Co jeść, aby chronić skórę przed słońcem? Tego nie może zabraknąć latem w twojej diecie

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Co jeść w upały? Źródło: Shutterstock


Latem chcemy korzystać ze słońca, ale jednocześnie lekarze apelują, aby robić to rozsądnie i z umiarem, aby nie miało to negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Okazuje się, iż włączenie do diety niektórych produktów spożywczych może wspomagać nasz organizm w radzeniu sobie z silną ekspozycją słoneczną w letnich miesiącach. Dowiedz się, jakie produkty warto jeść latem.


Słońce to źródło życia na ziemi, a jego światło reguluje funkcje życiowe organizmu, wpływa na wydzielanie hormonów i poprawia nasz humor i samopoczucie. Jest też niezbędne do wytwarzania przez organizm witaminy D, która ma ogromny wpływ na system immunologiczny, kostny i na ogólny stan zdrowia. Z drugiej strony nadmiar słońca, szczególnie między godziną 12 a 17, powoduje starzenie się skóry oraz niesie ze sobą ryzyko pojawienia się czerniaka, czyli groźnego nowotworu skóry. Z tego względu należy chronić się przed słońcem, używając filtrów słonecznych i nakryć głowy oraz jak się okazuje, spożywając latem produkty, które zawierają składniki wspomagające nasz organizm w neutralizacji wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się skóry.


Jakie substancje pomagają chronić skórę przed słońcem?


Beta-karoten, czyli prowitamina A, stymuluje produkcję melaniny, która jest naturalnym pigmentem chroniącym skórę przed słońcem, a więc rodzajem naturalnego filtra przeciwsłonecznego dla skóry. Dodatkowo prowitamina A może chronić skórę przed przebarwieniami posłonecznymi. Przede wszystkim jednak działanie ochronne beta-karotenu polega na działaniu antyoksydacyjnym, neutralizującym wolne rodniki, które uszkadzają skórę pod wpływem zbyt długiej ekspozycji na słońce, prowadząc w rezultacie choćby do zmian nowotworowych. Beta-karoten znajdziemy w pomarańczowych i czerwonych warzywach i owocach, należy więc latem spożywać: marchewkę, morele, melony, brzoskwinie czy arbuzy, choć znajdziemy go też w szpinaku, jarmużu czy szczypiorku.


Witamina E jest silnym antyoksydantem, neutralizującym wolne rodniki, które powodują powstawanie zmarszczek i starzenie się skóry, dlatego też nazywana jest witaminą młodości. Spożywanie produktów bogatych w witaminę E opóźnia proces zmian degeneracyjnych skóry oraz dodatkowo wpływa pozytywnie na odpowiednie odżywienie, regenerację i ochronę skóry przed słońcem. Witaminę E znajdziemy w migdałach i orzechach laskowych, pestkach słonecznika, kiełkach zbóż oraz w warzywach takich jak szpinak, papryka czy brokuły.


Polifenole to związki występujące w roślinach, które mają udowodnione naukowo działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, przez co wykazują działanie ochronne i przeciwstarzeniowe. Związki te występują w roślinach strączkowych, owocach i warzywach np. pomidorach czy winogronach, jak również w płatkach pełnoziarnistych, herbacie, kakao, oliwie z oliwek czy w czerwonym winie.


Latem nie tylko adekwatnie się odżywiaj, ale też używaj kremów z filtrem


Musimy pamiętać, iż wymienione powyżej składniki mogą jedynie pomagać neutralizować skutki ekspozycji słonecznej, nie są jednak filtrem, który ochroni skórę przed promieniowaniem słonecznym. Według naukowców nie istnieje coś takiego jak zdrowa opalenizna, każda bowiem wskazuje na to, iż organizm musiał wytwarzać ochronę przed nadmiernym promieniowaniem. W związku z tym zawsze powinniśmy stosować odpowiednie filtry na odkryte części ciała oraz w przypadku silnego słońca przebywać na zewnątrz jedynie w godzinach porannych lub popołudniowych.
Idź do oryginalnego materiału