Acerola pochodzi z Wysp Karaibskich, jednak zdarza się spotkać ją także na terenie Meksyku czy Teksasu. Charakterystyczne czerwone owoce aceroli przypominają w smaku wiśnie lub czereśnie. Są soczyste i lekko kwaśne. Nadają się do spożycia tylko przez 2–3 dni od zerwania, dlatego ich import jest utrudniony.
Acerola zawiera duże ilości witaminy C
Szacuje się, iż acerola zawiera choćby 30–razy więcej witaminy C niż cytryna. W 100 gramach aceroli zawarte jest od 1000 do 4500 mg witaminy. To ogromna dawka, która pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę. Acerola zawiera także witaminę A oraz witaminy z grupy B. Znajdziemy w niej białko, kwas jabłkowy, kwas foliowy, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz beta-karoten i flawonoidy. Jest bogata również składniki mineralne, m.in.:
wapń,
żelazo,
magnez,
fosfor,
mangan,
potas,
cynk.
Acerola – adekwatności prozdrowotne
Acerola od wieków była wykorzystywana w medycynie naturalnej. Leczono nią m.in.: ospę wietrzną, anemię, a także problemy wątrobowe i choroby płuc. Dziś wiadomo, iż regularne spożywanie aceroli zwiększa odporność organizmu na infekcje. Badania wskazują, iż acerola może również obniżać poziom cukru u chorych na cukrzycę typu 2, a także wspomaga odchudzanie. Inne adekwatności i zastosowanie aceroli to:
spowolnienie procesów starzenia,
zapobieganie chorobie Alzheimera i chorobie Parkinsona,
poprawa pracy układu krążenia,
obniżenie ciśnienia,
zmniejszenie ryzyka udaru mózgu,
zmniejszenie ryzyka rozwoju miażdżycy,
poprawa wzroku,
wspomaganie produkcji kolagenu,
wzmocnienie kości i stawów.
Suplementy diety z acerolą
Acerolę można kupić w formie proszku oraz tabletek zawierającym ekstrakt tego owocu. Dostępny w sprzedaży jest również sok z aceroli. Produktów należy szukać w sklepach zielarskich i aptekach. Nie są niestety tanie, bo cena półlitrowego soku wynosi ok. 20 zł.