Skrót SIBO pochodzi od angielskiego terminu "Small Intestinal Bacterial Overgrowth" i oznacza stan, w którym jelicie cienkim występuje zwiększona liczba bakterii, co zakłóca jego normalne funkcjonowanie. Bakterie, które zwykle bytują w jelicie grubym, przemieszczają się do jelita cienkiego, gdzie zaczynają fermentować spożywane przez nas pożywienie, zwłaszcza węglowodany. Proces fermentacji powoduje, iż w jelicie wytwarzają się gazy takie jak wodór i metan, co prowadzi do szeregu uciążliwych objawów. Pojawiają się wzdęcia, bóle brzucha, biegunka lub zaparcia.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy bakterie jelitowe wpływają na nasze zachowanie?
SIBO często wiąże się z innymi schorzeniami układu pokarmowego, np. zespołem jelita drażliwego, celiakią, chorobą Leśniowskiego-Crohna, refluksem żołądkowo-przełykowym, a także zaburzeniami wchłaniania. Co ważne, SIBO może dotknąć każdego, niezależnie od wcześniejszych problemów zdrowotnych.
Jakie są objawy SIBO?
Objawy SIBO są bardzo mylące, bowiem często kojarzone są z innymi problemami ze strony układu pokarmowego. Obejmują:
wzdęcia i gazy - nagromadzenie gazów w jelitach prowadzi do uczucia pełności oraz powoduje dyskomfort,
bóle brzucha - mogą być odczuwane jako skurcze lub uczucie pieczenia,
biegunkę lub zaparcia - przerost bakterii w jelicie cienkim może prowadzić do nieregularnych wypróżnień,
niedobory witamin - szczególnie witaminy B12, co może prowadzić do zmęczenia i problemów neurologicznych.
Test wodorowo-metanowy - na czym polega i jak się przygotować?
Wodorowo-metanowy test oddechowy z laktulozą to proste i bezpieczne badanie stosowane w diagnostyce SIBO. Badanie polega na pomiarze poziomu wodoru i metanu w wydychanym przez pacjenta powietrzu po wypiciu roztworu laktulozy. Bakterie, które przebywają w jelicie cienkim, fermentują cukry, co powoduje uwalnianie gazów. Zwiększone stężenie gazów w wydychanym powietrzu może wskazywać na obecność SIBO.
Uwaga, bez odpowiedniego przygotowania wynik testu nie będzie miarodajny! Podczas przygotowań istotne jest, by nie pominąć żadnego z poniższych kroków, a także przestrzegać zaleceń lekarza, który skierował nas na badanie:
7 dni przed wykonaniem testu należy odstawić leki przeczyszczające oraz prokinetyczne,
3 dni przed badaniem nie należy przyjmować probiotyków,
dieta dzień przed badaniem powinna być lekkostrawna, z jak najmniejszą ilością błonnika pokarmowego,
w dniu testu należy być na czczo - minimum 14 godzin przed badaniem.
Jak wygląda test wodorowo-metanowy?
Testy wodorowo-metanowe realizowane są około 3 godzin, a pomiary dokonywane są co 20 minut. Po przybyciu do laboratorium następuje rozpoczęcie badania. Pacjent nabiera wdech, zatrzymuje powietrze na około 15 sekund, a następnie wykonuje energiczny wydech, wykorzystując maskę analizatora lub jednorazowy ustnik. Kolejne pomiary wykonywane są w 15., 30., 60., 90., i 120. minucie po spożyciu specjalnego roztworu węglowodanowego (laktulozy).
Leczenie SIBO
Na podstawie otrzymanych wyników lekarz decyduje o dalszym leczeniu, które zwykle obejmuje antybiotykoterapię mającą na celu zmniejszenie liczby bakterii w jelicie cienkim. Leczenie SIBO obejmuje także zmiany w diecie - dieta low FODMAP, czyli ograniczenie fermentujących węglowodanów, może pomóc w zmniejszeniu objawów. Warto zadbać też o wprowadzenie odpowiednich probiotyków, które pomogą w odbudowie zdrowej mikroflory jelitowej.