więc sprawy rejestracyjne. Chodzi o bieżące uzupełnianie i aktualizowanie informacji w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą, a także prace związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, na przykład w formie spółki jawnej.

W przypadku, gdy gabinet udziela świadczeń zdrowotnych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, menedżer mógłby przejąć tę część obowiązków, która związana jest z jego realizacją czy też opracowaniem dokumentacji niezbędnej do ubiegania się o kolejny.

Ważnym zadaniem menedżera może być wsparcie w prowadzeniu dokumentacji medycznej, szczególnie w kontekście monitorowania prawidłowego jej uzupełniania, ale również zarządzanie jej udostępnianiem.

Menedżer mógłby także przejąć obowiązki związane z monitorowaniem zmian przepisów prawa, które mają wpływ na gabinet. Mamy na myśli nie tylko ustawy i rozporządzenia, ale również wszelkie zarządzenia i komunikaty wydawane przez płatnika lub adekwatnych ministrów. Wysoką wagę znajomości aktualnych przepisów można uzasadnić choćby częstymi zmianami prawa, z jakimi mierzyliśmy się – i wciąż mierzymy – w związku z pandemią COVID-19.

Właściwie przygotowany menedżer mógłby też zajmować się negocjowaniem i zawieraniem umów. W przypadku sporu z pacjentem, jego pomoc może okazać się nieoceniona przy przygotowaniu do postępowania sądowego, na przykład zgromadzeniu materiału dowodowego.

Wreszcie, menedżer mógłby czuwać nad zgodnością treści tablic informacyjnych z obowiązującymi wymaganiami.

Podsumowanie
To, jakie zadania może przejąć menedżer, zależy od potrzeb konkretnego gabinetu. Z pewnością natomiast warto rozważyć wydelegowanie spraw prawnych, niezależnie od tego, czy prowadziłby je na bieżąco pracownik podmiotu leczniczego, czy też byłyby one przedmiotem okresowych przeglądów, audytów lub wsparcia prawnego prowadzonego przez kancelarię prawną. Należy pamiętać, iż stosowanie prawa ma z leczeniem tę wspólną cechę, iż lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.

Wkrótce opublikujemy kolejny tekst, z którego będzie można dowiedzieć się, kto mógłby pełnić funkcję menedżera, a także jakie inne zadania mógłby wykonywać.



Idź do oryginalnego materiału