Brainspotting działa jako szybkie i skuteczne podejście terapeutyczne, które uzupełnia leczenie odczulania i przetwarzania ruchu gałek ocznych (EMDR). Technika ta jest stosowana w leczeniu traumy emocjonalnej.
Według Journal of Psychotraumatology, Psychotherapy Sciences i Psychological Medicine ta opcja skutecznie działa w przypadku traumatycznych wydarzeń lub zespołu stresu pourazowego. Ale to nie jedyna dziedzina zastosowania Brainspotting (BDP). W tym samym czasie, gdy pacjenci kontrolują intensywność swoich uczuć, mogą rozwiązać pewne problemy zdrowotne.
Dlaczego blokujemy negatywne emocje?
Nagromadzenie stresujących doświadczeń może przerodzić się w traumy. Kiedy przechodzisz przez trudne sytuacje bez wskazówek, jak sobie z nimi poradzić, mózg blokuje je, aby chronić siebie i ciebie.
Jednak rejestruje zdarzenia. choćby jeżeli wydają się odizolowanr, istnieje ryzyko ich aktywacji i w efekcie naruszenia równowagi fizycznej i emocjonalnej.
Reakcje wahają się od smutku do udręki, niepokoju i gniewu, o różnym natężeniu. Jeśli nie przetworzysz prawidłowo bolesnego doświadczenia podczas zapamiętywania go, pojawia się nadmierne pobudzenie fizjologiczne, które pogarsza reakcję.
Przeczytaj także: Tłumione emocje mogą mieć konsekwencje fizyczne
Co to jest brainspotting?
Brainspotting jest metodą użyteczną w psychologii, aby stawić czoła głęboko zakorzenionemu cierpieniu i je zreformować. Terapia pomaga leczyć urazy emocjonalne powstałe w wyniku niepokojącego wydarzenia.
Technikę opisał psychoterapeuta David Grand. Podczas sesji ekspert zauważył, iż zmniejszając ruchy gałek ocznych, pacjent z większą tolerancją przetwarzał traumę.
Twierdzi, iż ludzie przejawiają niezwykłe odruchy, gdy ich oczy znajdują się w określonych pozycjach. W ten sposób specjalista pracował nad połączeniem aktualnych reakcji emocjonalnych i fizycznych z wrażeniami z przeszłości.
W trakcie tego procesu identyfikuje się punkt mózgowy, który ułatwia uwolnienie zablokowanych uczuć. The Mediterranean Journal of Clinical Psychology wyjaśnia, iż podejście BSP wykorzystuje wrodzone umiejętności samoobserwacji i samoleczenia w neurobiologicznie dostrojonej relacji klinicznej.
Jako dowód skuteczności, badanie zrecenzowane w tej samej publikacji podkreśla, iż zastosowanie brainspotting znacznie zmniejszyło cierpienie związane z pamięcią w badanej grupie.
Korzyści zdrowotne płynące z brainspottingu
Badanie przeprowadzone przez International Journal of Environmental Research and Public Health obejmowało brainspotting wśród kilku technik terapeutycznych. Potwierdza, iż technika wywiera korzystny wpływ na przetwarzanie przytłaczających wspomnień u zdrowych osób dorosłych.
Ilekroć emocja jest nieproporcjonalnie wyrażona, dzieje się tak z powodu aktywacji czegoś starego, przechowywanego w kapsułce neuronowej. Dlatego brainspotting służy do atakowania dolegliwości fizycznych i somatyzacji związanych z pewnymi zdarzeniami, takimi jak wymienione poniżej:
- Fobie
- Uzależnienia
- Fibromialgia
- Chroniczne zmęczenie
- Seksualna dysfunkcja
- Zaburzenia mowy
- Agresywność i impulsywność
- Deficyt uwagi i nadpobudliwość
- Uraz fizyczny lub emocjonalny spowodowany ranami, wypadkami lub urazami
Oprócz zajmowania się negatywnymi kontekstami, brainspotting sprzyja rozwojowi zasobów wewnętrznych i wzmacnianiu pozytywnych doświadczeń. Metoda pomaga promować dobry nastrój i gotowość pacjentów planujących interwencje chirurgiczne.
BSP to także korzystna terapia stymulująca kreatywność. Innym obszarem, który odwołuje się do tej metody, jest sport, w celu poprawy wyników sportowców.
Jak zastosować technikę brainspottingu?
Postępowanie psychoterapeuty polega na znalezieniu dokładnego położenia oka i powiązaniu go z obwodem nerwowym przechowującym informacje o życiu. Podczas gdy pacjent porusza oczami, psycholog śledzi punkt i pyta o emocje.
Możesz zobaczyć udrękę, niepokój, zwiększone mruganie lub gestykulację ciała. Kiedy terapeuta znajdzie odpowiednie miejsce w mózgu, rozpoczyna się praca nad emocjami.
Zawsze będziesz patrzeć w tym samym kierunku, aby mózg mógł odzyskać wspomnienia. Prawdopodobnie wystąpią silne reakcje psychologiczne i fizjologiczne, ale nie powinieneś tracić koncentracji.
Ekspert szuka emocjonalnego uzdrowienia i prowadzi cię w ćwiczeniu umiejętności samoleczenia, ponownego przetworzenia pierwotnej traumy i uwolnienia ciężaru.
Zobacz także: Toksyczne emocje — w jaki sposób skutecznie się od nich uwolnić?
Przeciwwskazania do terapii
Początkowo terapie obejmowały tylko osoby dorosłe, które przeżyły traumę. Teraz są psychoterapeuci, którzy leczą dzieci i inne grupy społeczne. Jednak niektórzy zalecają skupienie się na poszczególnych pacjentach, ze względu na delikatność przepływów emocjonalnych.
W ramach przeciwwskazań należy pamiętać, iż uczęszczanie na zajęcia pod wpływem substancji alkoholowych lub psychotropowych utrudnia proces obserwacji i implikuje nieskuteczne rezultaty.
Czas trwania sesji i wyniki
Od pierwszego razu zauważysz, iż zmniejsza się napięcie i niepokój. Podobnie zmniejsza się lęk związany z przykrymi wspomnieniami. Zauważysz, iż coś się w Tobie zmieniło podczas konsultacji i w kolejnych dniach.
Liczba sesji brainspotting zależy od stopnia komplikacji historii pacjenta, a także jej ciężkości. Spotkania gwarantują, iż stopniowo uwolnisz się od ciężarów i zdobędziesz samowiedzę.