Coraz więcej nowych zakażeń HIV w Polsce

everethnews.pl 1 rok temu

Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, w Polsce zaobserwowano znaczący wzrost nowych zachorowań na HIV. Liczba zachorowań jest rekordowa i wynosi 2590. Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” przypomina o konieczności zbadania się pod kątem zachorowania na HIV.

Rekordowa liczba zakażeń

Eksperci podkreślają, iż według ogólnodostępnych danych jedynie około 10% populacji Polski zostało kiedykolwiek przebadanych na obecność wirusa HIV. To jeden z najniższych odsetków tego typu testów w Europie. Szacuje się, iż choćby połowa osób żyjących z HIV w Polsce może nie wiedzieć, iż jest zakażona. U znacznej liczby stwierdza się to dopiero w późnych stadiach choroby.

Warto również zaznaczyć, iż statystyki do 15 listopada 2023 r. mówią o 2590 nowych zakażeniach wirusem HIV. Co więcej, w 2022 r. liczba zakażonych wirusem HIV wynosiła 2384. W przypadku AIDS, chorych jest 165 osób.

Kampania zwiększająca świadomość

Od 20 do 29 listopada obchodzimy Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV. Akcja ma na celu podniesienie świadomości na temat badań profilaktycznych w kierunku zarażenia HIV, HCV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Warto zaznaczyć, iż na badania może zgłosić się każdy. Nie potrzebne jest skierowane, testy przeprowadzane są bezpłatnie i anonimowo. Akcja przeprowadzana jest w różnych miastach Polski, między innymi: w Warszawie, Toruniu, Sopocie, Częstochowie i Krakowie. Pełną listę można sprawdzić na stronie aids.gov.pl.

– To już ósma taka akcja organizowana w przededniu Światowego Dnia AIDS, który jak co roku obchodzić będziemy 1 grudnia. W ten sposób Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” oraz Gilead Sciences chcą przypomnieć, jak ważne są testy na HIV. Badanie takie trzeba wykonać szczególnie po tzw. ryzykownym zachowaniu, czyli choćby seksie bez prezerwatywy. I to przez cały rok, a nie tylko z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania, przypadającego w tym roku między 20. a 27. Listopada – powiedział Mateusz Liwski, prezes stowarzyszenia „Res Humanae”.

Jak zapobiegać AIDS?

Warto również wiedzieć, w jaki sposób można zabezpieczyć się AIDS. Przede wszystkim wirusem HIV można zarazić się jedynie od drugiego człowieka. Pierwsze objawy mogą się ujawnić po wielu latach od zakażenia. Niestety w tej chwili nie ma żadnego leku, który doprowadziłby do całkowitego wyleczenia z HIV. W farmakologii stosuje się jedynie substancje, które spowalniają rozwój zakażenia.

Wirusem HIV można zarazić się w następujących sytuacjach:

  • kontakt seksualny, podczas którego jest styczność z materiałem potencjalnie zakażonym, bez zastosowania zabezpieczenia,
  • kontakt krwi z krwią, która może być potencjalnie zakażona,
  • transmisja wertykalna, czyli matka może zarazić dziecko podczas porodu i karmienia piersią.

– HIV to dziś jedna z wielu chorób przewlekłych. Każdy, kto się testuje, a w razie pozytywnego wyniku przyjmuje bezpłatne w Polsce leczenie, może z nim normalnie żyć. Nie ma mowy o rozwoju AIDS, można mieć zdrowe dzieci i pewność, iż nie zakazi się partnera, bo osoba lecząca się z czasem staje się niezakaźna. Właśnie dlatego rok w rok zachęcamy do testów w kierunku HIV, wyświetlając kokardki w wielu miastach. Byliśmy już w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Toruniu. W tym roku jesteśmy ponownie w Warszawie. Połączyliśmy w tej akcji siły z „Res Humanae”, bo wierzymy, iż tylko działając razem z lekarzami i organizacjami pozarządowymi możemy zatrzymać HIV – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Źródło: aids.gov.pl, pulsmedycyny, mp.

Idź do oryginalnego materiału