Co to jest aktywacja mięśni i dlaczego jest ważna?

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Czym jest aktywacja mięśni i dlaczego jest ważna?


Aktywacja mięśni to koncepcja, która wprowadza w błąd. Można ją znaleźć również w internecie pod propozycją serii technik poprawiających postawę i łagodzących ból. W rzeczywistości istnieją choćby kursy szkoleniowe i międzynarodowe certyfikaty dla tych, którzy chcą szkolić się w tej formie ćwiczeń.

Aktywacja mięśni sama w sobie jest procesem, w którym mięsień kurczy się, to znaczy wykonuje swoją pracę, dobrowolnie lub mimowolnie. Aktywujemy pośladki i mięśnie brzucha, aby wykonać np. deskę, tak aby utrzymać pozycję przez określony czas.

Ale mamy też MAT czyli techniki aktywacji mięśni. Jest to forma leczenia zaburzeń nerwowo-mięśniowych, które powodują ból, osłabienie i zaburzenia równowagi.

Co to jest MAT, czyli aktywacja mięśni?

Na początku XXI wieku Greg Roskopf, mistrz zdrowia i sprawności fizycznej, zaproponował teorię wyjaśniającą, dlaczego wiele osób odczuwa dyskomfort mięśniowy, którego nie można rozwiązać dzięki zwykłych technik fizjoterapeutycznych. Dla niego skutecznym sposobem było poszukiwanie dysproporcji, które tłumaczyłyby ból z innej perspektywy.

Zasugerował więc, iż niektórzy pacjenci odczuwali ból po jednej stronie ciała, na przykład dlatego, iż nie aktywowali wystarczająco dobrze strony przeciwnej. Można to przypisać złemu połączeniu między neuronami a tkanką mięśniową lub zahamowaniu komunikacji układu nerwowego z mięśniami.

Opracował specyficzne techniki rozwiązywania tego, co uznał za problem. Techniki te rozpoczynają się od diagnozy wykonanej przez specjalistę MAT, dzięki której udaje mu się zidentyfikować obszary nieaktywowane.

Następnie zabieg ma na celu aktywację mięśni zapomnianych przez układ nerwowy. Przez różne podejścia stymuluje się skurcze i napięcie w obszarach, które mogą poprawić jakość życia pacjenta.

Neurony przenoszą informacje do miocytu, czyli komórki mięśniowej. W ten sposób wywołują skurcz lub rozluźnienie włókien.

Możesz być zainteresowany: Łatwy przewodnik po budowaniu mięśni jak Arnold Schwarzenegger

Przyczyny problemu według MAT

Podsumowując teorię aktywacji mięśni, powiedzielibyśmy, iż istnieją 3 sposoby generowania bólu nerwowo-mięśniowego, który można rozwiązać dzięki technik MAT:

  • Hamowanie: mózg ma być w stanie zahamować transmisję nerwów w niektórych neuronach odpowiedzialnych za aktywację mięśni. Dlaczego? Ogólnie rzecz biorąc, w celu ochrony konstrukcji lub dlatego, iż wykrywa, iż ciało ich nie używa. Dzieje się tak, ponieważ doszło do urazu lub powtarzającego się ruchu, który mógłby spowodować uszkodzenie, lub dlatego, że siedzący tryb życia ostrzega układ nerwowy, iż ta część pozostaje nieużywana.
  • Słabość: możliwe, iż masz słabe mięśnie. Oznaczałoby to, iż nie są w stanie pełnić określonej, odpowiadającej im funkcji. Nie kurczą się z wystarczającą siłą wymaganą w swoim otoczeniu anatomicznym, lub nie wykonują ruchu, który chcemy wykonać w ćwiczeniu lub sporcie. Ta słabość spowoduje, iż mózg aktywuje inne pobliskie lub odległe mięśnie w celu wykonania działania. Sprzyja to kontuzjom, ponieważ aktywują się inne tkanki, nieszkolone do tej nowej funkcji.
  • Brak równowagi: brak równowagi mięśniowej ma być konsekwencją dwóch poprzednich problemów. Jedna część ciała rozwija się znacznie bardziej niż druga. Jedne mięśnie o dobrym tonie i sile przyćmiewają resztę i nie pozwalają na ich aktywację. To tak, jakby słabsza część przechodziła w chroniczny tryb oszczędzania energii.

Techniki aktywacji mięśni

Techniki MAT stosują osoby przeszkolone w tym zakresie. W zależności od kraju i obowiązujących przepisów dotyczących zdrowia, czasami wymaga się certyfikatu od fizjoterapeuty, chociaż w niektórych miejscach nie jest to konieczne.

Ale są też ćwiczenia aktywujące mięśnie, które można wykonywać w domu. Przed przystąpieniem do bardziej intensywnej rutyny te alternatywy służą jako rozgrzewka.

1. Ruchy izometryczne

Ruchy izometryczne są w stanie aktywować mięśnie, unikając pewnych wad ćwiczeń koncentrycznych. Problem z ćwiczeniami koncentrycznymi polega na tym, iż jeżeli powtarzamy je zbyt często, wzmacniają niektóre włókna, podczas gdy inne nie są aktywowane. W rezultacie jeden obszar ciała staje się silniejszy, ale drugi jest osłabiony.

Ćwiczenia izometryczne nie zmieniają długości włókna mięśniowego. Oznacza to, iż osoba pozostaje w skurczu statycznym i nie ma zauważalnego przemieszczenia. Poprawia to równowagę nerwowo-mięśniową i ćwiczenie może być wykonane z łatwością, jeżeli chodzi o izometryczną deskę lub statyczny przysiad.

2. Unoszenie kolan bez uderzenia

Przed wyruszeniem na sesję biegową biegacze mogą wykonać rozgrzewkę, która aktywuje całe dolne partie ciała. Jednym z nich jest uniesienie kolan powyżej poziomu bioder, ale bez truchtu w miejscu, a następnie powrót stopy do pozycji wyjściowej bez uderzenia.

Sekretem tej aktywacji mięśni jest spokój. Chodzi o to, aby wykonać łuk w stawie i nie schodzić ze zbyt dużą siłą. Chcemy pobudzić tkankę mięśniową, a nie zacząć biegać. Następnie podczas sesji biegowej zostaną użyte zwykłe mięśnie.

Trucht w miejscu polega na biegu w miejscu z uderzeniem i uniesieniem kolan. Dlatego to nie jest MAT.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Spacer rolnika: technika, korzyści i praca mięśni

3. Palpacja

Palpacją stymulujemy tkanki mięśniowe, które mogłyby ulec zahamowaniu. Samo dotknięcie nieaktywnych mas mięśniowych wysyła sygnał do mózgu, aby się skurczyły.

Trudno jest określić, które regiony należy dotknąć, jeżeli nie jesteśmy przeszkoleni w MAT. Mimo to dobrym pomysłem jest obmacywanie tych obszarów, z których korzystamy rzadziej.

Jeśli zawsze wykonujemy ćwiczenia siłowe na siłowni, koncentrujemy się na górnej części ciała i nigdy nie biegamy, moglibyśmy spędzić kilka minut na macaniu pośladków, mięśni czworogłowych i łydek. To sposób na wysłanie sygnału do mózgu, aby nie wyłączał mniej używanych mięśni.

Technika aktywacji mięśni ma jeszcze przed sobą długą drogę

Technika aktywacji mięśni nie jest akceptowana przez wszystkich pracowników służby zdrowia. Ma jeszcze długą drogę do przebycia i potrzebne są dalsze badania naukowe, aby ustalić prawdziwy zakres jej korzyści.

Na razie wiemy, iż nie działa tak samo dla dzieci, jak dla dorosłych. W wieku pediatrycznym nie ma tych samych wad, co przy starzeniu, podobnie jak zwykle nie ma zajęć na siłowni, co ogranicza częstość występowania zahamowań czy urazów sportowych.

W przypadku osób starszych interesująca jest aktywacja mięśni brzucha, która zmniejsza ból pleców. Istnieją jednak badania, które wyjaśniają, iż nie wszyscy odnoszą z tego korzyści i iż powinna istnieć spersonalizowana recepta.

Na razie skonsultuj się z zaufanym pracownikiem służby zdrowia. Zacznij od fizjoterapeuty lub lekarza urazowego, który może cię poprowadzić, zdiagnozować i zalecić sesję MAT lub nie.

Czym są warunkowe zdolności fizyczne?
Warunkowe zdolności fizyczne to szybkość, siła, wytrzymałość i elastyczność. Można je poprawić poprzez trening. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału