Czarna porzeczka to bogate źródło witaminy C. W 100 g owoców znajdziemy 183 mg tej witaminy, co pokrywa dzienne zapotrzebowanie na nią aż w 260 procentach. W mniejszych ilościach występują w niej witaminy A, E oraz z grupy B. Dodatkowo czarna porzeczka w swoim składzie zawiera sporo potasu, wapnia, magnezu, fosforu oraz żelaza. Witamina C wzmacnia odporność organizmu. Ma też działanie antyoksydacyjne, które chroni organizm przed rozwojem chorób nowotworowych.
W owocach czarnej porzeczki znajdziemy też cenne flawonoidy, które opóźniają procesy starzenia, zmniejszają stany zapalne w organizmie, a także obniżają poziom „złego” cholesterolu. Potas natomiast korzystnie wpływa na układ krążenia i pomaga ustabilizować ciśnienie krwi. Ale to nie jedyne korzystne dla zdrowia działanie tego owocu. Badania wykazały, iż ekstrakty z czarnej porzeczki zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca typu 1 i 2 oraz poprawiają wzrok.
Uwaga! Owoce czarnej porzeczki mogą spowalniać krzepnięcie krwi i dlatego nie są zalecane osobom z zaburzeniami krzepnięcia, chorującym na zakrzepowe zapalenie żył oraz przyjmującym leki przeciwzakrzepowe (zawierające kwas acetylosalicylowy) lub tym, które w najbliższym czasie mają przejść operację.
Przepis na porzeczkowy sernik na zimno