Chorych z dną moczanową charakteryzuje cięższy przebieg COVID-19

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


Wyniki badania opublikowanego na łamach „Arthritis & Rheumatology” wykazały, iż ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2, związane z tym ryzyko 30-dniowej hospitalizacji i ryzyko zgonu w tym samym czasie było większe wśród osób z rozpoznaniem dny moczanowej w porównaniu z osobami niechorującymi na dnę, niezależnie od przebytego szczepienia przeciwko COVID-19.

Szczepienie przeciwko COVID-19 znacząco zmniejszyło ryzyko zakażenia i ciężkiego przebiegu choroby w całej populacji, w tym wśród chorych na dnę, byli oni jednak bardziej narażeni na zakażenie i niekorzystny przebieg infekcji w porównaniu z osobami bez tego rozpoznania.

Ponadto zaobserwowano, iż w populacji chorych na dnę ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 było większe wśród kobiet.

Jedna z hipotez zakłada, iż rozpoznanie dny dotyczy kobiet w starszym wieku, z wieloma schorzeniami współistniejącymi, często o ciężkim przebiegu, co pogarsza rokowanie dotyczące COVID-19.

W analizowanej populacji ponad 54,5 tys. zaszczepionych osób z rozpoznaniem dny moczanowej i ponad 1,3 mln osób bez rozpoznania dny częstość infekcji SARS-CoV-2 wynosiła odpowiednio 4,68 i 3,76 przypadku na 1 tys. osobomiesięcy. Ryzyko infekcji i ciężkiego przebiegu choroby (ryzyko hospitalizacji i zgonu w okresie 30 dni od wystąpienia zakażenia) u chorych na dnę względem niechorujących wynosiło HR (hazard ratio) 1,24.

Rozpoznanie dny związane było ze zwiększonym ryzykiem hospitalizacji (HR 1,30) i ryzykiem zgonu (HR 1,36), szczególnie w populacji kobiet (odpowiednio HR 1,55 i HR 2,46). Podobną zależność obserwowano również w populacji nieszczepionej.

Związek przyczynowo skutkowy między dną a przebiegiem zakażenia SARS-CoV-2 pozostaje niejasny. Jedna z teorii wskazuje na możliwy niekorzystny wpływ hiperurykemii na mechanizmy odporności wrodzonej, co może skutkować zwiększoną podatnością na zakażenie.

Podsumowanie
Wyniki badania wskazują na większe ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 i cięższy przebieg COVID-19 w populacji chorych na dnę moczanową w porównaniu z populacją ogólną niechorującą na dnę, niezależnie od statusu szczepienia przeciw COVID-19.

Opracowanie: dr n. med. Marta Madej
Idź do oryginalnego materiału