Choroby przenoszone drogą płciową: 7 typowych objawów

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Choroby przenoszone drogą płciową (STD) są różnorodne


Istnieją różnorodne choroby przenoszone drogą płciową (STD), które mogą wykazywać różne objawy. Niektóre z najczęstszych objawów to swędzenie w okolicy narządów płciowych, nietypowe upławy oraz pojawienie się brodawek, pęcherzy lub owrzodzeń na częściach intymnych. Wiele chorób przenoszonych drogą płciową można wyleczyć, dlatego ważne jest, aby znać ich objawy i natychmiast rozpocząć leczenie.

Czym się charakteryzują choroby przenoszone drogą płciową i jak się rozprzestrzeniają?

Jak sama nazwa wskazuje, choroby przenoszone drogą płciową, znane również jako infekcje przenoszone drogą płciową (STI), to grupa patologii, które rozprzestrzeniają się podczas stosunku płciowego. Występują, gdy wirusy, pasożyty lub bakterie zakażają organizm tą drogą.

Według Światowej Organizacji Zdrowia około 374 milionów ludzi rocznie zaraża się jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Należą do nich chlamydia, kiła i rzeżączka. Ponadto ta sama agencja szacuje, iż ponad 500 milionów ludzi w wieku od 15 do 49 lat jest nosicielami infekcji narządów płciowych wywołanej wirusem opryszczki pospolitej (HSV).

Większość chorób przenoszonych drogą płciową rozprzestrzenia się podczas stosunku płciowego, poprzez płyny ustrojowe. Jednak kontakt z zakażoną skórą może również powodować transmisję. Ogólnie rzecz biorąc, chodzi o obszar narządów płciowych.

Istnieje również możliwość zarażenia się poprzez udostępnianie przedmiotów osobistych, które miały kontakt z krwią zakażonych osób. Na przykład kolczyki lub igły do wstrzyknięć dożylnych.

Najczęstsze choroby przenoszone drogą płciową to:

  • HPV
  • Syfilis
  • Chlamydia
  • Rzeżączka
  • HIV/AIDS
  • Zapalenie wątroby typu B
  • Rzęsistkowica
  • Opryszczka narządów płciowych

Zobacz także: Wyleczony z HIV – drugi pacjent na świecie

Poznaj 7 typowych objawów chorób przenoszonych drogą płciową

Opisane choroby przenoszone drogą płciową mogą powodować różne objawy, które należy zidentyfikować, aby jak najszybciej zacząć je leczyć. Jednak niektóre z nich mogą przebiegać bezobjawowo, dlatego zaleca się coroczną kontrolę, jeżeli jesteś aktywna seksualnie.

Jeśli masz wątpliwości co do możliwych infekcji, powinnaś udać się do specjalisty. Tymczasem należy unikać wszelkich stosunków seksualnych, aby nie przyczyniać się do zarażania innych.

1. Nietypowe wydzieliny

Kiedy pochwa lub penis wytwarzają nietypowe wydzieliny, prawdopodobnie jest to objaw choroby przenoszonej drogą płciową. Żeńskie narządy płciowe zwykle objawiają się zielonkawymi lub żółtawymi upławami, czasami o nieprzyjemnym zapachu. W takim przypadku należy wykonać badanie STD, ponieważ może to być objaw m.in. rzeżączki lub rzęsistkowicy.

W przypadku męskich narządów płciowych każdą wydzielinę inną niż mocz, nasienie lub płyn przednasienny należy traktować jako nietypową. Prawdopodobnie jest objawem chlamydii lub rzeżączki, dlatego należy skonsultować się ze specjalistą.

2. Krwawienie z pochwy

Krwawienie z pochwy poza regularnymi miesiączkami może mieć związek z chorobą przenoszoną drogą płciową, zwłaszcza chlamydią lub rzeżączką. Jednak jest to również objaw wielu innych schorzeń, takich jak polipy macicy lub endometrioza. Dlatego zaleca się wizytę u specjalisty i powstrzymanie się od uprawiania seksu, dopóki nie potwierdzisz przyczyny.

3. Ból podczas seksu

Inną niezwykłą reakcją jest odczuwanie bólu podczas seksu. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową mogą uszkodzić lub podrażnić tkanki narządów płciowych, powodując dyskomfort w takich sytuacjach.

4. Bolesne oddawanie moczu

„Dysuria” to medyczny termin określający bolesne oddawanie moczu. Bardzo często odczuwa się pieczenie w pęcherzu.

Może to wynikać z powszechnych chorób przenoszonych drogą płciową. Na przykład rzeżączki, opryszczki lub chlamydii.

Jednak jest to również częsty objaw wielu infekcji innych niż choroby przenoszone drogą płciową.

5. Brodawki

Niektóre choroby przenoszone drogą płciową, zwłaszcza niektóre wirusy brodawczaka ludzkiego, mogą powodować brodawki narządów płciowych. Zwłaszcza w obszarach takich jak srom, trzon lub czubek penisa, moszna i odbyt.

Istotne jest, aby nie stosować domowych zabiegów mających na celu usunięcie takich brodawek. Tego typu zmianami bezwzględnie powinien zająć się lekarz.

6. Owrzodzenia i pęcherze

Pojawienie się owrzodzeń lub pęcherzy w okolicy narządów płciowych powinno wywołać alarm, gdyż mogą wskazywać na chorobę przenoszoną drogą płciową. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku wrzodów. Jest to pierwotna infekcja kiły. Chociaż nie powoduje bólu, nieleczona może prowadzić do kiły wtórnej lub trzeciorzędowej. Ból pojawia się około trzech tygodni po zakażeniu.

7. Obrzęk lub swędzenie

Nadmierne swędzenie narządów płciowych, odbytu lub okolic może być wynikiem choroby przenoszonej drogą płciową. Ponadto obrzęk i grudki również wiążą się z tego typu chorobą.

Przeczytaj artykuł: Kiła i inne choroby weneryczne – rośnie liczba zachorowań

Inne możliwe objawy chorób przenoszonych drogą płciową

Chociaż poniższe objawy mogą mieć związek z innymi stanami, należy je również rozważyć jako możliwe konsekwencje choroby przenoszonej drogą płciową. Zwłaszcza jeżeli pojawiają się w połączeniu z którymkolwiek z siedmiu wspomnianych już znaków:

  • Bóle brzucha i mięśni
  • Wysoka częstotliwość oddawania moczu
  • Nocne poty
  • Gorączka i dreszcze

Zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową

Ponieważ są to choroby przenoszone podczas stosunku płciowego, najważniejsze jest zachowanie niezbędnych środków ostrożności. Na przykład stosowanie prezerwatyw lateksowych oraz staranny i świadomy dobór partnerów.

Informacje i świadomość odnośnie sposobów przenoszenia chorób przenoszonych drogą płciową oraz objawów są podstawą ich zapobiegania.

Regularne badania kontrolne przyczyniają się do profilaktyki, podobnie jak unikanie współżycia w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów. jeżeli podejrzewasz, iż masz chorobę przenoszoną drogą płciową, nie uprawiaj seksu, dopóki nie odwiedzisz lekarza, aby uniknąć jej rozprzestrzeniania się.

Jeśli masz jakiekolwiek objawy wymienione wcześniej, ważne jest, aby natychmiast skontaktować się ze specjalistą. Prawdopodobnie zostanie przeprowadzona seria testów, w tym analiza moczu, badania krwi i próbki wydzieliny.

Większość chorób przenoszonych drogą płciową można wyleczyć, ale niezbędne jest wczesne wykrycie.
Choroby weneryczne – 11 chorób, które musisz znać
Wcześnie wykryte choroby weneryczne są w wielu przypadkach całkowicie uleczalne. Dlatego powinieneś dokładnie obserwować swoje ciało regularnie się badać. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału